Spotrebak.cz - sponzor E-komerce
 Sponzoři 
 Hledání 
 Reklama 
 Diskuze 
 Bez komentáře 
Reklama
Užitečné informace pro kutily.

Podíl outsourcingu v příštích letech poroste

Společnosti Mummert Consulting a F.A.Z. Institut zveřejnily studii, podle které během následujících 5 let vzroste rozpočet německých firem na outsourcing o 50%.

Podle studie budou výhod outsourcingu využívat nejen jednotlivá podniková oddělení, ale postupně budou outsourcovány vybrané výrobní procesy. Znamená to, že práce, dosud prováděné vlastními silami v rámci podniku, budou postupně přebírány externími dodavateli služeb. Již pro letošní rok studie předpokládá v oblasti "Business process Outsourcing" (BPO) v Evropě obrat 200 miliard UDS.


V čem vidí podniky přínos BPO?

59% - dotazovaných firem uvádí přehlednější nákladové položky a vyšší disciplínu v oblasti nákladů
42% - větší koncentraci na hlavní pracovní procesy a vyšší efektivitu
42% - zlepšení vlastním zákazníkům poskytovaných služeb
35% - možnost zintenzivnění výzkumné a vývojové činnosti
34% - snížení kapitálových nákladů

Aby se však outsourcing podniku vyplatil, měl by ušetřit minimálně 20% nákladů v porovnání s náklady na výkon činností vlastními silami.

Největší nárůst BPO je podle studie očekáván u základních služeb. 63% dotázaných podniků by chtělo outsourcovat hlavně jednoduché práce a základní procesy. Ty by měli převzít buď dceřiné společnosti nebo externí dodavatelé. 54% firem uvádí záměr oddělit od podniku IT oddělení nebo tyto služby zcela přenechat dodavatelům.

Téměř každá druhá firma plánuje outsourcing v oblasti HR. Naproti tomu oddělení péče o zákazníka, distribuce a odbyt zboží neočekávají žádné výrazné změny. Jsou to totiž oblasti, které firmy považují za klíčové a na které by se v budoucnu chtěly především zaměřit.

Příkladem dobře fungujícího outsourcingu je již dnes automobilový průmysl, kde celých 70% přidané hodnoty osobního automobilu bylo nakoupeno od externích dodavatelů. Například v bankovním sektoru průměrné BPO činí pouhých 20%.

Studie sice zkoumala očekávání pouze německých firem, ale její závěry budou s jistou tolerancí platné pro celou Evropu. Radovat se každopádně mohou české firmy nabízející své služby na německém trhu. Větší poptávka po externích zdrojích společně s očekávaným vstupem do EU v roce 2004 jsou dobrým předpokladem pro růst tržeb.
Autor: Lucie Chrenková
Datum: 30. dubna 2003 Profil autora  

Lucie Chrenková Sdílet článek  
Facebook Facebook   Jagg Jagg.cz   Linkuj Linkuj.cz