E-komerce.cz: Český magazín o internetové komerci

Reklama
Užitečné informace pro kutily.


Tentokrát první Eurotel

Ľubica Domanová, 2. února 2000, e-komerce.cz

Počátkem ledna byl zahájen provoz WAP stránky firmy Samba Digital Media pro české uživatele, tentokrát ve spolupráci s Eurotelem. Radiomobil ani Český Mobil WAP protokol zatím nepodporují.

Je to jedna z prvních vlašťovek pokračující v revoluci kterou začátkem roku zahájil Mobil Server. Dosud WAP verze svých aplikací vytvářely pouze servery informačního nebo zábavního charakteru.

Pro ty z vás kterým WAP nic neříká pouze vysvětlím, že se jedná o způsob jak dostat internetové stránky do mobilních telefonů. Pro zájemce doporučuji navštívit www.wapserver.cz . Samba nabízí na své WAP způsobilé stránce informace o firmě, službách a kontaktních číslech. Pro jejich využití musíte splnit pouze dvě podmínky: být klientem Eurotelu a mít Nokii 7110 (popř.jiný WAP telefon).

Pro Evropu je rozvoj WAP obzvláště důležitý, jelikož dává starému kontinentu aspoň nějakou šanci dohnat náskok USA v internetových technologiích. Dokládají to průzkumy Forester Research podle kterých například v Itálii připadá 5 mobilních telefonů na jedno internet-způsobilé PC. Rovněž 9 z 10 manažerů zodpovídajících za internetovou strategii svých firem předpokládá zahájení WAP stránek v blízké budoucnosti.

Je to velká šance i pro ČR, jelikož v rozvoji mobilních telekomunikací máme skutečně být na co hrdí a nemusíme pouze jako obvykle ostatní dohánět. Takže bude zajímavé sledovat co pro nás chystají naši operátoři a doufejme, že těch vlašťovek bude čím dál víc.

Technologie WAP se zatím nacházi ve svém “Pampers” stadiu se všemi dětskými nemocemi které k tomu patří. O její konkrétní aplikaci se zatím vedou spory v odborných kruzích, zatímco mnohé firmy si lámou hlavu nad jejím nejlepším komerčním využitím. Já osobně věřím, že je to jedna z technologických novinek o které ještě uslyšíme a samozřejmě vás o vývoji budeme informovat.Ľubica Domanová
lubica.domanova@e-komerce.czCopyright © e-komerce.cz