Spotrebak.cz - sponzor E-komerce
 Sponzoři 
 Hledání 
 Reklama 
 Diskuze 
 Bez komentáře 
Vše pro váš digitální fotoaparát!

Velký bratr: Jak je to s technologiemi a svobodou?

Ve jménu humanity byly již napáchány různé zločiny. Zaštítěny krásnými slovy o ochraně společnosti proti zločincům se samy stávají zločinci a páchají nepravosti. Tento článek se snaží, velmi subjektivně, nahlédnout pod pokličku s názvem "ochrana soukromí".

Pravda je jen jedna. Ovšem nárok na ní si dělají všichni. Svoboda jednotlivce je nedotknutelná, ovšem jen má osobní svoboda, ne ostatních. Jsme kontrolováni na každém kroku. Gigabajty dat tečou každou sekundu do různých informačních center po celém světě. O některých nevíme, jiné tušíme a jen pár jich je veřejně známých. Při každém zapnutí mobilního telefonu dáte možnost "NĚKOMU" určit vaši geografickou polohu, z vašich uskutečněných hovorů pak možná výši vašeho příjmu, jména vašich známých, číslo konta. Možná, že jste právě teď v restauraci zaplatil(a) kreditní kartou. Pak váš profil se již rýsuje. Jméno banky, stav účtu. Říkáte si nemožno, kdo a proč? Říkáte si, že jste bezvýznamná osoba. Ale máte ambice. V politice, chcete podnikat. Kdo má v ruce osud člověka? Ten, kdo o něm ví více než jeho rodiče. Vaše záliby, koníčky, tajnůstky. Také si objednáváte pizzu, knihy, CD? Prohlížíte si internet, posíláte emaily?

Moje či vaše spekulace není důležitá. To, že tyto informace je možné sehnat je jisté. Vládní i bezpečností organizace již podobné informace mají. V USA jmenujme například NSA. Co však se skrývá za samotnou NSA nikdo netuší. Připomeňme například obchodní špionáže. Třeba systém ECHELON (více informací např. tady nebo tady). Automatický systém pro zachytávání satelitní, zvukové a obchodní komunikace. Rada EU tento projekt odsoudila, kvůli podezření z průmyslové špionáže ve prospěch amerických společnosti. S nulovým výsledkem.

Projekt LUCID. Zavádění čipových karet nebo kožních implantátů nám dá vetší možnosti komunikace, přinese zlepšení služeb, ale třeba i možnost pozdějšího zničení lidského života či znásilnění lidské duše hrstkou vyvolených. Říkáte si blbost, nesmysl. Již teď jsou vám předkládány informace o nichž nevíte, zda-li jsou pravdou či lží. Ověřujete si každou informaci? Reklama vám vtiskuje do paměti váš styl života i myšlení. Spíše přijímáme než vytváříme.

Myslíte si, že váš domov je v bezpečí, vaše data na počítači nedotknutelná. Není problém číst cache history vašeho prohlížeče, najít vaše soukromé emaily, váš telefon. Existuje již řada softwarových aplikací, jež vám údajně zaručují nedotknutelnost či naopak možnost nedotknutelnost někoho jiného narušit.

Nechci vás děsit. Vždy vše proberte s chladnou hlavou, s rozvahou a citem. Čeho si více ceníte, co je pro vás pojem svoboda?
Autor: Martin Žalmánek
Datum: 9. ledna 2002 Profil autora  

Martin Žalmánek

Student ekonomie a managementu na MZLU v Brně
CEO a zakladatel or2be.cz


 Sdílet článek  
Facebook Facebook   Jagg Jagg.cz   Linkuj Linkuj.cz  
 Seznam komentářů  
Vypsat
Od
Téma
Datum

Milos
Co chtel basnik rici?
09.01.2002 06:55
Lajos
Echelon
09.01.2002 10:04
Martin Žalmánek
to Echelon
09.01.2002 12:35