E-komerce.cz: Český magazín o internetové komerci

Reklama
Užitečné informace pro kutily.


iAudit ztrácí zákazníky

David Kozák, 12. července 2005, e-komerce.cz

Portál Centrum.cz přestává od července využívat dosavadní audit návštěvnosti iAudit. Pro měření návštěvnosti serveru bude totiž nadále využívat oficiální výzkum návštěvnosti českého Internetu NetMonitor.

Druhý nejnavštěvovanější portál na českém Internetu - Centrum.cz - oficiálně oznámil, že přestává využívat služeb společnosti iAudit International, která provozuje audit návštěvnosti internetových serverů iAudit, a pro měření návštěvnosti od počátku července výhradně využívá audit návštěvnosti v rámci oficiálního výzkumu návštěvnosti českého internetu NetMonitor, který organizuje Sdružení pro internetovou reklamu.

Centrum.cz přitom není samo. Podle neoficiálních informací totiž iAudit přišel i o další "zákazníky" - portál Atlas.cz a také servery provozované společností Internet Info. Navíc NetMonitor audituje také servery, které dosud v oficiálním výzkumu nebyly - např. web České televize.

Důvody pro přechod na výzkum NetMonitor vysvětlil research manažer Centrum.cz Miroslav Kůta: "Nový NetMonitor přináší novou kvalitu do internetových výzkumů. Díky javascriptové technologii umožňující lepší sběr dat a díky nové metodě přepočítávání dat na základě skutečné internetové populace jsou data o návštěvnosti i struktuře uživatelů internetových médií přesnější. Výhod a novinek je však mnohem více."

iAudit byl dlouhou dobu fakticky jediným projektem, který zajišťoval audit návštěvnosti českých internetových serverů. Provozovatelé serverů, kteří chtěli mít oficiálně auditované výsledky návštěvnosti, proto fakticky museli iAudit využívat. Tato situace se ale změnila v okamžiku, kdy se Sdružení pro internetovou reklamu (SPIR) rozhodlo sociodemografický výzkum českého internetu NetMonitor rozšířit i o oficiální audit návštěvnosti. Jak se nyní ukázalo, někteří provozovatelé serverů na toto rozhodnutí zareagovali velmi radikálně - iAudit opustili...

Čeká nás teď další velká "internetová bitva" - tentokrát oficiálních auditů návštěvnosti? Uvidíme! Je však pravděpodobné, že rozhodnutí Centrum.cz a možná i Atlas.cz a dalších firem má své důvody, které zřejmě dříve nebo později mohou k podobnému rozhodnutí přivést i další provozovatele českých serverů.

AKTUALIZOVÁNO, 12.7.2005: Svůj přechod k NetMonitoru oficiálně potvrdil také portál Atlas.cz prostřednictvím tiskové zprávy.


David Kozák
david.kozak@e-komerce.czCopyright © e-komerce.cz