E-komerce.cz: Český magazín o internetové komerci

Vše pro váš digitální fotoaparát!


Druhá fáze evropské sítě z optických kabelů dokončena – další vlákna směřují na východ

Jiří Juránek, 10. května 2001, e-komerce.cz

Padesát pět tisíc kilometrů optických vláken tvoří nejdelší evropskou optickou síť. Společnost BT Ignite oznámila, že dokončila druhou fázi budování sítě, kterou tvoří nové sítě v Dánsku a Norsku. Optická síť této firmy zahrnuje přes dvě stě evropských měst. Síť je páteřní sítí širokopásmových sítí firmy BT a internetového protokolu IP pro přenos dat.

Síť spojuje hlavní evropská obchodní centra ve Velké Británii, Francii, Belgii, Německu, Itálii, Nizozemí, Švýcarsku, Španělsku, Irsku, Dánsku, Norsku a Švédsku. V posledně jmenované zemi má firma své prodejní centrum. Poskytování služeb a technické podpory zde zajišťuje firma Telenordia. V nových centrech v Dánsku a Norsku bude své služby firma BT Ignite nabízet prostřednictvím své evropské obchodní sítě. “Konečně uspokojujeme poptávku po širokopásmových výkonných sítí v severských oblastech. Chceme pomáhat zákazníkům udržet se na špici konkurenčního boje,” uvedl viceprezident firmy BT Ignite Chris Clark.

Optické sítě také směrem na východ

Zatímco má již západní stranu Evropy společnost BT Ignite pokrytou, východní část jí zatím chybí. Zde chce své služby nabízet také. Na podzim tohoto roku tak bude ukončena expanze do Rakouska, Maďarska, České republiky a Slovenska. Tím bude dokončena třetí fáze projektu. “Plánovaná expanze do střední Evropy je dalším krokem ke splnění našeho cíle stát se hlavní hráčem na evropském trhu se širokopásmovými sítěmi,” uvedl Chris Clark.

Optická vlákna?

Vlákno optické sítě má přenosovou kapacitu 160 až 320 Gbitů za sekundu. Tato kapacita může být zvětšena až na 1.6 terabitů za sekundu. Zde ale musí být použita zhušťovací technologie DWDM (Dense Wave Division Multiplexing).

Společnost BT Ignite

Firma je komunikační společností, která nabízí kompletní řadu služeb v oblasti internetového protokolu IP. Její služby zahrnují budování sítí, poskytování připojení k internetu, konzultace a řešení v oblasti internetového obchodování či aplikace v oblasti systémové integrace.


Jiří Juránek
jiri.juranek@e-komerce.czCopyright © e-komerce.cz