E-komerce.cz: Český magazín o internetové komerci

Reklama
Užitečné informace pro kutily.


Přehled událostí 35. týdne

David Kozák, 31. srpna 2010, e-komerce.cz

Co se stalo ve světě e-komerce, potažmo m-komerce v posledních dnech a týdnech? Realizované kontrakty, nové či vylepšené produkty, hodpodářské výsledky firem, statistická data či ocenění. Přehled je důležitý.

Na český trh brzy vstoupí internetová banka Zuno Bank ze skupiny Raiffeisen International. Vyplývá to z informací deníku Hospodářské noviny. V současné době banka údajně podniká kroky směřující k formálnímu založení české pobočky.

Částečné zpoplatnění provozu datových schránek údajně chystá Ministerstvo vnitra. Podle informací deníku E15 spolu s Ministerstvem financí navrhují, aby uživatelé za odeslání zprávy vždy platili. Naopak přijetí zprávy bude i nadále bezplatné. Za každou odeslanou zprávu by uživatelé měli v roce 2011 zaplatit 16 korun, tedy méně, než za poslání doporučeného dopisu.

Vlastní mobilní reklamní službu hodlá v co nejkratším termínu údajně spustit společnost Research In Motion. Podle informací serveru The Register management firmy zvažuje možnost, že za tímto účelem koupí některou z již fungujících služeb. Konkrétně zmiňuje společnost Millenial, za kterou by mohla zaplatit až 400 milionů dolarů. Tato cena je dle analytiků sice neúměrně vysoká, ale odpovídá potřebě urychleně spustit vlastní reklamní platformu.

Internetovou doménu O2.cz získala a záhy zprovoznila společnost Telefónica O2. Vlastníkem doménového jména se firma stala mimosoudní cestou na základě vyrovnání s jejím dosavadním vlastníkem společností Allstar Group.

Partnerství s firmou MokaFive, jež se specializuje na řízení virtuálních desktopů, oznámila společnost AVG Technologies. Výsledkem spolupráce má být řešení pro zabezpečení virtuálních desktopů, které bude možné nainstalovat přímo na počítač koncového uživatele.

Plný přechod na vyhledávací technologii Bing od firmy Microsoft v rámci amerického a kanadského trhu oznámila společnost Yahoo!. Na další světových trzích by se výhradní spolupráce mezi oběma partnery měla projevit v následujících týdnech až měsících (dle dohody má Yahoo! přejít výhradně na Bing do konce letošního roku). Yahoo! také nově spustilo vlastní platební systém adCenter.

Portál BezpečnýInternet.cz, jehož cílem je informovat, varovat a radit uživatelům, jak se nestát obětí internetové kriminality, spustily společnosti Seznam.cz, Microsoft a Česká spořitelna.

Celosvětový mobilní provoz se během 1 roku téměř ztrojnásobí. Objem dat přitom roste 10krát rychleji, než objem hlasového provozu. Mobilní vysokorychlostní připojení přitom v současné době využívá jen zhruba 10 % majitelů mobilů. Přesto byl ve 2. čtvrtletí 2010 naměřen průměrný měsíční objem celosvětového mobilního datového provozu 225.000 TB. Vyplývá to z průzkumu společnosti Ericsson.

Až o 30 % letos - podle tvrzení expertů společnosti Cisco Systems - letos vzroste objem nevyžádané pošty.


David Kozák
dkozak@e-komerce.czCopyright © e-komerce.cz