Spotrebak.cz - sponzor E-komerce
 Sponzoři 
 Hledání 
 Reklama 
 Diskuze 
 Bez komentáře 
Vše pro váš digitální fotoaparát!

Přehled o příjmech a výdajích OSVČ umí počítat

Podnikatelé, tedy osoby samostatně výdělečně činné, už nemusí chodit na úřad kvůli podání přehledu. Od letošního roku ho mohou poslat České správě sociálního zabezpečení elektronicky.

Podnikatelé, tedy osoby samostatně výdělečně činné, už nemusí chodit na úřad kvůli podání přehledu. Od letošního roku ho mohou poslat České správě sociálního zabezpečení elektronicky. A navíc jim s vyplněním formuláře pomůže program XML602 Filler, který si lze zdarma stáhnout z webu ČSSZ. Výhodu tohoto softwaru je, že po doplnění potřebných údajů týkajících se příjmů a výdajů OSVČ v roce 2005 sám spočítá vyměřovací základ OSVČ. Tedy částku, od které se odvíjí výše ročního pojistného za rok 2005 a výše zálohy na pojistné OSVČ v roce 2006.

Vyplněný přehled za rok 2005 je možné podat elektronicky prostřednictvím Portálu veřejné správy. OSVČ se musí k tomuto e - Podání registrovat na adrese https://bezpecne.podani.gov.cz/default.asp. Pokud se OSVČ na Portálu veřejné správy zaregistrovala už dříve k jiné službě, doplní si registraci o službu Česká správa sociálního zabezpečení – OSVČ. Další podmínkou je vlastnit zaručený elektronický podpis a e – Podání jím před odesláním podepsat. ČSSZ nemůže z bezpečnostních důvodů přijímat e – Podání bez ověření identity odesílatele. Jednoznačně lze identitu prokázat pouze zaručeným elektronickým podpisem, který vydal akreditovaný poskytovatel certifikačních služeb. Dále je třeba mít pro e - Podání přehledu nainstalovaný šifrovací certifikát. Ten je stejně jako všechny nezbytné návody k e - Podání dostupný na webu ČSSZ.

Přehled za rok 2005 má povinnost podat každá OSVČ, která alespoň po část roku 2005 vykonávala samostatnou výdělečnou činnost nejpozději do 2. května 2006, pokud její daňové přiznání nezpracovává daňový poradce. Ostatní termíny jsou uvedeny v dříve vydané tiskové zprávě.

e – Podání přehledu OSVČ je třetím e – Podání, které ČSSZ umožňuje. První bylo e – Podání evidenčních listů důchodového pojištění (ELDP), po kterém následovalo e – Podání přihlášek a odhlášek k nemocenskému pojištění (P/O). K 17. březnu 2006 ČSSZ přijala už 3 193 453 ELDP a 4 856 269 P/O. A také 104 Přehledů o příjmech a výdajích OSVČ za rok 2005. Celkem tak ČSSZ dosud obdržela 8 049 722 elektronicky podaných dokumentů. Kdyby je dostala v papírové podobě, byla by to hromada papíru vyšší než Eifellova věž a vážící téměř 30 980 kg.

ČSSZ preferuje e – Podání přes Portál veřejné správy, který chápe jako přirozené centrum elektronických transakcí všech orgánů veřejného správy.
Autor: Tisková zpráva
Datum: 27. března 2006

 Sdílet článek  
Facebook Facebook   Jagg Jagg.cz   Linkuj Linkuj.cz  
 Související články  
01.02.2006