E-komerce.cz: Český magazín o internetové komerci

Vše pro váš digitální fotoaparát!


Fincentrum: Dodavatelé finančního obsahu

David Kozák, 21. prosince 2001, e-komerce.cz

Po článku o společnosti Finance EU přinášíme profil další společnosti, poskytující informace ze světa financí. Společnost Fincentrum patří k nejvýznamnějším hráčům na tomto trhu, její pozice je však díky včlenění do gigantu Mafry oproti jiným finančním serverům poněkud specifická. Mnozí dnes chápou Fincentrum jako přílohu iDnes, což má svá negativa, náruč velké mediální firmy však dokáže i hýčkat. - Od "sloučení" s iDnes vzrostl prodej reklamy o cca 150%.

Společnost Fincentrum založili 6. dubna 2000 dva zkušení finančníci a marketingový odborník. Za cíl si přitom stanovili spustit kvalitní informační server o osobních financích a navíc - na rozdíl od většiny provozovatelů podobných serverů - také na poskytování finančního obsahu již zavedeným serverům, kterým takové informace doposud chyběly.

Hlavním projektem společnosti Fincentrum byl samozřejmě vlastní informační server Fincentrum.cz, který byl spuštěn 31. října 2000. Ještě předtím se ale představitelé firmy dohodli se společností Economia OnLine na úzké spolupráci při tvorbě serveru iHNed.cz, jejíž nejviditelnější součástí je spolupráce na finanční sekci serveru Finance.iHNed.cz, jejíž obsah Fincentrum od 10. ledna 2001 exkluzivně zajišťuje.

Velkou konkurenční výhodou společnosti Fincentrum bylo silné zázemí v oblasti finančnictví, které představovali Martin Nejedlý a Jiří Zaorálek, kteří dříve pracovali pro největšího českého obchodníka s cennými papíry Wood & Company. Díky tomu se server Fincentrum.cz již brzy po svém spuštění vyprofiloval jako informační zdroj, využívaný i celostátními médii jako jsou MF DNES, Lidové noviny, ale také Česká televize či Český rozhlas.

"Snaha přinášet kvalitní a jedinečné informace je sice nákladově velmi náročná, ale v konečném důsledku se velmi vyplácí," říká Martin Nejedlý, ředitel společnosti. Dokladem pravdivosti tohoto tvrzení je mimo jiné také spolupráce s největším českým portálem Seznam.cz, která začala na jaře tohoto roku a jejímž prvním výsledkem je Seznam Peníze, server o osobních financích.

Kolektiv FincentraAsi vůbec nejdůležitější změna v krátké historii Fincentra nastala v 1. července 2001. Tehdy se server Fincentrum.cz včetně zázemí stal součástí multimediální divize akciové společnosti MAFRA, vydavatele deníku Mladá fronta DNES a rodiny serverů iDNES. Díky tomu je tým Fincentra nyní zodpovědný také za kompletní rozvoj ekonomicko-finančního zpravodajství iDNES. Kromě serveru Fincentrum.cz tak pečuje o servery ekonomika.iDNES.cz, dane.iDNES.cz, zakony.iDNES.cz, test.iDNES.cz, zamestnani.iDNES.cz a podílí se i na obsahu dalších serverů.

Pro účely sledování návštěvnosti jsou dnes všechny servery spravované týmem společnosti Fincentrum a provozované pod hlavičkou MAFRA označeny jako iDNES EKO+Fincentrum a ze všech finančně-ekonomických webů jsou dlouhodobě nejnavštěvovanější co do počtu unikátních návštěvníků. "Přičteme-li navíc i návštěvníky serverů, jejichž obsah exkluzivně Fincentrum dodává, zjistíme, že v současné době je tato společnost nejvlivnějším zdrojem v oblasti osobních financí na českém internetu," komentuje úspěch Petr Stuchlík, třetí zakladatel společnosti a manažer zodpovědný za marketing. "Svým vlivem se přitom Fincentrum vyrovná tištěné konkurenci, vždyť například čtenost týdeníku Ekonom je podle Mediaprojektu asi 110 000 čtenářů měsíčně a týdeník Euro čte dokonce jen 30 000 čtenářů měsíčně, tedy méně než polovina čtenářů ekonomicko-finančního zpravodajství iDNES a Fincentra," dodává.

Kapitál

Společnost vznikla jako klasický start-up financovaný rizikovým kapitálem. Od samého počátku ale byla - na rozdíl od podobných projektů - zaměřena nejen na provozování vlastních stránek, ale i na poskytování finančního obsahu dalším serverům, a proto je v podstatě stále v mírném zisku. Navíc aktivity firmy velice dobře zapadaly do představ manažerů mediálního domu MAFRA, a ta společnost 1. července letošního roku převzala.

Přesto představitelé Fincentra "neusnuli na vavřínech" a stále připravují nové produkty. V současné době si tak návštěvníci serverů Fincentrum.cz, respektive Seznam Peníze mohou uzavřít smlouvu na stavební spoření a penzijní připojištění on-line. Smluv na stavební spoření bylo přitom prostřednictvím těchto serverů uzavřeno již více než tisíc.

Nejnovější aktivitou Fincentra je pak oblast poradenských a zprostředkovatelských služeb podnikům v oblasti zaměstnaneckých výhod, tedy daňově optimalizovaných příspěvků zaměstnavatele do spořícího plánu zaměstnanců. Této aktivitě se podrobněji věnuje web zamestnanci.iDNES.cz.

Hlavním zdrojem příjmů společnosti jsou jednoznačně různé formy reklamy, a to jak na vlastních serverech, tak na těch, na které dodává obsah. Nezanedbatelným zdrojem příjmů (cca 10 až 15 procent) jsou také provize z uzavřených smluv. Jako doplňkový zdroje se zatím jeví prodej dat a další služby. V roce 2001 dosáhly tržby Fincentra téměř 7 mil. Kč a zisk 1,5 mil. Kč. Tyto výsledky podle Petra Stuchlíka tvoří velmi dobrou základnu pro další dynamický rozvoj serverů a dalších služeb na finančně poradenském poli.

Co dál...

Fincentrum se profiluje jako významný hráč na poli tvorby obsahu. Ani do budoucna se proto nedá očekávat, že by se tým chtěl omezit pouze na jedinou "značku", byť by to mohl být nejnavštěvovanější informační portál iDNES. Ostatně vývoj na internetu potvrzuje, že zájemců o kvalitní obsah je stále dost a většina provozovatelů se raději spolehne na zkušený tým, než aby budovali vlastní redakci. Zdá se tedy, že cesta, kterou si zakladatelé společnosti vybrali je - alespoň prozatím - správná.


Profil firmy:
Vznik: Společnost Fincentrum s.r.o. byla založena v dubnu 2000
Vlastnictví: Společnost je součástí multimediální divize MAFRA a.s. (více představitelé společnosti nebyli ochotní sdělit)
Zajišťuje provoz serverů: ekonomika.iDNES.cz, dane.iDNES.cz, zakony.iDNES.cz, test.iDNES.cz, zamestnani.iDNES.cz, zamestnanci.iDNES.cz
Dodává finanční obsah serverů: Finance.iHNed.cz a Seznam Peníze.


David Kozák
david.kozak@e-komerce.czCopyright © e-komerce.cz