Spotrebak.cz - sponzor E-komerce
 Sponzoři 
 Hledání 
 Reklama 
 Diskuze 
 Bez komentáře 
Vše pro váš digitální fotoaparát!

V květnu počet návštěvníků českého Intenretu pokles o více než 10 %

Jak už je dobrým zvykem společnosti iAudit International, byly v těchto dnech zveřejněny výsledky auditu návštěvnosti českých internetových serverů za měsíc květen. Zjištění, která z nich vyplývají, však příliš potěšující nejsou - pokles návštěvníků opět poklesl. Tentokrát byl ovšem pokles mnohem výraznější než v dubnu. Celkový počet návštěvníků se totiž meziměsíčně snížil o více než 10 %.

Přestože žebříček nejnavštěvovanějších českých internetových serverů, který každý měsíc sestavuje společnost iAudit International, může na někoho působit poměrně monotóně, jde ve skutečnosti o velice přínosný a důležitý zdroj informací. Navíc - a to je asi jeden z nejdůležitějších faktorů - jde o projekt realizovaný skutečně nezávislým auditorem, jehož jediným skutečným zájmem je (alespoň v to doufám) objektivita.


Poměrně značný pokles, ale ne ve všech oblastech

Jak už jsem uvedl v úvodu, výsledky iAuditu nejsou v tomto měsíci právě skvělé. Došlo totiž k poměrně velkému propadu počtu návštěvníků. Oproti dubnu se celkový počet unikátních návštěvníků snižil o 10,67 % na 3.678.388. Snížil se také celkový počet návštěvníků, kteří na servery přišli prostřednictvím některého z českých providerů. V tomto případě došlo dokonce k poklesu o 11,39 % na 2.573.794 unikátních návštěvníků.

Potěšující naopak mohou být další "globální" čísla. Například průměrný počet připojení na jednoho uživatele za měsíc se zvýšil o 7,96 % na 18,3. Vzrostl rovněž průměrný počet shlédnutých stránek či čas strávený na Internetu za měsíc.

Z uvedených čísel by se tedy dalo vyvozovat, že nejvíce "odpadlíků" je mezi lidmi, kteří Internet nevyužívají příliš aktivně. Spíše jde o náhodná připojení, kdy pouze rychle vyhledají požadované informace a odpojí se. Právě na jejich úbytek by totiž mohli ukazovat nárůsty v citovaných ukazatelích.


TOP5 stále beze změny

Pětice nejnavštěvovanějších serverů se už poměrně dlouho nemění a ani květen v této oblasti nepřinesl žádné překvapení. V rozporu s obecným trendem (pokles celkové návštěvnosti o více než 10 % se už přece dá považovat za obecný trend) se dokonce ani jednomu z těchto serverů nesnížil počet unikátních návštěvníků.


ServerKvěten 2004Duben 2004
Seznam
2 798 671
2 734 956
Centrum.cz
1 294 892
1 273 927
Novinky
1 285 864
1 225 713
iDNES.cz
1 230 420
1 199 123
ATLAS.cz
1 061 251
1 039 577

Logicky o poznání horší tendenci měl vývoj počtu unikátních návštěvníků u řady menších serverů. Pokles návštěvnosti se přeci jen někde musel projevit.

Uvidíme, jak dopadne návštěvnost českých internetových serverů v červnu. Vzhledem k tomu, že prázdninové měsíce bývají obvykle slabší, je červen pravděpodobně posledním měsícem, kdy se může klesající křivka návštěvnosti zlomit. Na výsledky si ale budeme muset zhruba měsíc počkat.
Autor: David Kozák
Datum: 17. června 2004 Profil autora  

David Kozák

Redaktor serveru e-komerce.cz
Novinář a publicista.


 Sdílet článek  
Facebook Facebook   Jagg Jagg.cz   Linkuj Linkuj.cz