E-komerce.cz: Český magazín o internetové komerci

Vše pro váš digitální fotoaparát!


Domény napříště s diakritikou!

Tisková zpráva, 24. února 2001, e-komerce.cz

Společnost WorldNames Inc. se dnes stala prvním dealerem nebo registrátorem instituce VeriSign (NASDAQ: VRSN), která přijímá registrace doménových jmen v evropských a východoevropských jazycích, řeckém jazyce, jazycích s azbukou a dalších světových jazycích v doménách .COM, .NET a .ORG a ne pouze v anglických ekvivalentech, jak to bylo požadováno dosud.

Donedávna musely například společnosti jako Telefonica ve Španělsku, Okobank v Německu nebo výrobci hraček v Marklinu v Německu pro použití na internetu v doméně .COM svá obchodní jména modifikovat. S novou multijazykovou technologií představenou společností VeriSign mohou nyní registrovat svá pravá obchodní jména.

WorldNames je jednou z mála společností, jejichž technologie pro registraci multijazykových doménových jmen byla certifikována institucí VeriSign jako přípustná pro registraci evropských a dalších neanglických doménových jmen .com, .net a .org.

WorldNames začala zpracovávat prostřednictvím VeriSign nejdříve čínská, japonská a korejská doménová jména v doménách .com, .net a .org a to 9. listopadu 2000, kdy VeriSign Global Registry Services (dříve NSI Registry) zahájila testování multijazykových registrací doménových jmen právě pro asijské jazyky.

VeriSign 9. února uvědomil neveřejně WorldNames a několik dalších registrátorů, že 26. února plánuje zahájit registrování v evropské Latin1, řečtině, arménštině a v azbuce. Aby společnost WorldNames nabídla tuto možnost svým zákazníkům jako první, zahájila předběžné registrace těchto speciálních doménových jmen. Předběžně registrovaná jména budou poslána do VeriSign k oficiální registraci v okamžiku, kdy je multijazykový testovací registr VeriSign začne přijímat, někdy během 26. února.

WorldNames poskytla licenci na svoji technologii také registrátorovi NSI, což je oddělení VeriSign, aby NSI mohla rovněž provádět registrace neanglických doménových jmen (http://biz.yahoo.com/bw/001207/ny_worldna.html)
"Používali jsme náš multijazykový systém pro registraci neanglických doménových jmen, který čeká na udělení patentu, v doméně .NU pro registraci doménových jmen ve skandinávských jazycích více než rok a máme tedy velmi dobré zkušenosti s touto technologií," řekl president WorldNames J. William Semich. "To je důvod, proč se NSI rozhodla pro licenci od nás. Máme také v úmyslu připravit rozsáhlý dealerský program v Evropě s použitím jednoduchého rozhraní do našeho registračního systému, takže evropští ISP a webhostingové služby budou moci tato jména pro své zákazníky registrovat."

Systém multijazykových doménových jmen, který čeká na udělení patentu, vyvinula společnost WorldNames na přelomu let 1999 a 2000 pod vedením Dr. Paula Mockapetrise, jenž dříve působil jako předseda organizace IETF (Internet Engineering Task Force) a je vynálezcem systému doménových jmen. Od té doby zaregistrovala společnost tisíce neanglických doménových jmen v doméně .NU, včetně čínských, japonských, korejských, thajských, ruských, řeckých, arabských, skandinávských a v dalších evropských jazycích, všechny v doméně nejvyšší úrovně .NU a zatím omezený počet asijských jmen v doménách nejvyšší úrovně .com, .net a .org.

VeriSign rovněž uvedla, že v březnu začne s registracemi doménových jmen v arabských, hebrejských, iránských, hindských, thajských a ostatních jazycích.

WorldNames nyní přijímá předběžné registrace doménových jmen v doménách .com, .net, a .org, ve všech světových jazycích a zpracuje je u VeriSign jakmile VeriSign zahájí jejich registraci. Zákazníkům, jejichž předběžně registrovaná evropská doménová jména nebudou přijata k registraci institucí VeriSign 26. února, nebude nic účtováno. Počínaje 26. únorem bude WorldNames přijímat skutečné registrace pro evropská doménová jména .com, .net a .org. Multijazykové registrace nabízené za 60 dolarů za jméno na dva roky budou zadarmo pro každého, kdo si zaregistruje zároveň doménové jméno .NU.


Tisková zpráva
redakce@e-komerce.czCopyright © e-komerce.cz