Spotrebak.cz - sponzor E-komerce
 Sponzoři 
 Hledání 
 Reklama 
 Diskuze 
 Bez komentáře 
Vše pro váš digitální fotoaparát!

Ondřej Neff: Tištěné knihy jsou mrtvé maso

Publikovat na Internetu si zkusil slavný autor hororů Stephen King a nedávno také Frederick Forsyth, spisovatel špionážních románů, které se staly světovými bestsellery. U nás začíná na Internetu publikovat své Elektronické poVÍDKY (EVIDKY.cz) nikdo jiný než Ondřej Neff, novinář a spisovatel, který rozvířil prostředí českého Internetu nejen svým deníkem Neviditelný pes.

"Tištěné knihy jsou mrtvé maso", tvrdí. "Dokonce se domnívám, že vznikne speciální a specifický druh literárního projevu. Literární forma totiž byla vždycky určována i technologií publikace".

Elektronické poVÍDKY ( www.evidky.cz ) mohou čtenáři získat v nejznámějším elektronickém formátu PDF stažením z internetové stránky na svůj počítač nebo zasláním elektronickou poštou. Pro placení EVÍDEK ze svojí sbírky Vejce naruby se Ondřej Neff rozhodl používat nově spuštěný první mikroplatební systém v Evropě s názvem I LIKE Q, který vyvinula společnost Villusion.

Mikroplatební systém I LIKE Q je připraven pro zpracování on-line plateb v řádech setin až stovek korun, které probíhají ve virtuální měně Q. “Místo náročného a pro malé částky nevýhodného placení z banky jsme s I LIKE Q vytvořili velmi jednoduchý způsob, jak si během několika sekund koupit hudbu ve formátu MP3, předplatit si přístup k databázi novin nebo si zaplatit zboží v internetovém obchodě,” říká Nikola Rafaj, předseda představenstva Villusionu. Všechny platby probíhají zcela bezpečně a anonymně (podrobnosti o projektu přineseme v blízké době).

Za kapitoly Kingovy Knihy The Plant (Rostlina) zaplatí čtenář celkem přes 13 dolarů. Frederick Forsyth nabízí své povídky po třech dolarech. Neffovy EVÍDKY si díky I LIKE Q může uživatel Internetu pořídit jen za pár 'Q' (virtuální měna, která je vázána pevným kursem na českou korunu. Lze ji získat na různých místech na Internetu za nákup v internetovém obchodě nebo za vyplnění ankety Q a je možné ji rovněž směnit za české koruny).

Jak je to tedy s knihami a mrtvým masem? "Sice rád říkám, že knihy jsou 'mrtvé maso', ale když se mám vyjádřit seriózně, myslím si, že ještě dlouho nám papír bude sloužit i v knižní podobě. Nicméně elektronická podoba publikování bude stále významnější složkou kultury a dokonce se domnívám, že vznikne speciální, nový a specifický druh literárního projevu. Literární forma byla vždycky určována i technologií publikace - jinak se literárně tvořilo, když se knihy psaly dřívkem do hlíny, jinak se psalo na pergamen, jinak pro tištěné knihy!", dodává Ondřej Neff.
Autor: Redakce
Datum: 7. prosince 2000

 Sdílet článek  
Facebook Facebook   Jagg Jagg.cz   Linkuj Linkuj.cz