E-komerce.cz: Český magazín o internetové komerci

Reklama
Užitečné informace pro kutily.


Anketa Fast 50 CE zná své vítěze

David Kozák, 13. října 2003, e-komerce.cz

V minulém týdnu představila společnost Deloitte výsledky své každoroční ankety Fast 50, jejímž cílem je určit nejrychleji rostoucí technologické firmy ve střední Evropě. A jak už je zvykem, v žebříčku se objevilo hned několik společností i z České republiky. Na čele tohoto prestižního žebříčku se přitom umístila telekomunikační firma Aliatel, která za posledních pět let zvýšila tržby téměř padesátkrát.

Průzkum Fast 50 představila poradenská firma Deloitte poprvé v roce 1995 v kalifornském Silicon Valley. Za necelých deset let existence se rozšířil celkem do devíti zemí či nadnárodních celků, jako je například právě střední Evropa. A ve Spojených státech, kde se začaly psát jeho dějiny, již žebříček hodnotí celkem 19 různých kategorií.

Hledání nejúspěšnějších technologických firem střední Evropy v rámci průzkumu Fast 50 je součástí trvalého úsilí společnosti Deloitte, globálního poskytovatele odborných poradenských služeb, jehož cílem je zviditelňovat vznikající firmy a identifikovat nejen hlavní problémy, s nimiž se musejí potýkat, ale i příležitosti, které se jim nabízejí.

Kvalifikační kritéria Fast 50 byla oproti loňskému roku ztížena. Kvalifikovat v hlavní kategorii se mohly pouze společnosti, působící na trhu minimálně 5 let. Navíc jejich tržby musely ve výchozím roce (1998) dosáhnout minimálně 50 tisíc eur. Společnost, která se chtěla letošního ročníku Fast 50 CE zúčastnit, musí samozřejmě mít sídlo v regionu střední Evropy a nesmí být pobočkou ani dceřinou společností zahraničního vlastníka.


Aliatel zazářil

Vítězem letošního ročníku ankety Fast 50 CE se - v podstatě zcela jednoznačně - stala česká telekomunikační firma Aliatel. Jeho výnosy z hlasových, datových a internetových služeb vzrostly za posledních pět let o fenomenálních 4.846 procent.

Na druhém místě se umístil polský poskytovatel internetových služeb (Internet Services Provider, ISP) Home.pl, jehož příjmy vzrostly o 2.280 procent, což je méně než polovina výkonu společnosti Aliatel.

České technologické firmy se však do žebříčku prosadili i na dalších místech. Hned na třetím totiž skončil největší český internetový obchod s domácími spotřebiči a elektronikou Obchodní dům.cz s růstem 1.974 procent.

Na čtvrtém místě se pak umístil specializovaný polský poskytovatel administrativních a účetních služeb P.U.P. SPIN (nárůst 1.847%) a do první pětice nejrychleji rostoucích technologických firem střední Evropy se dostala ještě společnost ICZ, český systémový integrátor a poskytovatel řešení v oblasti informačních technologií (nárůst 1.436%).

John Wilson, koordinátor projektu Fast 50 ve střední Evropě, úspěšné firmy vysoce ocenil: "Navzdory pomale rostoucí ekonomice a omezenému přístupu k finančním zdrojům se v regionu vyskytla řada hvězdných výkonů. Jde o společnosti, které dokázaly nabídnout vynikající produkty ve správné chvíli a pomocí kvalitního personálního řízení se s nimi prosadit na trhu. Široká škála těchto firem také ukazuje, že napříč regionem existuje řada společností, které dokáží proměnit nápady ve skutečnost."


Rising Stars

V letošním ročníku ankety byla představena také nová kategorie Rising Stars (stoupající hvězdy), jejímž cílem je představit a zviditelnit mladší firmy. Společnosti, jimž se v rámci středoevropského regionu daří poměrně rychle budovat si v oblasti technologií jméno.

Podmínkou zařazení firmy do této kategorie jsou minimálně tři roky provozu a tržby v základním roce minimálně 30 tisíc eur. Firma tedy musí splnit dřívější kritéria hlavní kategorie ankety Fast 50.

Vítězem kategorie Rising Stars pro letošní rok se stala polská firma Hoga.pl, poskytovatel internetových služeb a zároveň elektronický obchod, jejíž výnosy vzrostly o 1.727 procent.

Ani v kategorii stoupajících hvězd se neztratily české firmy. Hned na druhém místě - i když s velmi výrazným odstupem - se totiž umístila česká společnost ZOOM INTERNATIONAL, která se zabývá poskytovováním bezpečnostních řešení počítačových sítí (její příjmy vzrostly o 476 procent) a i na třetím skončila česká firma, tentokrát AARON GROUP poskytující softwarové aplikace (nárůst 446%).

Čtvrté místo v žebříčku Rising Stars obsadila maďarská společnost SOLVO Biotechnology, která se specializuje na výzkum a vývoj v oblasti lékařství, konkrétně na membránový transport proteinů a odolnost vůči lékům na rakovinu, s růstem 371%. Pátý pak skončil polský internetový maloobchod Merlin.com.pl (nárůst 327%).


All-Stars

V rámci průzkumu Fast 50 CE byl také představen "hvězdný tým" (All-Stars) firem, které se v žebříčku umístily ve třech po sobě následujících letech. O nich John Wilson říká: "Těmto společnostem říkáme hvězdný tým All-Stars, a pokud vezmeme v úvahu nepříznivé ekonomické klima, v němž se jim dlouhodobě daří vynikat, rozhodně nepřeháníme."

I v tomto "týmu" je hned několik českých firem, a sice: provozovatel kabelové televize TES Media, provozovatel internetových serverů Internet Info, poskytovatel softwarových řešení Logos, internetový obchod s letenkami a poskytovatel softwarových řešení Fractal a Brain Systems vyvíjející software pro e-business.

Mimo nich se v elitním All-Stars týmu umístily ještě maďarské společnosti ICON, která navrhuje infrastrukturu IT a bezpečnostní architekturu a Marketlink zabývající se plánováním kapacitních požadavků a nabízející také řešení pro zákaznická centra, plus lotyšská společnost Lursoft IT, která poskytuje obchodní informace na Internetu.


E-komerce se v žebříčku stále prosazuje

I jen zběžný pohled do žebříčku Fast 50 CE naznačuje potěšující informaci: Ani v letošním roce se neztratily firmy působící v oblasti e-komerce. Vždyť jen z první trojice je možné do této kategorie technologických firem zařadit dvě - druhý Home.pl a třetí Obchodní dům.cz. V celém žebříčku se ovšem firem podnikajícím na Internetu najde mnohem víc.


David Kozák
david.kozak@e-komerce.cz



Copyright © e-komerce.cz