Spotrebak.cz - sponzor E-komerce
 Sponzoři 
 Hledání 
 Reklama 
 Diskuze 
 Bez komentáře 
Vše pro váš digitální fotoaparát!

Daně už jen elektronicky? Samozřejmě

Březen je měsíc internetu a podání daňových přiznání. Za šťastnější z nás tuto povinnost obstará jejich zaměstnavatel, ostatní se musí spolehnout na daňového poradce nebo zajistit tuto nepopulární činnost vlastními silami. Není to nic složitého a přiznání lze mít dnes hotové a podané už za několik minut.

Elektronické podání daňového přiznání je již několik let možné díky elektronickému podpisu. Bohužel se tento způsob přes jeho složitost pro běžné uživatele internetu příliš neujal, což by však měla zvrátit letošní novinka – podání daňového formuláře přes datovou schránku.

Na internetu lze nalézt různé elektronické formuláře v PDF či XLS, ty však umožňují formulář pouze vyplnit, uložit a vytisknout. Cílem je však vyplněné daňové přiznání i odeslat příslušnému úřadu, který jej zároveň digitálně zpracuje. Díky datové schránce to lze dnes provést velmi elegantně a bez potřeby elektronického podpisu.

Přímé elektronické podání umožňuje dvě řešení: formulář ministerstva financí EPO (www.mfcr.cz) a nový formulář 602XML od Software602 (www.bezpapiru.cz/dane). Poslední uvedený je navíc doplněn o bezplatnou daňovou poradkyni, obsahuje formuláře pro ČSSZ, pro tři největší zdravotní pojišťovny a lze jako jediné odeslat jedním kliknutím myši. Obě varianty jsou zcela zdarma, pouze je potřeba zřídit si datovou schránku jednou návštěvou na Czech POINTu nebo na většině pošt. Ačkoli zřízení má trvat do 3 dnů, je vřele doporučováno požádat o vytvoření nejpozději do pondělí 22. 3. Pak lze splnit daňovou povinnost i třeba v poslední den ve 23:58. Tedy pokud máte přeplatek, jinak o tři dny dříve.

Datové schránky jsou nyní mnohem více užitečné i pro běžné občany. Díky možnosti podat daňové přiznání tímto způsobem mohou reálně ušetřit čas i nervy všech, kdo se i přesto vydají do front na finanční úřad.
Autor: Stanislav Přibyl
Datum: 16. března 2010 Profil autora  

Stanislav Přibyl

Spolupracovník redakce


 Sdílet článek  
Facebook Facebook   Jagg Jagg.cz   Linkuj Linkuj.cz