Spotrebak.cz - sponzor E-komerce
 Sponzoři 
 Hledání 
 Reklama 
 Diskuze 
 Bez komentáře 
Vše pro váš digitální fotoaparát!

Nokia, Nordea a Visa nabídly nové řešení mobilních elektronických plateb

Společnosti Nokia, Nordea a Visa International dnes oznámily zahájení pilotního projektu testujícího a ověřujícího možnosti elektronického obchodování s využitím mobilnich telefonů.

V rámci projektu EMPS (The Electronic Mobile Payment Services) bylo mezi zákazníky v oblasti Helsinek distribuováno 150 speciálních mobilních telefonů. Účastníci projektu mohou prostřednictvím těchto telefonů uskutečňovat platební transakce. Srdcem systému je čipová karta Visa Electron typu plug-in, vydaná společností Nordea, umístěná ve speciálním slotu uvnitř telefonu.

Cílem této iniciativy je vyvinout spolehlivou a funkční technologii pro mobilní elektronické obchodování. Projekt ve skutečných podmínkách testuje použitelnost konceptu duálního čipu. Na počátku budou do projektu zahrnuti dva finské obchodní subjekty, internetový obchod s potravinami Ruoka.net a biograf Kinopalatsi. Výsledky pilotního projektu budou zdrojem cenných informací pro řadu standardizačních komisí a organizací zabývajících se mobilním obchodováním, jako např. kosorcium MET nebo Mobey Forum.

Základem projektu je technologie dual chip. Systém sestává z GSM SIM karty a čipové karty, kterou vydává banka. Čipová karta, obsahující aplikaci WIM (Wireless Identity module), je vložena do wapového telefonu, který je pak možné použít k mobilním platbám. Přenos informací, autorizace a potvrzení transakce probíhají prostřednictvím protokolu WAP a aplikace WIM. K řešení mobilních plateb právě prostřednictvím konceptu dual chip se v nedávném prohlášení přiklonilo například Mobey Forum, organizace sdružující společnosti z oboru finančnictví.

"Jsme zvědaví, jak bude projekt přijat skutečnými zákazníky. Jedná se o akci globálního dosahu. Nyní je to poprvé, kdy získáme zpětnou vazbu a informace z první ruky, jak od zákazníků, tak od finančních institucí, které vydávají karty a uskutečňují platby. Společnost Nokia na konceptu dual chip pracuje jako na jedné z možností v oblasti mobilních plateb, které bude v budoucnosti ve svých mobilních zařízeních výrazně podporovat," řekl Martti Granberg, ředitel Nokia Mobile Phones.

"Zahájení projektu je důkazem průkopnické role společnosti Nordea v oblasti mobilních finančních služeb. Navíc upoutává pozornost na dílčí strategii firmy, směřující k podpoře využívání elektronických služeb širokou veřejností. Technologie dual chip je ideální pro zákazníky, kteří chtějí využívat bankovních služeb a přitom platit bezpečně a pohodlně," prohlásil Bo Harald, šéf oddělení elektronického bankovnictví firmy Nordea.

"Jsme velice potěšeni, že se nám ve spolupráci s firmou Nokia podařilo uvést skutečný systém mobilního elektronického obchodování pro držitele karet Nordea Visa. Účast v tomto projektu demonstruje naše odhodlání přizpůsobovat kartové produkty jakémukoli prostředí, s důrazem na bezpečnost a pohodlnost transakce. To, že jsme byli schopni standardní kartu Visa Open Platform integrovat do mobilního telefonu Nokia, je jasným důkazem naší vedoucí role v oblasti platebních systémů budoucnosti," řekl Jon Prideaux, Executive Vice President asociace Visa International EU.
Autor: Redakce
Datum: 4. října 2001

 Sdílet článek  
Facebook Facebook   Jagg Jagg.cz   Linkuj Linkuj.cz