E-komerce.cz: Český magazín o internetové komerci

Vše pro váš digitální fotoaparát!


Nejžhavější zaměstnání v ICT oboru

Pavel Hrůza, 21. března 2002, e-komerce.cz

IT trh se postupně vzpamatovává z nedávného poklesu. Bývalí zaměstnanci zkrachovalých dot-comů, nuceni prodat svá drahá auta a jiné formy rychle nabytého luxusu, pomalu začínají střádat na nová v nových působištích. Ne všem ale bylo dopřáno zapojit se do pracovního procesu na dřívější pozici. Situace na trhu lidských zdrojů v ICT oblasti se totiž poněkud změnila.

Analytici poukazují na několik oblastí, kde se projevuje největší poptávka po lidech napříč celou IT oblastí. Patří mezi ně údržba aplikací, znalostní management a bezpečnost. Celá řada rekvalifikovaných programátorů našla uplatnění v oblasti multiplatformního programování (Java, XML, .NET).

Mezi další žhavé oblasti z hlediska poptávky po kvalitních odbornících patří správa elektronického majetku (digital asset management) a rychle se rozvíjející pole bezdrátových sítí, protokolů a programování aplikací pro tyto technologie.


Infrastruktura

Stále více platí, že rozsáhlé serverové aplikace, ne software pro desktopy a větší podniky, ne malé "garážové" start-upy, tvoří trend s největší poptávkou po lidských zdrojích. Velká část zaměstnání v IT sektoru nyní tvoří údržba aplikací: téměř se zdá, že po neúnavném "budovatelském" období přicházelo klidnější a rozvážnější období "mírného pokroku".

Tento trend se projevuje i v České republice, jak mi potvrdil Jiří Navrátil, marketing manager společnosti LMC s.r.o., která provozuje server Jobs.cz: "V posledním roce je na trhu e-recruitmentu (náboru prostřednictvím internetu) patrný trend ochlazení rozmachu vývojářských firem a internetových 'stratupů'. Cítíme také jistou penetraci trhu ze strany mobilních operátorů a telekomunikačních firem, které své technologické týmy mají již vybudovány a soustředí se na rozvoj svých zaměstnanců."

Právě tato konsolidace mnoha IT firem je jedním z hlavních faktorů zvýšeného zájmu o kvalifikované síly z oblasti infrastruktury. Spíše než na vývoj převratných technologií se čím dál více společností soustřeďuje na udržování a zkvalitňování stávajícího portfolia služeb a integrace stávajících služeb.

Tím pádem se pozornost přesouvá na znalostní / asset management a všechny pozice, kde se uplatňují schopnosti najít informace v rámci podniku. CV zaměstnanců, kteří tyto schopnosti mají, se v personálních agenturách dlouho neohřejí.

Graf: Meziroční srovnání průměrného denního počtu zveřejněných pracovních nabídek na Jobs.cz

Graf: Meziroční srovnání průměrného denního počtu zveřejněných pracovních nabídek

Zdroj: LMS, s.r.o. 2001


Bezpečnost

Zájem o oblast informační bezpečnosti, která obzvláště za poslední půlrok nabyla na významu, logicky způsobuje také zvýšenou poptávku po odbornících na tuto problematiku. Odborníků na bezpečnost a zabezpečovací systémy však není mnoho, což bude pravděpodobně jeden z důvodů proč tento obor nepromlouvá výrazněji do statistik. Nabídka práce tu má rostoucí tendenci.


Co není "in"

Mezi nejméně žhavé obory v IT oblasti patří programování na nižší úrovní (tyto práce si stále větší část firem nechává dělat externisty z východu), webová a e-komerční administrace, což jsou obory, které se ve stále větší míře stávají obětí automatizace.

Výrazně slábne také zájem o HTML editory, jako ostatně o všechny jednodušší a rychle osvojitelné dovednosti. Naopak pozice o které je největší zájem, můžeme generalizovat jako místa vyžadující pokročilé analytické a kreativní schopnosti.

"V poslední době se vyrovnala poptávka a nabídka vývojových specialistů, kterých bylo na konci minulého století nedostatek a technologické firmy se soustředí na nábor lidí s obchodními dovednostmi. Trh především ocení specialisty, kteří rozumí technologiím, ale zároveň mají komunikační schopnosti s marketingovým cítěním." dodává Jiří Navrátil.

Pavel Hrůza
pavel.hruza@e-komerce.czCopyright © e-komerce.cz