Spotrebak.cz - sponzor E-komerce
 Sponzoři 
 Hledání 
 Reklama 
 Diskuze 
 Bez komentáře 
Vše pro váš digitální fotoaparát!

Komentáře ke článku "Platební systémy na českém Internetu 1"


Jméno:
Předmět:
Objektivnost, prosím
Datum:
18.06.2001 12:51:00

Je třeba zohlednit fakt, že výše výdělků lidí v České republice stále značně pokulhávají za standartem ve vyspělých zemích. Na platební kartu s reliéfním písmem (emboss) díky nízkým příjmům dosáhne jen malé procento čechů.
K Osobním účtům v eBance jsou embossované platební karty vydávány za těchto podmínek:

EC/MC Standard, VISA Classic
- minimální zůstatek na účtě 50.000,- Kč po dobu 3 měsíců
- minimální zůstatek na účtě 70.000,- Kč po dobu 1 měsíce

EC/MC Gold, VISA Gold
- minimální zůstatek na účtě 200.000,- Kč po dobu 3 měsíců
- minimální zůstatek na účtě 300.000,- Kč po dobu 1 měsíce

O takových zůstatcích se mi zatím může opravdu jen zdát :-)
K platbám za zboží a služby prostřednictvím internetu je však na zahraničních serverech vyžádován právě tento druh platebních karet. Jistě by každý občas uvítal možnost koupit si něco přímo v Americe, ale má smysl si kvůli několika nákupům za rok pořizovat "Standardku" nebo VISA Classic? Ne. Opravdu mi stačí mít možnost zaplatit on-line za cédéčko, knížku, lístky na koncert či stažený software.
Zvláště z tohoto důvodu má proprietální platební systém své opodstatnění.
Zřejmě se shodneme na tom, že zcela ideální by byla kombinace obou zmíněných možností. Na to si ale budeme muset asi nějakou dobu počkat.

Michael Pikner

Jméno:
Předmět:
RE: Objektivnost, prosím
Datum:
18.06.2001 13:50:27

Nevím, co je v článku neobjektivního.

Ano, z pohledu zákazníka, který si chce jednou za rok koupit CD u internetového obchodníka v Česku, je skutečně jakákoli varianta založená na platební kartě příliš drahá. Ale já, a domnívám se, že většina zákazníků, si embossovanou kartu nepořizujeme pro jeden nákup na internetu, ale pro každodenní používání. Například já s ní platím benzín - je to levnější než CCSka. Kartou platím v restauracích a taky všechny větší nákupy v poslední době. Karta mě zbavuje nutností běhat po světě s hotovými penězi. Možnost nakupovat na Internetu či vybírat peníze z bankomatu v zemi, ve které se zrovna nacházím, je pouze třešnička na dortu.

Ale situaci v článku hodnotím spíše z pohledu obchodníka, který je primárním uživatelem platebního systému. Zatímco možnost přijímat platbu prostřednictvím platebních karet značně rozšiřuje obec mých potenciálních zákazníků (jen embossovaných EC/MC je v Česku 611 tisíc, k tomu přidejte přibližně stejné číslo VISA a to vše srovnejte s 50 tisíci zákazníky eBanky), platební systém mě spíš omezuje. Navíc nezapomínejte, že většina cizinců vlastní platební kartu, ale nejsou a nejspíš nikdy nebudou zákazníky eBanky!

Uvádíte podmínky pro vydání platebních karet eBanky, ale zapomínáte na skutečnost, že jinde mohou být podmínky jiné - první vlaštovnou u nás je mezinárodně platná, ebmossovaná MAX karta. Podmínky pro její vydání splňuje většina z nás a roční provoz této karty nestojí ani to, co mě stálo vydání mezinárodně platné EC/MC k osobnímu účtu v eBance.

Jméno:
Předmět:
Re: Objektivnost, prosím - Karty a ebanka ?
Datum:
18.06.2001 19:20:03

Kdyz uz mluvite o objektivnosti, tak v ramci teto objektivnosti je treba taky uvest, ze ebanka netrva na Vami uvedenych mesicnich limitech a je Vam ochotna vydat embosovanou platebni kartu jenom na zaklade vyplneni dotazniku. Dotaznik obsahuje informace oVasich prijmech apod. a jak dalekomoje pamet saha, tak nevim o nikom, komu by na zaklade techto udaju ebanka kartu nevydala.

S touto variantou to je v soucasne dobe skoro jedina banka, ktera vam vyda kartu s rozumnymi limity na "dobre slovo"

Je to pouze otazka Vasi volby.

Jméno:
Předmět:
RE: RE: Objektivnost, prosím
Datum:
19.06.2001 09:13:37

Jen Vás maličko doplním:
Platby za benzín, jídlo v restauracích, nákupy v obchodech v České republice i v zahraničí, stejně tak i výběry z bankomatů po celém světě můžete provádět pomocí elektronických karet (Maestro/Cirrus a VISA Electron), kterou každý dostane, dnes již téměř automaticky, k účtu prakticky zdarma.
Pravda, lze s nimi platit jen na místech, kde jsou elektronické platební terminály a ne pouze mechanické imprintery, ale těchto míst utěšeně přibývá.
Obecně lze navíc říci, že pokud člověk uchovává v tajnosti svůj PIN, je elektronická platební karta dokonce bezpečnější než ta embossovaná.
Akorát s ní nejde platit po internetu :-(

Michael Pikner

Jméno:
Předmět:
RE: Objektivnost, prosím
Datum:
19.06.2001 10:28:37

Nemohu až tak úplně souhlasit s názorem na použitelnost neembosovaných/elektronických karet. Kdo jednou někam vycestoval, ví o čem mluvím. Mám samozřejmě i tu neembosovanou, ale například v Bruselu fungovala jen v bankomatu - v restauraci, v hotelu i na letišti se mi vysmáli. Že prý to _není_ kreditní karta.

A ještě jeden argument, tentokrát číselný - pochází z tiskové zprávy společnosti Europay. Počet obchodníků přijímajících embossované karty je ČR 29 tis., počet obchodníků přijímajících elektronické karty jen 12 tis. Poměr ve světě bude podle mého odhadu ještě více v neprospěch elektronických karet.

Jméno:
Předmět:
Řešení?
Datum:
20.06.2001 09:01:23

Vážený pane Čelustko,

nebylo by fér, kdybych neuznal, že asi máte ve spoustě věcí pravdu. Proti Vašim posledním argumentům nemám již co říci.

Dobrá. Velmi obecně (a s trochou nadsázky :-) se tedy dá celosvětový názor charakterizovat tak, že kdo nemá embossovanou platební kartu - jako by nebyl.
Máte nějaký konstruktivní návrh, jak tuto situaci internetových platebních systémů v naší republice řešit?

Jméno:
Předmět:
RE: Řešení
Datum:
21.06.2001 13:12:16

Hmm, to je hodně těžká otázka a Vy to víte.

Především by se muselo hodně změnit na ose banka-MUZO-pojišťovna tak, aby se rizika z užívání karty nepřenášela na zákazníka-uživatele karty víc, než je ve světě obvyklé. Druhou věcí je přestat lhát lidem a rozumným způsobem jim vysvětlit, jaké jsou obvyklé služby spojené s kreditní kartou, jaké má skutečné výhody a jak se vyvarují zbytečného rizika. Ale to chce hodně odvahy, protože se musí začít přiznáním, že doteď jsme si lhali do kapsy...

Co se týče platebních systémů, domnívám se, banka která jako první zavede rozumnou možnost pro obchodníky přijímat platbu kartou, získá ve velmi krátké době všechny internetové obchodníky. Hlad po těchto službách je značný, především u všech těch, kteří prodávají zboží nebo služby do zahraničí. Zatím nemají jinou možnost než používat například paypal.com nebo jiné služby, které za provizi do 3,5% billují karty.

Znamená to ale přehodnotit přístup k zákazníkovi. Jako společnost máme u eBanky účet již víc než 3 roky. Banka tedy zná naši historii, ví, že jsme spolehlivý zákazník s kladným zůstatkem. Všude v civilizovaném světě to má obrovskou váhu, protože tam funguje scoringový systém. V eBance, stejně tak jako jinde, je to ale všem jedno.

A přidám návrh na jednoduché technické řešení. Jako obchodník přidám platbu kartou, zákazník vyplní údaje a můj systém je zakryptuje a podepíše pomocí PGP klíče. Pak je pošle do MUZO robotovi, který to rozbalí, ověří platbu a pošle mi zpět výsledek operace včetně např. adresy držitele karty. Opět kryptované a podepsané pomocí PGP. Můj systém zkontroluje výsledek a porovná adresu. Pokud se shodují, můžu zboží v klidu odeslat. Pokud se neshodují, řeším věc individuálně, případně reportuji bance objednávku kartou z Atlanty s požadovanou dodávkou do Sarajeva.

Za 2 minuty vím, zda je karta platná a krytá. Zprogramovat to dokáže jeden člověk za dva dny, s navázáním na sebesložitější systém MUZO max. do 3 měsíců.

Jméno:
Předmět:
RE: RE: Řešení
Datum:
26.06.2001 13:16:29

Snad by tudy cesta vést mohla.
V tom případě by mě však velmi zajímalo, kdo bude důvěryhodnou MEZINÁRODNÍ certifikační autoritou (CA), kterou by respektovaly všechny zúčastněné strany, jak budou pobočky této CA dostupné a jak vysvětlit majitelům platebních karet, že bez elektronického podpisu vydaného touto CA nemohou na internetu nakupovat, když to doposud možné bylo.
Maličko se mě (byť nepřímo) dotklo označení za lháře. Zneužívání platebních karet je prozatím realitou, na které jsou biti především obchodníci. I na stránkách e-komerce je tomuto tématu věnováno několik článků. Je špatné jakékoliv možnosti podobého zneužívání v naší zemi, kde si nemusíme nic namlouvat o kvalitách legislativy a vymahatelnosti práv, nepodporovat?

Jméno:
Předmět:
RE: Řešení
Datum:
26.06.2001 21:25:35

Nastíněné řešení uvažovalo s obsloužením českých internetových obchodníků - tudíž se domnívám, že mezinárodní CA není potřeba. Alespoň pro fungování PGP jsem ho nikdy nepotřeboval. Stačilo vyměnit si veřejné klíče s tím, s kým jsem chtěl komunikovat. A protože zde by se jednalo výhradně o komunikaci obchodník - MUZO, výměna by byla snadná. V současné době tak funguje eKomunikátor, tedy produkt eBanky.

A s tím lhaním do kapsy, v žádném případě jsem se Vás nechtěl dotknout. Ano, zneužívání platebních karet je realita. Ale je neseriózní říkat, že v žádném případě nemám platit nic na Internetu. Seriózní je říci, že je potřeba rozlišovat a případně poradit podle čeho rozlišovat. Jak na Internetu, tak v reálném světě. Protože i tam mě můžou okrást.

Zatím žádná nezávislá zpráva nezveřejnila, kolik operací kartou se ročně provede, kolik z nich je fraud, kolik operací se provede jako MOTO platby a kolik z nich je fraud. A kolik jsou tato čísla vztažená k obratu. Pokud takovou zprávu máte k dispozici nebo o ní víte, podělte se s ostatními čtenáři... Pokud se ukáže, že procento fraudů na Internetu je 5x vyšší než v reálném světě, dám Vám zapravdu. Ale zatím všichni mlčí (Europay, VISA, AMEX) a média se věnují hlavně poplašným zprávám. Není to divné? Vždyť vyčíslit to není zase tolik práce.

Jméno:
Předmět:
Celistka je jako pritel Ferdy mravence
Datum:
29.06.2001 07:29:42

Vazeny pane Celistko,
jestli chcete psat o problematice platebnich karet, meli by jste si nejdrive doplnit Vase znalosti. Pak by ste tu nefantazirovali dve na tri.
1. Embosovanych karet neni v CR zdaleka kolik pisete. Jejich pocet je presne uveden v sprave Evropske centralni banky o platebnich systemech kandidatskych zemi.
2. Pouzivani neembosovanych (ale i embosovanych) karet na internetu je omezeno presne vyhranenym druhem pouziti. Tyhle pravidla stanovily spolecnosti Europay, VISA a dalsi vydavatele karet. V tehle pravidlech se primo zakazuje akceptace karty Maestro jinde nez v harwerovem zarizeni. Tech parametru je spousta a snit o nejakem PGP neni reseni.
3. Ste zastance embosovanych karet, sam vlastnim standardku VISU a naklady na tuhle kartu jsou minimalne 1.000,- CZK. (kdo cestuje, vi, ze jsou to dobre utraceny penize, ale na domaci pouziti?)

Abych byl i konstruktivni, reseni je nekolik, staci se poohlednout ve svete. Dulezite je, ze neni vule zainteresovaných stram (MUZO + banky) k hledani unifikovaneho reseni.

P.S.: Kdyz platit emsosovanou kartou, tak urcite ne zadanim udaju primo z ni. Resi se to vydanim druhe (virtualni) karty, k tomtez kartovemu uctu a vydanim verifikacniho hesla. (priklad, slovenska Tatrabanka, Citibank India a dalsi)

Preju hezky den

Jméno:
Předmět:
RE: Celistka je jako pritel Ferdy mravence
Datum:
29.06.2001 12:37:30

Vážený pane Molnáre,

nechápu zbytečnou invektivu v subjektu zprávy. Když mám na věc odlišný názor, není to pro mne důvod zesměšňování. Přitom obsah zprávy je vcelku věcný - nejste uživatel, který neví co napsat do subjektu zprávy? :-)

1. Protože jste adresu, kde se zpráva Evropské centrální banky o platebních systémech kandidátských zemí dá získat neuvedl, nemohu počty porovnat. Mnou uvedené informace o počtech embossovaných karet vycházejí z tiskové zprávy společnosti Europay. Nevím, co Vás vede k doměnce, že zpráva Evropské banky je přesnější a nepřímo jste tak obvinil ze lži společnost Europay.

2. Nikde jsem v souvislosti s navrženým řešením nehovořil o tom, že by systém měl pracovat s neembossovanými kartami! Použití neebossované karty je vázáno na ověření identity uživatele pomocí PIN. To, že jste si to takto spojil ukazuje na Vaši nedostatečnou informovanost.

3. Náklady na "standardku VISU" jsou rozdílné, podle toho, která banka a za jakých podmínek Vám kartu vydala. Někdo ji má za 0, někdo za 1.000, já za standardku Visu platím 700 Kč za rok a tuším 400 Kč připojištění. Osobně si myslím, že zaplatit cca. 1.000 Kč za to, že sebou nemusím nosit hotové peníze, je příznivá cena. A rozhodně je to cena menší, než cena času, který strávím hledáním obchodníka který akceptuje neembossované karty nebo nejbližšího bankomatu. I když i to je relativní, třeba Váš čas nemá takovou cenu.

4. Virtuální karty se objevují, ale tak nějak nechápu jejich smysl. Rozumím tomu, že s virtuální kartou jsou spojena určitá omezení (platí pouze pro nákupy na Internetu, je na ni limit na čerpání), ale nechápu jak mě, banku nebo karetní společnost zbavuje odpovědnosti. A už vůbec nechápu, kdo ji bude používat. To budu ke své kartě mít jednu kartu pro použití na internetu, jednu pro platbu v restauracích, jednu pro platby benzínu a jednu pro výběr z bankomatu? Děkuji, nechci. A je tu už i jeden příklad, v Česku vydala takovou kartu společnost CCS - Kontakt karta. A je to docela propadák...

Jméno:
Předmět:
Odpoved pro p.Celustku
Datum:
03.07.2001 09:03:07

V uvode se omlouvam za preklep ve Vasem jmenu.

K invektive - omlouvam jse rovnez.

(Jako autor pisici pro e-komerce.cz, mohli by jste jim poradit upravu diskuzi, neni videt predchazejici odpoved, neni mozne odpovedet primo na prispevek, jenom zaradit dalsi.)
(Ted jsi nepamatuji jake poradi to bylo. :o)

K nakladum na embosku - abych mohl utracet na internetu, nesdam ani korunu na jakykoli platebni nastroj. Proc bych to delal? A jestli Vam nekdo vyda embosku zadara, urcite nebudete v budoucnu bez poplatku.

K poctu embosovanych karet - sprava je na strankach Evropske centralni banky, je pristupna a snad necghcete abych Vam pridal link. Myslim, ze jestli chcete tak si to najdete. Zejmena kdyz pisete o platebnich systemech, co je i nazev dane spravy. Jestli Europay lze, nevim. Mozna ano, mozna ne. Mozna lze CNB, ECB nebo shotovitel spravy.

Virtualni karta - je to o bezpecnosti. Jestli chcete zadavat do internetu "ostre" cislo Vasi embosovane karty, jak se Vam libi. Pripominam, ze najvetsi podil na fraudu je prave zneuziti cisel embosovanych karet.
Virtualni karte je jenom cislo, neni to fyzicka karta. Dostanete neco v PIN-ove obalce, nebo podobne zabezpeceno a to cislo Tukate do internetu. Je to bezpecnejci pristup k penizum na Vasem uctu.

Autorizace PIN-en - neni to plosne pravda co rikate. Ne vsechny neembosovane kartove transakce si vyzaduji PIN. Podrobneji Vam muzu dat formace mailem.

Snad je to vsechno co jsem chcel rict.

Hezky den

Jméno:
Předmět:
Re: Odpoved pro p. Celustku
Datum:
08.07.2001 21:00:23

Pokud jsou mé informace správné, s úpravou diskusí se počítá v nově připravované verzi. Je jen otázkou času, kdy bude k dispozici. Jinak musím přiznat, že máte pravdu v tom, že psaní odpovědí není nejjednodušší. Já to řeším tak, že si do jednoho okna zobrazím Váš příspěvěk a ve druhém píšu odpověď. A na několika jiných serverech to dělám taky, protože zatím to uspokojivě má vyřešeno málokdo.


V jedné věci, co se týče nákladů, si nerozumíme. Nikdy a nikde jsem netvrdil, že se vyplatí pořizovat si embossovanou kartu kvůli nákupům na českém internetu. Je-li ovšem motivace pro pořízení embossované karty primárně jiná - nemusím nosit hotovost ani shánět bankomat a platit za výběr z bankomatu, mám možnost platit i v zahraničí, můžu platit benzín, takže nepotřebuji kartu CCS atd. a za tyto přednosti je 700 - 1.000 Kč docela výhodná cena - situace se mění. Jiná situace také nastane, pokud budete chtít zaplatit například doménu .com nebo nakoupit na Amazonu. To si bez embossované karty nekoupíte prostě nic.

Je škoda, že se Vám nechce přidat link na tu zprávu ECB, neboť web ECB je ve velmi špatném stavu co se technického řešení týče, full-text chybí zcela... Ale jiná věc, která je pro naši diskusi podstatná - píšu o platebních systémech na českém internetu a mezi ně v současné době využívání platebních karet prakticky nepatří. Popisuji proprietární nástroje našich bank a kreditních společností, které byly vyvinuty zcela bez ohledu na světové standardy jen proto, že naše banky nechtějí tyto standardy podpořit. Píšu o platebních systémech čechů pro čechy a silně pochybuji, že by takový systém kterékoli naší banky zajímal ECB. :-)

"Pripominam, ze najvetsi podil na fraudu je prave zneuziti cisel embosovanych karet."
:-) Jste mě opravdu rozesmál. Na internetu v současné době snad nikdo neakceptuje platbu neembossovanými kartami, z prostého důvodu, že není schopen zprostředkovat vyťukání PINu. Takže ten podíl internetového fraudu tipuju 100% pro embossované karty. Ale vážně, opravdu si myslíte, že tudy cesta vede? To si pro každý účel budu zřizovat jinou virtuální kartu jen proto, že se tím sníží pravděpodobnost zneužití? U skutečných peněz se to neujalo. Neexistují žádné xKoruny na nákup v supermarketech a yKoruny na nákup u benzínové pumpy...

Hezký den.

Jméno:
Předmět:
Online platby
Datum:
16.02.2006 13:37:23

Jako doporučený přístup z mé strany, jak zajistit funkční online platební systém je forma kreditu.Uživatelé si v systému dobíjejí kredit podobně jako na mobilním telefonu. Má to mnoho výhod. http://www.mediazone.cz