E-komerce.cz: Český magazín o internetové komerci

Vše pro váš digitální fotoaparát!


Předregistrovaných domén .EU je více než 1.850

David Kozák, 5. května 2005, e-komerce.cz

V reakci na blížící se termín zahájení oficiálních registrací domén Evropské unie s TLD .EU spustila společnost Explorer projekt EvropskáDoména.cz. Týden po jeho spuštění dosáhl počet žádostí 1.500.

Předregistrace domén s koncovkou .EU samozřejmě nedává žadatelům žádné právní či jiné nároky na domény, o které na adrese www.evropskadomena.cz požádali. Skutečný "boj" totiž začne pro všechny potenciální zájemce ve stejný okamžik a není proto příliš pravděpodobné, že by všechny "horké" domény získali zákazníci projektu EvropskáDoména.cz (pokud by si je předregistrovali). Přesto je ale možnost "zabukovat" si doménu zajímavá.

Firmy i fyzické osoby, které mají zájem o některou z méně exponovaných domén (především odpovídajících jejich jménu či názvu produktu), nemusí sledovat, kdy správce TLD .EU, organizace EURid, spustí oficiální registraci. Explorer, který je provozovatelem projektu, termín ohlídá za ně a pokud jím vznesený požadavek bude akceptován, vystaví zájemci fakturu.

Tuto myšlenku ostatně potvrzuje i ředitel společnosti Explorer Jan Hájek, který uvedl, že největší zájem je o domény složené především z firemních názvů a dodal: "Zájem je také o obecné názvy nebo domény tvořící jména a příjmení. Do systému také přicházejí předregistrace domén s názvy nadnárodních organizací, které budou ale s největší pravděpodobností zaregistrovány přednostně v rámco Sunrise Period."

Projekt EvropskáDoména.cz bude tento týden spuštěn také v anglické jazykové mutaci, čímž by Explorer chtěl rozšířit jeho působnost i na anglicky mluvící zájemce.


David Kozák
david.kozak@e-komerce.czCopyright © e-komerce.cz