E-komerce.cz: Český magazín o internetové komerci

Vše pro váš digitální fotoaparát!


Jak se v Česku šíří virus MyDoom.O

David Kozák, 28. července 2004, e-komerce.cz

Informace o nových typech či verzích počítačových virů šířících se Internetem se ve zpravodajství odborných serverů objevují v poslední době poměrně často. Jak se ale tyto viry šíří zůstává nám, prostým smrtelníkům, obvykle utajeno. Dnes ale máme díky portálu Centrum.cz možnost poodhrnout roušku tajemství a podívat se virům "pod sukni".

Virus MyDoom.O se začal na českém Internetu šířit včera navečer a dnes je tedy možné sledovat, jakých rozměrů epidemie dosáhla. Díky ochotě provozovatelů portálu Centrum.cz, kteří nám poskytli data ze svého freemailu, můžeme poměrně přesně sledovat, jak se virus šíří.

Centrum.cz již včera antispamový a antivirový systém chránící e-mailové schránky uživatelů updatovali tak, aby byl schopen zabránit přístupu viru až do schránek. Díky tomuto systému však mohou technici společnosti NetCentrum přesně sledovat, kolik virových e-mailů na "hráz" systému narazilo.


Viry útočí nepravidelně

ČasPočet příchozích virových e-mailů
10.00 - 11.00
2 533
11.00 - 12.00
1 637
12.00 - 13.00
1 893
13.00 - 14.00
2 759
14.00 - 15.00
1 321


Nic moc, ale ani tak to není nic příjemného

"Síla" viru MyDoom.O je podle Oldřicha Bajera z Centrum.cz zhruba desetinová ve srovnání s verzí toho viru, která na české uživatele útočila na přelomu února a března tohoto roku.

"Může to být dáno jednak obdobím 'internetového klidu'," analyzuje relativně malou "efektivitu" viru Bajer. Značný počet uživatelů je totiž na dovolených nebo má prázdniny a Internet proto nepoužívá. "Víme ale také, že se od posledních virových pohrom v mnoha firmách začalo s antivirovými programy opravdu pracovat a nyni jsou již na podobné vlny procesně připraveny," dodává šéf portálu Centrum.cz s tím, že pojem "připravenost" mimo jiné například znamená i to, že zodpovědní pracovníci firem dokáží aktualizovat antivirové programy včas a zabezpečit tak firemní počítače dříve, než může nastat pohroma.


David Kozák
david.kozak@e-komerce.czCopyright © e-komerce.cz