Spotrebak.cz - sponzor E-komerce
 Sponzoři 
 Hledání 
 Reklama 
 Diskuze 
 Bez komentáře 
Reklama
Užitečné informace pro kutily.

Enron, WorldCom - co bude dál?

Také si kladete otázku, jak přes všechny předpisy a kontroly mohlo dojít k vlně podvodů takového rozsahu a jaký dopad budou skandály typu Enron mít? Rozhodně nejste jediní, nejistá budoucnost je předmětem snad všech úvah na toto téma v poslední době.

Začalo to poměrně nevinně a našince se zpráva o rozsáhlých účetních podvodech v energetickém gigantu Enron prakticky nedotkla. Jenže následovaly další. WorldCom, Xerox, Adelphia, Tyco International, Global Crossing, Qwest. A troufnu si tvrdit, že výčet není ani zdaleka úplný, budou následovat další odhalení, další skandály.

Všechny přitom mají společného jmenovatele, společný spouštěcí mechanismus spočívající v systému rozdělení úloh mezi management firmy, správní a dozorčí radu, auditory, akcionáře a burzu. Za ideálního stavu akcionáři volí správní radu, ta vybírá vhodný management, který je kontrolován auditory a zvolenou dozorčí radou. Hlavním úkolem managementu ale není "zdraví" firmy, nýbrž cena akcií společnosti na burze. Stalo se pravidlem, že management je k plnění akcionářského snu o neustálém růstu hodnoty akcií motivován opcemi na akcie společnosti, kterou řídí. Růst ceny akcií, nebo alespoň udržení jejich ceny, se tak stává cílem snažení managementu.

Druhým slabým článkem je role auditorů, společností které vystupují nejen v roli kontrolorů hospodaření firmy, ale nezřídka také v roli poradců. Nejiná byla i pozice společnosti Artur Andersen u Enronu, WorldComu, Global Crossingu a dalších. Na jednu stranu společnostem radí jak dosáhnout co nejpozitivnějšího hodnocení a tím pádem zvýšení ceny akcií, na druhou stranu pak namísto kritického pohledu a kontroly své triky schvalují "bez výhrad".

Následky

Podstatnější než pád několika, byť velikých, firem je otřesení důvěry drobného akcionáře a ztráty, které mu uvedené účetní machinace a krachy způsobily. Narozdíl od nás totiž američané peníze místo do banky vkládali do akcií. A americké společnosti si pro kapitál místo do banky chodily na burzu. Dokud vše fungovalo jak má, akcie trvale a prakticky stabilně rostly. A růst trval mimořádně dlouho, až se pro drobného investora (investujícího přímo či prostřednictvím fondů) stal jistotou. Ztráta této jistoty je hořká, ne nepodobná pocitům vkladatelů do českých bank, které posléze zkracovaly.

Ztráta důvěry a jistoty se projevila na celkovém stavu burzy, která čelí nízkému zájmu investorů a následném poklesu cen většiny akcií. Podaří se důvěru v akcie obnovit nebo dojde k radikální změně v chování investorů? Těžká otázka nad kterou je možné pouze spekulovat. Pokud ale lidé začnou své peníze místo do akcií ukládat do bank, přestane fungovat stávající systém financování firem prostřednictvím emisí akcií a namísto toho si potřebné peníze budou muset půjčovat od bank. Dojde k posílení pozice bankovních domů, ale také k citelnému oslabení akciového trhu. Objevují se názory, že výsledkem může být krize podobná té z roku 1929 s celosvětovými následky.

Jak se takový vývoj dotkne nás?

Především je třeba říci, že akcie se u nás prakticky od vytvoření trhu a založení Pražské burzy těší mezi drobnými investory mizivé oblibě. S ohledem na stav legislativy se není čemu divit. Pravděpodobnost že o své peníze příjdete je totiž mnohonásobně vyšší než sebemenší zisk. Stovky miliard korun tak bez většího užitku leží v bankách, které se svěřenými prostředky neumějí podnikat. A firmy jsou nuceny potřebný kapitál získávat z jediného zdroje ve formě dosud nehorázně drahých bankovních úvěrů. Z tohoto pohledu by se nás krize důvěry v akcie neměla dotknout. Není možné totiž oslabit něco, co neexistuje.

Amerika se však svým problémům snaží postavit čelem, jednou z mnoha forem této snahy je i snaha o změnu související legislativy a posílení důvěry investorů. A k těmto snahám bysme se měli připojit.


A co si o vývoji situace myslíte vy? Přeroste ve všeobecnou krizi nebo je to jen planý poplach?
Autor: Emil Čelustka
Datum: 5. srpna 2002



 Profil autora  

Emil Čelustka

Redaktor serverů e-komerce.cz a světNotes.cz.


 Sdílet článek  
Facebook Facebook   Jagg Jagg.cz   Linkuj Linkuj.cz  
 Seznam komentářů  
Vypsat
Od
Téma
Datum

pavel
enron
29.04.2003 12:28