RSS kanál a blog na e-komerce.cz

David Kozák, 4. června 2004, e-komerce.cz

Tak už je to tady. Dočkali se všichni, kteří volali po urychleném zprovoznění RSS kanálu na serveru e-komerce.cz. Díky ochotě a znalostem týmu pracovníků ABC Systems bylo generování RSS výstupu ve středu spuštěno v ostrém provozu.

RSS kanály se - zejména pro zpravodajské a informační servery - pomalu a jistě stávají povinnou výbavou. Stále více uživatelů totiž využívá ke sledování svých oblíbených zdrojů RSS čtečky a na "oblíbené" servery se podívají jen tu a tam. Především u webů, které nejsou aktualizovány denně, tak frekvence návštěv pomalu klesá a zcela reálně hrozí, že budou postupně nahrazeny jinými servery, které lépe zareagují na potřeby svých "zákazníků".

Nároky uživatelů rostou. Ostatně není čemu se divit - vždyť například právě používání RSS je velice snadné a především extrémně pohodlné. Stačí zapnout RSS čtečku a máte dokonalý přehled o novinkách na vašich oblíbených serverech. Není třeba jeden server po druhém "prolézat" a zkoumat, zda se na nich objevil nějaký nový článek či informace. Postačí pasivně počkat, až se novinka sama ohlásí.

Popularita RSS kanálů je značná. Za posledních několik týdnů jsem zaznamenal hned několik prohlášení, z nichž vyplývalo, že osoby toto prohlášení sdělující, již nehodlají dále útrpně pátrat po novinkách a přecházejí na plně automatizovaný provoz spočívající ve využití RSS.

Teď už je tedy možné prostřednictvím RSS kanálu (rss.e-komerce.cz) sledovat také dění na tomto serveru. Vzhledem k tomu, že v tomto týdnu byl zároveň zprovozněn i Blog e-komerce, očekáváme, že o jeho využití bude zájem.

A propos, blog. Třešnička na dortu, která však - jak všichni pevně věříme - nejen potěší ale i zachutná. Jeho cílem je přinášet novinky a zajímavosti z oblasti elektronické komerce a využití Internetu.

David Kozák
david.kozak@e-komerce.cz