Spotrebak.cz - sponzor E-komerce
 Sponzoři 
 Hledání 
 Reklama 
 Diskuze 
 Bez komentáře 
Vše pro váš digitální fotoaparát!

Komentáře ke článku "Konec elektronických peněženek v Česku?"


Jméno:
Předmět:
hruza
Datum:
09.01.2003 11:56:18

Je to hruza. Jinak super clanek. Nedavno jsme o tom debatovali a cekali jsme na vysledek a toto jsme presne ocekavali. Je mi dost lito tech, kteri v tom nasem chaosu a nezajmu bank vymysleli nejake reseni a tedka to muzou hodit prakticky do kose. Je to skoda a jestli to takhle pujde dal, tak nevim ...

Jméno:
Předmět:
Několik poznámek k článku
Datum:
12.01.2003 23:38:34

Elektronická peněženka je a vždy byla zamýšlena jako platební nástroj pro drobné platby. Proto maximální částka uložená v elektronické peněžence ve výši 4500,- Kč se sice může zdát někomu směšná, ale rozhodně nebrání rozvoji a využití elektronických peněženek. Platbu SIPO, která běžně dosahuje několika tisíc korun, nelze považovat za drobnou platbu.

Mohu vás ujistit, že zájmy bank ani v nejmenším neovlivnily zmíněné části zákona. Pokud vím, tak během přípravy a projednávání zákona nebyl ze strany bank ani náznak snahy tyto části zákona ovlivňovat. A ani ČNB nemá žádný zájem potlačovat rozvoj v oblasti elektronických peněz.

To, že v zákoně chybí přechodné období, je jistě chyba a vydání vyhlášky až těsně před koncem roku, způsobené nadměrnou pracovní zátěží zvláště v druhé polovině minulého roku, jistě není nejšťastnější. Rozhodně však za tím nelze vidět záměr ze strany ČNB.

Dále bych rád uvedl na pravou míru zmínku o extrémně předražených poplatcích za služby Systému mezibankovního platebního styku provozovaného ČNB. Stačí vyhledat na stránkách www.cnb.cz ceník obchodních služeb ČNB a přesvědčit se o opaku. Za standardní neprioritní položku předanou do ČNB v předvečer účetního dne zaplatí banka 0,30 Kč (popř. 0,40 Kč) a ani položky předané do 8 hodin ráno v ceně 0,70 Kč (popř. 0,80 Kč) nejsou předražené a pro banky není obvykle problém tyto časové termíny dodržet.

Souhlasím, že vyhlášky by měly být k dispozici na stránkách ČNB, a brzy tento nedostatek napravíme. Samozřejmě ale platí, jak píše paní Vojtíšková, že právně závazné znění je k dispozici ve Sbírce zákonů.

Ivan Fencl
odbor metodiky a rozvoje platebního styku
Česká národní banka

Jméno:
Předmět:
Bankovní lobby - jistota
Datum:
17.01.2003 22:29:48

Pane z ČNB, mou osobní zkušeností je, že bankovní lobby (včetně "ctihodné" Bankovní asociace) se neštítí lží, podvodů a jiných kriminálních činů, aby prosadila své zájmy. A to i přesto, že silně poškodí statisíce obyvatel této republiky, a že zcela zničí život monoha stovkám lidí.
Takže nevěřím, že v tom nemají prsty (stačí když to připravili a podstrčili někomu kdo to dal do parlamentu,...), a vás vzhledem k vašemu vyjádření musím, vzhledem k svým zkušenostem považovat za naivku, nebo za jednoho ze zkorumpovaných,...

Jméno:
Předmět:
Bankovní licence za indiánské šípy
Datum:
28.01.2003 04:58:48

Je opravdu směšné a trapné zároveň, že Česká národní banka, která má díky své absolutní neschopnosti a nekompetentnosti při vydávání bankovních licencí a výkonu bankovního dohledu klíčový podíl na krizi českého bankovního sektoru v 90. letech, má nyní "ochraňovat" uživatele mikroplatebních systémů... Před čím vlastně? Vždyť například Ilikeq vedl prostředky klientů na transparentním účtu odděleně od provozních prostředků, čímž se choval daleko zodpovědněji než česká vláda a parlament v otázce sociálního a důchodového zabezpečení.
Provozovatelům mikroplatebních systémů bych poradil jediné - přesídlit své společnosti někam mimo dosah stupidního českého zákonodárství, například do USA. Své systémy mohou provozovat i v ČR odtamtud bez socialistického licencování a dohledu pánů z komunistické Centrální plánovací komise, pardon - ČNB. Na stejném principu funguje řada internetových loterií, brokerských firem apod. nebo například satelitní televize a telefony. Díky Bohu je internet globální médium a pořád ještě o krok před různými regulátory a "ochránci". S formalitami založení a provozu takové společnosti rád zdarma pomohu.
Malá pikantnost na závěr - v době, kdy bylo požadované základní jmění pro vydání bankovní licence "jen" 300 mil. Kč, vydala ČNB tuto licenci (tuším České bance) na základě "znaleckého ocenění" indiánských šípů. Všichni víme, jak to s ní a s řadou dalších bank dopadlo. No a capo di tutti capi Tošovský šel místo na Bory do Curychu...