E-komerce.cz: Český magazín o internetové komerci

Reklama
Užitečné informace pro kutily.


Vypukne v příštím roce válka na poli elektronického placení ?

Martin Kuba, 3. ledna 1999, e-komerce.cz

Svět internetu a svět počítačů je bojem těch silných, kteří se snaží prosazovat svoje standardy, protože dobře vědí, že pokud určitá skupina (co možná největší) přijme jejich standard, pak se stává na službách dané společnosti závislá a s tím se již dá slušně pracovat.

Příkladů nejdeme spousty, válka prohlížečů za dumpingové ceny není o ničem jiném, než snaha prosadit určitý standard, na základě kterého můžeme diktovat podmínky. Nejtypičtější příklad takového prosazení standardu je operační systém Windows x.x, na základě kterého může Microsoft diktovat trh v oblasti snad všeho, co se počítačů a software týká.

Stejný boj se začíná odvíjet i v oblasti elektronického placení a jeho standardech. V poslední době vzniklo na tomto poli pár systémů, které se zdají být všeobejímajícím řešením v této oblasti. Podívejme se tedy jak tomu je.

Jako první na českém internetu přišla s možností elektronického přijímání plateb Expandia Banka, která přinesla kromě vedení a administrace bankovního účtu prostřednictvím internetu také možnost placení skrze platební terminál a tuto službu nabídla obchodníkům na internetu.

Výhodou zúčtování plateb pomocí terminálu Expandia Banky je, že se jedná o poměrně jednoduchý a přitom velice bezpečný způsob realizace transakcí jak pro obchodníka, tak pro zákazníka, který chce zaplatit. Systém nevyžaduje instalaci žádných přídavných plug-inů pro prohlížeč či jiných složitých postupů.

Další možnost administrace svého účtu nabízí společnost FIO, družstevní záložna a. s.. Tato finanční instituce není banka nýbrž záložna, ale sortimentem poskytovaných služeb se dá přirovnat k standardním bankovním službám. Při zadávání pokynů k finančním transakcím je vyžadován výhradně prohlížeč Netscape kvůli bezpečnosti a je také potřeba mít nainstalovaný plug-in pro digitální šifrování. Společnost také připravuje možnost nabídnout obchodníkům přijímat platby po Síti.

Nevýhody obou výše popsaných systémů je, že těchto služeb mohou využívat jenom klienti, těchto institucí, a to na obou stranách. Tj. jak obchodník (příjemce platby), tak zákazník (ten kdo platí za služby).

Takže tady vzniká absurdní situace, kdy pokud bude internet znát 10 podobných subjektů, kteří budou nabízet 10 různorodých systémů, tak pokud by vše mělo správně chodit bude muset být obchodník klientem 10-ti finančních ústavů.

Samozřejmě, že všechny navržené systémy nepřežijí a bude hodně záležet na zvolené marketingové strategii a samozřejmě výši investovaných prostředků do prosazení a rozšíření systému.

Do třetice pak přichází na náš trh projekt SET, který vyvinuly nadbankovní společnosti MasterCard International spolu s VISA International, a který by také měl umožňovat provádění bezpečných transakcí po internetu na základě vydaných platebních karet těchto institucí

Pro tento systém hovoří to, že má již za sebou obrovskou bankovní a potažmo klientskou základnu a není tedy závislý na konkrétním bankovním ústavu. Jenomže se do jeho realizace v České republice žádná z bank moc nehrne, snad proto, že jeho nasazení předpokládá větší finanční prostředky vynaložené nejenom bankami, ale hlavně obchodníky.

Když jsem se ptal marketingového ředitele Expandie, zda uvažují o podpoře SETu či jak se dívají na to, že jejich systém je omezený počtem jejich klientů, nedostal jsem ještě žádnou odpověď. Je spíš námětem na spekulaci, proč vyvíjeli svůj vlastní systém, když je k dispozici SET. Že by znali nějakou jeho slabinu ?
Všechny 3 uvedené subjekty přichází na trh s vlastními systémy, které jsou mezi sebou nekompatibilní a všechny 3 subjekty se budou snažit prosadit ten svůj jako standard pro elektronické platby po internetu. A všechny 3 by se měli společně objevit v roce 99 na jednom bojišti – INTERNETu. Expandia již jede, SET je očekáván v únoru 99. Bude zajímavé sledovat další vývoj a my budeme u toho.

Orientační tabulka systémů pro platbu po Internetu
 ExpandiaSETFIO
Přídavné zařízení či softwareElektronický klíčSoftwarePlugin pro prohlížeč
Pořizovací náklady na straně obchodníkaZdarmacca 90 000 (software IBM)NA
Cena transakce pro obchodníka3,5%3,5%NA
Cena pro zákazníka0 Kč0 KčNA


Martin Kuba
martin.kuba@e-komerce.cz



Copyright © e-komerce.cz