Spotrebak.cz - sponzor E-komerce
 Sponzoři 
 Hledání 
 Reklama 
 Diskuze 
 Bez komentáře 
Reklama
Užitečné informace pro kutily.

Online trading v České republice

Online obchodování s akciemi nebo devizami zatím u nás není příliš rozšířené. Zažitá představa makléře je mladý, dravý, hladce oholený muž v modré košili s kravatou a drahým autem. Možnost obchodování online přiblížilo ale více než dříve burzovní obchodování drobným investorům. V některých zemích tvoří příjmy z obchodování na burze nemalou část rodinného rozpočtu. Například v USA vlastní cenné papíry kolem 40% populace.

V poslední době začíná být i v Evropě online obchodování na vzestupu a to navzdory tradičně menšímu zájmu o cenné papíry v regionu (jen 18% Evropanů přímo vlastní akcie ve srovnání se 40% v USA).

Společnost Forrester Research ve zprávě Online Trading Skyrockets in Europe dokonce mluví o raketovém vzestupu a předpovídá 14 milionů online makléřských kont na rok 2004. Jako vítěze v počtu kont předpovídá Německo, s 550 tisíci makléřských kont, těsně následované skandinávskými zeměmi.

Český internet zatím mnoho možností k online investicím neposkytuje. Zdá se však že to není způsobeno chybějící poptávkou. Pan George Formandl, ředitel společnosti Online Investor (dceřinná společnost Private Investors), pro e-komerci.cz řekl: "Počet přístupů uživatelů na stránky poskytující informace z amerických trhů se za posledních 6 měsíců zvýšil o 240%. Právě pro tento dosud nevídaný zájem o obchodování na US trzích hodláme nabízet veškeré dostupné informace o kapitálových trzích USA v češtině."

Je zde několik společností nabízejících online obchodování v RM Systému. Ten však může být pro investory méně atraktivní než akciové trhy v USA, neboť díky menším objemům dat a ztížené možnosti indikace trendů se tento poměrně mladý trh nechová pro spekulativní investory příznivě. Přesto se zde dá mluvit o růstu "Ve druhé polovině října naše společnost zahájila obchodování na RM-Systému a ohlas byl větší než jsme očekávali. Účtováním pouze 0,25% z objemu obchodu (tedy až o 80% méně než nejlevnější srovnatelná konkurence) se snažíme získat nejen již obchodující investory, ale také přilákat na trh nové. Mnoho našich klientů nám sdělilo, že před naším vstupem na trh byly náklady na investování příliš vysoké. Na konci ledna máme přes 200 klientů a toto číslo strmě stoupá. Naše web stránky denně navštěvuje přes 300 lidí."

V blízké době společnost Online Investor nabídne možnost investovat přímo na amerických akciových trzích NYSE, NASDAQ a AMEX. Dá se předpokládat že tato událost nastartuje skutečný rozmach online investování v České republice, což potvrzují i slova pana Formandla: "Další růst očekáváme po zahájení obchodování v reálném čase na amerických trzích. K těmto obchodům budeme poskytovat obsáhlé rešerše a rozsáhlou informační podporu. Přes náš server bude klient spojen přímo na americké trhy. Spuštění US obchodování plánujeme přibližně na polovinu března a odhadujeme, že během 6 měsíců budeme mít 500 aktivních klientů."

Dá se samozřejmě využít i služeb zahraničních obchodníků. Americké společnosti jako jsou Schwab nebo E*TRADE, ve snaze svézt se na současné vlně zájmu o online obchodování, nabízejí v Evropě své službě za mimořádně příznivé ceny.

Zájemcům o online obchodovaní s devizami na trhu Forex (Foreign Exchange - mezinárodní interbankovní devizový trh) zatím nezbývá než se spolehnout na služby zahraničních společností.

Co je potřeba k tomu stát se online makléřem?

V první řadě jsou to aktuální informace. Při spekulativním obchodování záleží často na desetinách sekundy. Ideální je proto satelitní příjem aktuálních zpráv z některé ze světových agentur (například Reuters). Tento způsob je však velmi nákladný, proto se běžný investor spokojí s příjmem aktuálních informací prostřednictvím internetu.

Další nutností je přístup na burzu. Společnosti zabývající se poskytování online makléřských kont nabízejí sofistikovaná řešení zahrnující aktuální zpravodajství, aktuální burzovní informace zpracované v několika formátech. včetně předpovědí předních analytiků. Tyto služby jsou poskytovány buď prostřednictvím standardního internetového prohlížeče, nebo prostřednictvím vlastního softwaru. Doporučuji druhou možnost. To vše samozřejmě není zadarmo. Poplatky se většinou skládají z paušálu, který zahrnuje cenu softwaru a zpravodajství, a poplatku odváděného za objem zobchodovaných akcií/deviz.

Další informace

Burza cenných papírů (aktuální informace z české burzy) http://www.pse.cz

Rádce investora (47kB) http://www.sec.cz/cz/radceinvestora/DesateroInvestora.rtf

Středisko cenných papírů (SCP) http://www.scp.cz/
Autor: Pavel Hrůza
Datum: 11. února 2000



 Profil autora  

Pavel Hrůza

Partner společnosti 24Snails.com Media Production.
Konzultant v oblasti webových služeb a marketingu.


 Sdílet článek  
Facebook Facebook   Jagg Jagg.cz   Linkuj Linkuj.cz