Spotrebak.cz - sponzor E-komerce
 Sponzoři 
 Hledání 
 Reklama 
 Diskuze 
 Bez komentáře 
Vše pro váš digitální fotoaparát!

Je web design umění?


Radana Jenkins

Art Director, ilikethis! s.r.o
Osobně považuji webdesign za nový druh užitého umění. Pracujete s barvami, tvary, písmem, kompozicí...


Osobně považuji webdesign za nový druh užitého umění. Pracujete s barvami, tvary, písmem, kompozicí, a zároveň musíte mít na zřeteli účel vytvářených stránek. Dobře navržené stránky by měly již na první pohled charakterizovat firmu, instituci, osobu, téma atd., o nichž vypovídají. Profese webdesignéra v sobě má spojovat schopnosti výtvarné se znalostmi technických možností realizace návrhu. Přirovnávám to k práci architekta: homepage je fasáda, obsah stránek je interiér stavby. Fasáda charakterizuje a napovídá, do jaké asi budovy lidé vstupují a komu a čemu asi slouží. V interiéru se buď cítí dobře nebo hůře, záleží jak kvalitně je navržen. Uvnitř budovy se buď dobře nebo špatně orientují a dobře nebo špatně ji užívají. Pokud je vnitřek funkční a bez samoúčelných zbytečností, pak je vše v pořádku, a máte velkou šanci, že se k vám spokojený návštěvník bude rád kdykoliv vracet. Má-li grafický návrh být dobrý, musí tyto požadavky skloubit a přidat ještě smysl pro výtvarno, míru a vkus. Pokud se však vaše prezentace bude podobat chaoticky postavenému přístřešku se sádrovým trpaslíkem u vchodu, možná chvilkově zaujmete jako kuriozita ale moc pravidelných návstěvníků to k vám patrně nepřiláká...



Michal "Monkey" Oppitz

Nezávislý web designer
Pokud pokládáme umění za duševní projev jedince na společností akceptovatelné úrovni, tak zřejmě ano.



Pokud pokládáme umění za duševní projev jedince na společností akceptovatelné úrovni, tak zřejmě ano. Kdo posoudí co je umění a co není?

Myslím, že internet jako médium poskytuje nepřeberné možnosti vyjádření pocitů, myšlenek a názorů. Tvůrce může pracovat s obrazem, zvukem, textem jako u jiných médií, má ovšem nástroj ohromných možností a tou je "interaktivita", zkrátka možnost pozorovatele zapojit se do tvorby výsledného díla. Dnes a denně vzniká na intenetu sposuta experimentálních děl. Ať už jsou to jednoduché náladové koláže, fotomontáže z digitálních fotoaparátů, nebo složitá a propracovaná díla, na kterých se podílí týmy grafiků či programátorů.

Na internetu, tak jako v reálném světě vznikají umělecké skupiny, které pod společným heslem-manifestem tvoří, diskutují a nebo kritizují. Výsledkem a přínosem jejich snažení je posouvání hranic možností internetu jako nového média, které je stále někde na svém počátku. Zajímá vás jak? Stačí si ve svém oblíbeném vyhledávači zadat hesla jako: "art" "experimental" atd.




Václav "Xycht" Vančura

Nezávislý web designer
Dokud je design považován za umění, měl by asi být za umění pokládán i webdesign.



Webdesign je vlastně design určený pro web - zde je základ slova. Je to design obohacený prvky online světa. A dokud je design považován za umění, měl by asi být za umění pokládán i webdesign. Webdesign je umění trochu technické. Pakliže se chcete věnovat webdesignu, budete se muset naučit hromadu různých technologií, znát různá úskalí zobrazovačů a vůbec vědet, co si kde můžete dovolit. Není to vůbec jednoduché - webdesigner je stále ze všech stran tlačen různými limity, spousta věcí mu brání v rozletu. Hlavním problémem je rozlišovací schopnost monitoru - a to je právě to nejdůležitější, co web odlišuje od tistěných médií. Uživatel webu se po stránce pohybuje úplně jinak než po papíru. Webdesigner musí přesně vědět, kudy se uživatelova pozornost bude ubírat a podle toho musí vytvořit grafické prvky, navigaci. Dalšími limity je rychlost sítě, kvalita kompresních algoritmů a v neposlední řadě i technické požadavky na terminál uživatele.

Nuže, je čas to shrnout: webdesigner musí přesně vědět, kde jsou krajní meze techniky a podle toho musí svá díla připravovat. Naštěstí jsou ale možnosti webdesignu v mnoha ohledech širší než možnosti tisku: webdesigner může zaujmout uživatelovu pozornost interaktivitou, zvuky nebo videem. Je však důležité mít stále na paměti, že běžný uživatel je zhýčkaný a jen tak něco ho nepřekvapí - na normální stránce je jen pár sekund. Pokud ho nezaujme (nebo se do pár sekund nenačte), zavírá browser a jde jinam.



Související články


Celý archiv názorů >>