Spotrebak.cz - sponzor E-komerce
 Sponzoři 
 Hledání 
 Reklama 
 Diskuze 
 Bez komentáře 
Vše pro váš digitální fotoaparát!

WYSIWYG pro ASP.NET zdarma

Společnost Microsoft se rozhodla podpořit platformu pro vývoj a provozování webových služeb .NET a nabídla vývojářům k bezplatnému stažení vývojový nástroj ASP.NET Web Matrix. Důvodů k tomuto u Microsoftu poněkud netypickému kroku bylo asi více. Tím hlavním je ale téměř jistě podpora ASP.NET.

ASP.NET Web Matrix je kvalitní WYSIWYG nástroj pro tvorbu v ASP.NET, který v sobě obsahuje nástroj pro tvorbu designu stránek ASP.NET Page Designer, nástroj pro vytváření a úpravy SQL a MSDE databází SQL and MSDE Database Management, nástroj pro práci s XML XML Web Services Support, nástroj pro tvorbu applikací vhodných pro webové prohlížeče mobilních zařízení (mobile-web-enabled) Build Mobile Applications a nástroje pro podporu FTP přístupu ke stránkám.

Nástroj je možné si stáhnout přímo ze stránek ASP.NET. Před stažením je přitom možné - a vhodné - si ověřit, zda jsou na počítači nainstalovány všechny potřebné komponenty nutné k vývoji ASP.NET. Chybějící části je možné rovněž doinstalovat (což může pro zájemce připojené přes pomalejší linku poměrně náročné, protože některé komponenty jsou poněkud větší).


Proč tuto možnost využít?

Důvodů k využití možnosti bezplatného stažení vývojového nástroje ASP.NET Web Matrix je podle názoru společnosti Microsoft mnoho - ASP.NET umožňuje vytvářet webové aplikace velice jednoduše a neuvěřitelně rychle. Podle deklarací společnosti by přitom aplikace vytvořené v ASP.NET měli bez problémů fungovat ve všech běžně dostupných prohlížečích, od Internet Exploreru, přes Netscape Navigator či Communicator až po Operu. Tím hlavním důvodem je ovšem asi možnost vyzkoušet si osobně možnosti, které tento vývojový nástroj nabízí.

Je rovněž třeba si uvědomit, že součástí ASP.NET jsou rovněž technologie webových služeb. Ten, kdo se tedy rozhodne ASP.NET Web Matrix vyzkoušet, může následně velice snadno svůj výtvor transformovat do podoby webové služby. To se sebou samozřejmě nese i další pozitiva, například podporu celé řady programovacích jazyků (podle webu ASP.NET jich je v současné době přes 25, včetně Visual Basicu - VB.NET či C#).

Výhodou ASP.NET je rovněž rychlost. Oproti klasickému ASP by měl podle serveru ASP.NET být 3 až 5 krát rychlejší. Podle testů, které provedl server ASP Network je sice realita poněkud méně optimistická (v závislosti na použitých komponentách je 1,3 až 3 krát rychlejší), ovšem i to je hodnota více než slušná.


ASP.NET a webové služby

Webové služby umožňují aplikacím komunikovat a sdílet dat na Internetu nezávisle na použitém operačním systému či programovacím jazyce. ASP.NET tyto možnosti využívá. Aplikace vytvořené v ASP.NET je možné snadno konvertovat do podoby webové služby, kterou je pak možné volat prostřednictvím libovolného SOAP klienta.

Podobně jednoduše může ASP.NET posloužit při volání webových služeb z aplikací klienta. Není přitom třeba rozumět problematice sítí, XML či SOAP.


Podpora mobilního internetu

ASP.NET Mobile Controls umožňují prostřednictvím ASP.NET snadno rozpoznat typ mobilního telefonu či PDA (celkem přes 80 různým zařízení umožňujících mobilní přístup k internetu). Aplikaci určenou pro mobilní zařízení je tak třeba naprogramovat pouze jednou a služba ASP.NET Mobile Controls automaticky vygeneruje takový kód, jaký je cílové zařízení schopné akceptovat.


Pár slov na závěr...

Možnost stáhnout si vývojový nástroj ASP.NET Web Matrix je jistě lákavá. A i když se třeba nakonec vývojáři rozhodnou zůstat u osvědčených nástrojů, alespoň si vyzkoušejí, jak snadno je možné aplikace v ASP.NET vyvíjet a záleží na každém, zda jej tento test přesvědčí a stanou se uživateli technologie ASP.NET či nikoliv.
Autor: David Kozák
Datum: 18. září 2002 Profil autora  

David Kozák

Redaktor serveru e-komerce.cz
Novinář a publicista.


 Sdílet článek  
Facebook Facebook   Jagg Jagg.cz   Linkuj Linkuj.cz  
 Související články  
07.05.1999