Virtuální půjčovny filmů nahrazují tradiční kamenné videopůjčovny

David Kozák, 24. ledna 2010, e-komerce.cz

Tradiční kamenné videopůjčovny se pomalu ale jistě ztrácejí a nahrazují je jejich virtuální alternativy. Příčin je celá řada. Zřejmě nejdůležitější pro rozvoj on-line půjčoven je samozřejmě zvyšování rychlosti připojení k internetu.

Kamenné videopůjčovny stále častěji podléhají tlaku bujícího nelegálního stahování filmů z internetu a samozřejmě také levných DVD . Naopak zvyšuje se počet virtuálních půjčoven filmů. Významně k tomuto trendu samozřejmě přispívá rostoucí kapacita internetových přípojek. Bez dostatečné kapacity by přenos videa či filmů nebyl možný. Počet tradičních videopůjčoven se podle Radka Přikryla z firmy Divida v průběhu posledních zhruba 36 měsíců snížil z přibližně 1 500 na 150, tedy o 90 %. Proto se i Přikrylem řízená firma, která z původních 17 půjčoven provozuje už jen 4, více zaměřila na internet, kde provozuje virtuální půjčovnu Topfun.

Videopůjčovna v současné době nabízí 900 filmových titulů. Nejnovější filmy jsou přitom nabízeny v rozlišení HD. V ČR a na Slovensku má půjčovna zhruba 29 tisíc registrovaných uživatelů. Virtuální půjčovnu filmů v tuzemsku provozuje také telekomunikační společnost Telefónica O2. I ta nabízí 900 filmů a programů z hollywoodských i domácích produkcí.

David Kozák
david.kozak@e-komerce.cz