Spotrebak.cz - sponzor E-komerce
 Sponzoři 
 Hledání 
 Reklama 
 Diskuze 
 Bez komentáře 
Reklama
Užitečné informace pro kutily.

Na český trh přichází MasterCard SecureCode

Nakupování na Internetu u nás stále ještě má jeden zásadní nedostatek - nakupující stále nedůvěřují platebním kartám. Většina nákupů se proto stále uskutečňuje formou dobírky, což není vůbec ideální řešení. Banky se proto snaží nabídnout bezpečnější řešení, které by nakupující přimělo platit i na Internetu kartou - jedním z nich je MasterCard SecureCode.

Ještě v průběhu letošního roku chtějí významné české banky svým zákazníkům nabídnout systém MasterCard SecureCode. Technologii, která významně zvýší bezpečnost plateb na Internetu z pohledu spotřebitelů, vydavatelů karet i internetových obchodníků. Banky tak chtějí udělat další krok, jehož prostřednictvím by chtěli přimět nakupující, aby k placení za online nákupy začali hojněji využívat platební karty.

Placení s MasterCard SecureCode je velmi snadné a připomíná výběr z bankomatu či platbu kartou v kamenném obchodě. Stejně jako v uvedených případech zadá nakupující kód, který - je-li zadán správně - slouží jako potvrzení oprávněnosti uživatele. Vydavatel karty v takovém případě potvrdí identitu nakupujícího a transakce (platba) je dokončena. V opačném případě se převod peněz neuskuteční.

Citlivá data, tedy například číslo platební karty nebo její platnost, se přenášejí v zašifrované podobě přímo - mezi bankou a nakupujícím. Internetový obchodník pouze dostane zprávu, že pokyn k platbě byl bankou akceptován a on tedy může zboží odeslat.

MasterCard SecureCode je přínosný i pro internetové obchodníky. Díky systému totiž mají jistotu, že nákup je oprávněný, čili že ten, kdo nakupuje je skutečně tím, kdo platí a že tedy nedojde k reklamaci s odůvodněním, že zákazník objednávku nerealizoval (v USA je to podle tiskové zprávy důvod až 70 procent zpětných úhrad v elektronickém obchodování).

Systém MasterCard SecureCode si našel poměrně rychle cestu na trh. Jen v Evropě tento typ platby v současné době podporuje na 20 tisíc internetových obchodů. Pro uživatele je přitom "přechod" na systém SecureCode velmi snadný - postačí se se stávající kartou MasterCard nebo Maestro registrovat u vydavatelské banky, která uživateli přidělí osobní kód.

"Internetoví obchodníci, kteří podporují MasterCard SecureCode, budou navíc zvýhodněni změnou pravidel pro akceptaci karet MasterCard - při použití SecureCode bude obchodníkům garantováno proplacení jejich pohledávek za odebrané zboží či služby i v případě, že držitel karty reklamuje transakci s odůvodněním, že ji nezrealizoval," píše se v tiskové zprávě společnosti MasterCard International.
Autor: David Kozák
Datum: 14. září 2004 Profil autora  

David Kozák

Redaktor serveru e-komerce.cz
Novinář a publicista.


 Sdílet článek  
Facebook Facebook   Jagg Jagg.cz   Linkuj Linkuj.cz  
 Seznam komentářů  
Vypsat
Od
Téma
Datum

Harry
Opravdu to bude tak lehké?
14.09.2004 16:30
Emil Čelustka
Předražená dobírka
15.09.2004 19:32
Jiri Stepan
Re: Harry
16.09.2004 11:15