E-komerce.cz: Český magazín o internetové komerci

Vše pro váš digitální fotoaparát!


Mikroplatby? Mikroplatby!

Jiří Rýdl, 16. prosince 2000, e-komerce.cz

Minulý týden spustila společnost Villusion, a.s. jeden z prvních mikroplatebních systémů v Evropě pod vtipně dvojznačným názvem I LIKE Q a během pouhých šesti dnů se zaregistrovalo 1500 uživatelů, kteří v systému provedli více než 34.000 transakcí. Co jsou to vlastně mikroplatby, k čemu slouží a co s tím mají společného “kvéčka” se dozvíte v tomto článku.

Myslím, že každý ví, k čemu slouží běžné peníze. Prostě přijdu do obchodu, vyberu si zboží a u pokladny odevzdám příslušný počet dané měny, u nás tedy korun. S příchodem Internetu se tento proces v podstatě nezměněn přenesl do virtuální prodejny a místo výměny peněz dochází k “prostému” přesunu několika digitálních čísel z jednoho účtu na druhý. Ovšem vývoj se nezastavil a Internet přinesl nové obchodní modely, které bohužel běžné bezhotovostního placení nevyřeší. Příkladem může být platba za přečtení článku v některém z online magazínů, poslech internetového rádia nebo stažení souboru MP3 do mého přehrávače. Jde totiž o tak malé (doslova mikro :-]) platby, že se nevyplatí jejich úhrada převodem nebo dokonce složenkou. Dalším problémem je také rychlost nebo spíš pomalost takto prováděných transakcí.

Odpovědí na tyto potíže jsou systémy jako rok starý eCash.com nebo právě spuštěný ilikeq.cz, které se na tyto malé platby soustředí. Sami autoři systému platby rozdělují do tří, někdy se vzájemně překrývajících množin. První v rozmezí přibližně 0,01-50 Kč nazývají jako “věrnostní platby”, další množina se nazývá “malé platby” v rozmezí 50-500 Kč. Správně hádá ten, kdo do poslední množiny zahrnul všechny ostatní platby.

Pro provozovatele serverů i jejich zákazníky jsou zajímavé obzvlášť haléřové položky, které lze účtovat např. za přečtení článku jako je tento. Existuje spousta uživatelů online služeb, kteří jsou za přidanou hodnotu ochotni “něco málo” zaplatit a tak vlastně přispět k větší nezávislosti serverů, které se nemusí spoléhat jen na příjmy z reklamy. Já osobně si rovněž dokážu představit, že by se můj honorář odvíjel také od toho, kolik lidí by si článek přečetlo a zaplatilo za něj třeba až poté, když by uznali, že se jim dostatečně líbil. Na našem serveru nic takového nenajdete, ale jistě znáte jiné servery, které mají pod článkem stupnici hodnocení. Možná že příště to bude počet kvéček, které chcete autorovi připsat na účet :-].

Podobně si svůj “první milión kvéček” snad vydělá Ondřej Neff, jehož geniální povídky jsou k dispozici na serveru s všeříkajícím názvem evidky.cz ve formátu PDF (jak jsme již informovali). K úplné dokonalosti snad chybí jen větší rozšíření čtecích zařízení jako je Softbook a byl bych úplně spokojený. Takhle si zatím vystačím buď s velkým a nepřenosným monitorem nebo malým PDA. Ale začátek to je výborný!

Doufám, že jsem vás dostatečně navnadil a naznačil netušené možnosti, které se nám s příchodem virtuální měny I LIKE Q otevírají, a proto se teď přesuňme do techničtější roviny. Už je jasné, že nejde o pouhý věrnostní systém, ale o nezávislou virtuální měnu, kterou mohou uživatelé utratit, kdekoliv se jim zlíbí. To také znamená, že tato měna musí být něčím krytá – nejlépe skutečnými penězi. Tak tomu skutečně je a peníze jsou uloženy v Expandia bance na transparentním účtu, na který může kdokoliv nahlédnout. Kde se tam ty peníze vlastně berou? Také od lidí, kteří si kupují služby jako na příkladech výše, ale zejména od serverů, které si virtuální měnu kupují. A k čemu ji potřebují?

Označení skupiny velmi drobných plateb jako věrnostní platby už naznačuje způsob, jakým lze “kvéčka” využít. Servery mohou věrným a stálým uživatelům nabízet třeba obsah navíc, ať už se jedná o specifické články, povídky Ondřeje Neffa zdarma, soubory s videem nebo hudbou nebo mohou uživatele jednorázově odměnit za vyplnění ankety, účast v soutěži, obchody samozřejmě mohou nabízet zboží. Možná vás napadne, že od toho tu máme koruny, ale nezapomeňte na základní výhodu “kvéček” - servery jimi mohou třeba po jednom odměňovat svoje návštěvníky, což v přepočtu znamená po jednom haléři. Tak titěrné transakce lze běžnými platebními kanály realizovat stěží.

Nezbývá, než se těšit na další rozvoj nové měny, kterou se “bankéři” ze společnosti Villusion budou snažit dostat také za hranice. Může se stát, že tak předběhnou zavedení evropské měny EURO, takže napříště budeme hotelový apartmán platit kartou I LIKE Q. Kdo ví?


Jiří Rýdl
jiri.rydl@e-komerce.cz



Copyright © e-komerce.cz