V mobilním světě se osobní komunikace posunuje od uší k očím

Redakce, 12. října 2001, e-komerce.cz

Finská Nokia je nejen producent kvalitních mobilních komunikačních zařízení. Hodně úsilí věnuje také výzkumu vlivu mobilních technologií na životní styl a návyky lidí. Možná také proto se většina jejich produktů setkává se značným ohlasem a malokterý z nich je trefou vedle. Sympatické na Nokii je také fakt, že se výsledky svých výzkumů nijak netají. Následující článek z dílny Nokie se zabývá budoucností zasílání zpráv prostřednictvím mobilních telefonů.

Mobilní svět — maximální konektivita
Žijeme ve světě, kde se okamžitá komunikace stala klíčovou součástí našich životů. Proto požadujeme a oceňujeme snadný přístup k informacím a službám. Takový přístup nám umožnil nástup internetu a mobilních telefonů, dvou fenoménů, jež se staly neoddělitelnou součástí moderního života. Mobilní telefon je nyní osobním zařízením, na něž se každý spoléhá, nástrojem pro správu podnikání, práce i odpočinku v mobilním světě. Nová generace uživatelů mobilních telefonů začíná preferovat práci se zprávami a vizuálním obsahem před tradičnějšími hlasovými hovory. Není to žádné překvapení. Konec konců, zrak je velmi důležitý smysl: lidé jej používají pro vnímání zhruba 80 procent všech informací, které v životě vstřebají.

Ani přístup k internetu z domova nebo z kanceláře nám už nestačí. Požadujeme okamžitou komunikaci, bez ohledu na to, kde jsme a co zrovna děláme. Podle odhadů společnosti Nokia se bude už v roce 2002 pro přístup k internetu používat víc mobilních telefonů než počítačů.

Krátké textové zprávy (SMS)
Nová generace uživatelů mobilních telefonů si osvojila úplně nový způsob používání mobilních telefonů — posílání zpráv. Textové zprávy jsou stále populárnější, neboť představují velmi pohodlný způsob komunikace — jsou okamžité, neruší a především jsou osobní. Proto se textové zprávy setkaly s takovým úspěchem.

Statistiky o využívání SMS dokazují jejich popularitu. Od spuštění služeb SMS do dubna 1999 byla jen v Evropě odeslána zhruba jedna miliarda textových zpráv měsíčně. Ovšem jen v prvním čtvrtletí roku 2001 bylo přes sítě GSM odesláno víc než 50 miliard textových zpráv. Proti předchozímu roku je to pětinásobný nárůst. Podle předpovědí bude využívání SMS ještě dále růst.

Služba multimediálních zpráv (MMS)
Multimediální zprávy jsou klíčovým prvkem života v mobilním světě. Úspěch SMS je ideálním odrazovým můstkem pro rozvoj MMS. Díky používání multimediálního obsahu posune tato nová služba personalizaci telefonů zase o krok dál. Služba MMS umožňuje posílat zprávy ve formě grafiky, zvuku, videa, dat a textu jak mezi dvěma terminály, tak mezi terminálem a emailovým účtem v počítači. MMS přináší celkový zážitek z komunikace a z pohledu uživatele představuje rozšíření SMS.

Očekává se, že uživatelé MMS budou mít v první řadě zájem o zábavu a sdílení zážitků, důležité je však to, že budou používat MMS i pro práci a podnikání. Služba MMS umožní posílat z telefonu fotografie, takže uživatel bude mít možnost sdílet své zážitky s příbuznými a přáteli. Nabízejí se také možnosti využití pro byznys: lze pořizovat okamžité fotografie, přidávat k nim text a podle potřeby odesílat či vymazávat.

Platformy MMS
Letos v únoru Nokia uvedla Nokia ArtuseTM MMS Center, vysokokapacitní platformu pro novou vlnu mobilního messagingu. Toto řešení umožňuje operátorům nabízet služby multimediálních zpráv (MMS), které spojují zvukové a obrazové klipy, fotografie a jiné grafické soubory s tradičními textovými zprávami. Nokia Artuse MMS Center také podporuje komunikaci mezi mobilními přístroji a internetovými aplikacemi. Mobilní uživatelé mají rovněž možnost posílat zprávy MMS na emailové adresy a přijímat MMS poslané z emailu.

V praxi to znamená, že obchodník na veletrhu nebo na semináři může udržovat okamžité a trvalé spojení s rodinou doma, kolegy v kanceláři nebo s obchodními partnery na druhém konci výstaviště pomocí řady služeb jako obrázků, hlasu, videa, dat a textu. Multimediální messaging tak umožňuje jednotlivci vytvořit jakési zdání virtuální přítomnosti, která je tak důležitá v současné stále rychlejší a globální společnosti, kdy si firmy musí udržovat náskok před konkurencí.

Brána Nokia Multimedia Terminal Gateway, která doplňuje Nokia Artuse MMS Center, umožní mobilním operátorům doručovat upozornění o multimediálních zprávách na terminály bez podpory multimédií, čili na starší mobilní telefony. Uživatelům starších telefonů budou multimediální zprávy doručovány jako krátká oznámení s URL adresou a heslem pro vyzvednutí zprávy pomocí webového prohlížeče. Budou mít také možnost vytvořit na webu vlastní multimediální odpověď nebo předat přijatou multimediální zprávu na emailovou adresu. Kromě toho tato brána umožní uživatelům mobilních telefonů ukládat si multimediální zprávy do osobních alb.

Evoluce, nikoli revoluce
Služba MMS stejně jako ostatní služby 3G rozšíří a nenahradí existující způsoby komunikace. Budeme mít na výběr ještě víc možností komunikace, takže budeme moci dělat, co budeme chtít, kdy budeme chtít a kde budeme chtít — přitom budeme stále v kontaktu. Lidé, kteří běžně používají SMS, si na multimediální zprávy zvyknou, ani jim to nepřijde.

Mobilní svět je realitou
Nokia stále buduje a podněcuje rozvoj mobilního světa tím, že podporuje vývoj multimediálního messagingu. Multimediální zprávy se stávají realitou s řešeními Nokia, jež podpoří služby MMS takovými možnostmi, díky nimž MMS dosáhnou popularity SMS. Nastupuje kultura “právě tady a teď” s novými komunikačními styly a potřebami. Osobní komunikace bude stále mobilnější. Popularita SMS, nástup “nové generace uživatelů mobilů,” růst používání internetu a emailu — to všechno ukazuje na obrovský tržní potenciál multimediálního messagingu.

Redakce
redakce@e-komerce.cz