E-komerce.cz: Český magazín o internetové komerci

Reklama
Užitečné informace pro kutily.


Multimediální 'hračky' mají spasit trh s PC

Pavel Hrůza, 10. ledna 2002, e-komerce.cz

Rapidní inovace v PC sektoru se začíná zpomalovat. Nadále už nemusí platit, že právě zakoupený počítač nebude za rok nebo dva uspokojivě zvládat standardní softwarové nástroje. Můžeme se setkat s PC, které plní obstojně svoji práci třeba i čtyři roky. Tento trend se projevuje na poklesu růstu trhu s PC, podobná situace je i v oblasti některých softwarových produktů. Výrobci to tak ovšem nehodlají nechat a hledají cestu jak dát spotřebitelům důvod kupovat nový hardware a software.

Klíč je v multimediích

Hlavní úlohu v rozpoutání nové nákupní vlny mají být multimedia. Jsou náročná na výkon počítače a přitom velmi přitažlivá pro nejširší okruh lidí. Pokud se jednotlivá multimediální zařízení propojí pomocí Internetu, může vzniknout velmi lákavé řešení, schopné dát spotřební elektronice novou dimenzi a motivovat k nové masové nákupní vlně.

Na cestě tímto směrem je například společnost Apple s novým iMacem, který dokáže prostřednictvím digitálního hubu komunikovat s jinými multimediálními zařízeními a vytváří tak velmi zajímavou platformu. Na aplikaci IT a multimediálních technologií v oblastech běžného života pracuje mj. Motorola (Sunrise Program).

Vstup giganta

Velkou šanci tomuto sektoru dal v pondělí na Las Vegaském veletrhu spotřební elektroniky sám Bill Gates. Naznačil, že rok 2002 by měl být pro trh spotřební elektroniky rokem obratu. Měla by podle něj vzniknout zařízení, které nabídnou uživatelům interakci mezi TV, PC, DVD přehrávači, herními konzolemi a internetem.

Prvními vlaštovkami z dílen Microsoftu pro tento trh jsou přístroje s kódovými jmény Freestyle a Mira. První ze jmenovaných je bezdrátové dálkové zařízení na posílání příkazů do PC k ovládání multimediálních dat (foto, video hudba). Umožňuje mimo jiné na dálku zadat stažení multimediálních souborů, nahrání televizního přenosu apod. Zařízení bude spolupracovat s hardwarem běžícím na platformě Windows XP.

Mira je zařízení na bezdrátové propojení pokrokových zobrazovacích přístrojů, jako jsou ploché monitory, digitální TV a PC s Windows XP. Mira bude umožňovat připojení k PC za účelem přístupu k internetu, stahování a úpravu multimediálních souborů a podobně.

Na produktech kompatibilních s Mirou společně s Microsoftem spolupracují například společnosti Intel a ViewSonic. Mezi tyto produkty budou patřit také autorádia a DVD přehrávače, které budou moci těžit z funkcí Windows XP. První z řady chystaných produktů by měli přijít na trh koncem roku 2002.

Budou 'to' lidé chtít?

Jestli budou lidé tato zařízení opravdu kupovat, nebo zkončí podobně jako celá řada technicky vyspělých, leč zcela nereálných zařízení, ukáže až trh samotný. Pravda je, že gigant velikosti a síly Microsoftu dokáže marketingem trh dostatečně prokypřit pro přijetí nových revolučních řešení.

Jakkoliv je myšlenka sdílení dat a vzájemná interakce mezi multimediálními zařízeními velmi lákavá a poměrně logická (vysoké procento uživatelů provozuje tato zařízení v jedné místnosti), nebude lehké přesvědčit zákazníky, že právě tyto technologie jsou to, co potřebují k životu.


Pavel Hrůza
pavel.hruza@e-komerce.czCopyright © e-komerce.cz