E-komerce.cz: Český magazín o internetové komerci

Reklama
Užitečné informace pro kutily.


KPMG varuje: V poslední době se prudce zvýšil výskyt podvodných e-mailů

Redakce, 11. října 2002, e-komerce.cz

Také jste v poslední době obdrželi email ve kterém je vám slibována vysoká odměna za pomoc? Do redakce nám jich chodí desítky. Poradenská společnst KPMG před nimi důrazně varuje.

“Velký počet podvodných e-mailových zpráv nedávno obdržely kanceláře KPMG a zjišťujeme jejich zvyšující se výskyt i v České republice obecně,“ prohlásil Charlie Patrick z KPMG, partner zodpovědný za oblast forenzních šetření a soudních sporů ve Střední a Východní Evropě. Tyto e-maily, pocházející především z Nigérie, se v ČR již sice před časem objevily, avšak vzhledem k jejich opětovnému oživení před nimi KPMG varuje.

Většina lidí elektronickou poštu od neznámých lidí bez čtení maže. Nicméně, když někdo obdrží zprávu od vdovy po nedávno zesnulém africkém diktátorovi, pravděpodobně jej zaujme. Pro takové zprávy je typické, že slibují příjemci velkou “provizi“ za pomoc při umožnění přístupu ke značné částce peněz, která je v současné době nedostupná. Bohužel jsou tyto zprávy většinou falešné. Jsou koncipovány tak, aby oklamaly příjemce, takže se podvodníci dostanou k penězům a zároveň i na bankovní účty důvěřivých lidí, kteří doufají ve “velkou návratnost investice”.
Pro tyto e-maily je charakteristické, že:

  • jsou posílány z hot-mailu či obdobných anonymních adres
  • osoba, která e-mail posílá, má většinou za svým jménem uvedeno číslo (např. johnsmith78@hotmail.com)
  • ve zprávě se může objevit tvrzení, že jméno příjemce bylo zjištěno prostřednictvím seriózního zdroje jako je adresář obchodní komory
  • ve zprávě se dále uvádí, že velká částka peněz, obvykle přesahující 10 miliónů dolarů, je z různých důvodů nedostupná
  • pomoc požadovaná ze strany příjemce se týká odblokování peněžních prostředků, za což je slibována značná, většinou 25% provize
  • často se uvádí, že 5% peněžních prostředků bude použito k zaplacení nákladů spojených s transakcí a zbývajících 70% si ponechá odesilatel
  • odesílatel zaručuje, že transakce je “bezriziková”
  • od příjemce se požaduje, aby odeslal hlavičkový firemní papír, údaje týkající se banky anebo další obdobné informace
  • příjemce má považovat tuto záležitost za přísně důvěrnou
  • zpráva obsahuje pravopisné a gramatické chyby.

Někteří příjemci si neuvědomují, že jsou pouze jedním z mnoha tisíců lidí, kteří dostanou stejný dopis či zprávu. Je to verze takzvaného Nigerian 419 fraud /Podvod podle paragrafu 419/, pojmenovaného podle paragrafu 419 trestního zákoníku Nigérie, který definuje „zálohy“ jako nezákonné. Zálohové platby jsou částky nutné pro uvolnění jednorázové sumy přislíbené příjemci zprávy. Nelze tvrdit, že všechny zprávy pocházejí pouze z Nigérie, využívají se i další příslušné státy (hlavně v Africe).

Přesto, že lidé jsou varováni po celou řadu let, existují dosud pravidelné oběti, a to dokonce i v hospodářsky vyspělých zemích.

Kdokoli se zaplete do tak riskantního podvodu, přichází o čas i peníze a vystavuje se možnosti fyzického násilí v případě návštěvy Nigérie či jiného příslušného státu v Africe.

Těm, kteří odešlou bankovní údaje a hlavičkový papír, je možno vybrat peníze z jejich účtu bez jakéhokoliv oprávnění a dříve či později se od nich vyžaduje, aby převedli peníze na nějaké druhy ‘transakčních nákladů’ a ‘daní’. Požadovaná peněžní částka je relativně nízká ve srovnání se slíbeným výnosem, takže lidi láká, aby tomuto požadavku vyhověli. Zanedlouho poté se mohou objevit další žádosti o peníze, a všechny se zdají zcela legitimní. Mnoha obětem v této fázi dojde, že se jedná o boudu, a dále se neúčastní, přestože o původně investované peníze přijdou. Nicméně ti, kteří jsou opravdu důvěřiví až lehkověrní, jdou až tak daleko, že podstoupí cestu do Afriky, s podvodníky se setkají a přestanou platit další částky. Jsou často postaveni před skutečnost, že přišli o peněžní prostředky, které na začátku do “podniku“ vložili, ale nadále věří, i když už ne tak silně, že jim bude co nejdříve vyplacena velká suma.

Alternativou tohoto podvodu je obdobný, ač těžko uvěřitelný scénář. Investorům se ukáže kufřík plný černých bankovek. Je jim sděleno, že podvodníci potřebují peníze k nákupu drahých chemikálií, aby mohli peníze vyčistit a že získají čisté bankovky - dolary nebo eura. Na vlastní oči uvidí ukázku „vyprání“ jedné až dvou bankovek. Důvěřiví investoři se pak podílejí na částce peněz, za kterou se mají tyto chemikálie pořídit. A to je pro ně poslední šance vidět jak podvodníky, tak peníze.

Oběť jakéhokoli podvodu podle paragrafu 419 by neměla spoléhat na žádnou pomoc od úřadů, ať ve své zemi, či v Africe. I když je vznesena žaloba, existuje jen mizivá možnost, že se peněžní prostředky získají zpět. Jediný jednoduchý postup, jak zabránit rozesílání těchto zpráv, je poslat e-mail poskytovateli internetu na zneužívanou adresu (např. abuse@yahoo.com) a požádat, aby byla adresa odesílatele uzavřena - zrušena. Podrobnosti o dalších krocích, které je možné podniknout (záleží na tom, kde se nacházíte a zda jste přišli o peníze), jsou uvedeny na webových stránkách ‘Nigeria – The 419 Coalition’ na následující adrese: http://home.rica.net/alphae/419coal/.

V závěru je možno konstatovat, že byste nikdy neměli odpovídat na podobné zprávy. Jakákoli odpověď by mohla být zneužita ke krádeži údajů týkajících se vás či podniku. Pokud opravdu obdržíte e-mail 419, nezapomeňte na staré přísloví “Když to vypadá nevěrohodně, asi to nebude pravda“, varuje Charlie Patrick.


Redakce
redakce@e-komerce.cz



Copyright © e-komerce.cz