Spotrebak.cz - sponzor E-komerce
 Sponzoři 
 Hledání 
 Reklama 
 Diskuze 
 Bez komentáře 
Reklama
Užitečné informace pro kutily.

Platební systémy na českém Internetu 3

Tentokrát se zaměříme na bezesporu velice zajímavý systém GSM banking sítě Paegas. Vždy jsem si velice cenil dobrých nápadů a tohle je jeden z nich.

Platební systém Paegas GSM banking společnosti RadioMobil si rozhodně zaslouží naši pozornost. Ale pokud očekáváte mimořádnou technologickou vyspělost či sofistikované řešení, musím vás zklamat. GSM banking totiž vůbec žádný platební systém není, nepředstavuje žádné speciální softwarové řešení. Po obchodnících nic nepožaduje, neexistuje žádná smlouva ani žádná provize. Prostě nic. A přece mohou být všichni spokojeni.

Hlavním atributem je totiž nápad.

Jak to funguje

Zákazník, který si zvolí platbu prostřednictvím Paegas GSM banking se po odeslání objednávky dostane na stránku, kde jsou přehledně zobrazeny základní údaje potřebné pro vytvoření platebního příkazu: číslo účtu obchodníka, konstantní a variabilní symbol, případně specifický symbol a částku k úhradě. Zákazník pak tyto údaje zapíše do svého mobilního telefonu vybaveného aplikací SIM Toolkit a převede vám peníze. Jedná se tedy o klasický platební příkaz.

Fakta

Počet uživatelů, kteří pomocí Paegas GSM banking jsou alespon teoreticky schopni vám zaplatit se nám nepodařilo zjistit. Uvedu tedy alespoň podmínky, které musejí splňovat - odhad jejich počtu si může udělat každý sám. Musíte být zákazníkem sítě Paegas, vlastnit telefon a kartu podporující SIM Toolkit včetně aktivace této aplikace a současně být zákazníkem České spořitelny, ČSOB, eBanky, GE Capital Bank, Poštovní banky nebo Union Banky. Můj odhad je cca. 100.000 zákazníků, systém v současné době nabízí 42 obchodníků. Informace jsem také nenalezl, možná také díky tomu, že je prakticky nemožné odlišit platby v internetových obchodech od ostatních příkazů podávaných přes SIM Toolkit.

Kde najdete informace

Většinu potřebných informací najdete na webu Paegasu. Podmínky jsou jednoduché a snadno splnitelné, smlouva ani technická specifikace nejsou potřeba. Popis podmínek je zde.

Pořizovací cena a náklady na provoz

V tomto bodě je Paegas GSM banking těžko překonatelný. Zřizovací poplatek je 0 Kč, provize z realizovaných plateb 0% !!! Odhad ceny implementace je do 1 - 2 tis. Kč maximálně.

Dokresluje to podstatu systému - vzájemnou propagaci mezi internetovými obchodníky a sítí Paegas.

Přednosti a výhody

Největší přednost systému jsem zde již uvedl, je to zadarmo. A rozhodně to neznamená, že by to současně byla i nevýhoda v podobě nějaké nekvalitní služby. Je to prostě a jednoduše bonus pro vás - internetové obchodníky - vyplývající ze vzájemné propagace.

Skupinu zákazníků je poměrně těžké přesněji identifikovat, Paegas v tomto směru zachovává mlčení. Z mého soukromého miniprůzkumu užívání platebních systémů na významných českých internetových obchodech však určitá závislost vyplývá. Typický zákazník je mladý člověk s průměrným až nadprůměrným příjmem, vážící si vlastního času, spíše techničtějšího typu preferující GSM technologie před internetovými. Tipuji, že zákazníci eBanky tvoří co do počtu i obratu dominatní skupinu, s velkým odstupem následuje GE Capital Bank, ostatní paběrkují.

Co se týče struktury nakupovaného zboží a služeb, z miniprůzkumu vyplývá převažující podíl soukromých osob (tedy nikoli firem), které nakupují zboží osobní spotřeby a věci pro vlastní volný čas či domácnost. Vlastně to i vyplývá z logiky věci - pokud nakupuje firma, nebude se nikdo zadávat s platebním příkazem přes SIM Toolkit. V tomto segmentu převažují jiné nástroje, spíše hromadného charakteru.

Nedostatky a nevýhody

Žádný systém, žádné nedostatky či nevýhody. Snad jen popis systému na stránkách Paegas by zasloužil pár objasňujících příkladů a možná atraktivnější místo na základní stránce Paegasu...

Celkové hodnocení

Velmi dobrý nápad vzájemné propagace základního produktu Paegas GSM banking včetně užívání technologie SIM Toolkit na straně jedné a internetových obchodníků na straně druhé. Žádné náklady, provize či smlouvy. Prakticky žádná implementace, žádné problémy. Je pro mne s podivem, že systém dosud podpořilo tak "málo" internetových obchodů, vzhledem k jeho celkové výhodnosti totiž patří do skupiny těch povinných, které musíte mít.
Autor: Emil Čelustka
Datum: 20. července 2001 Profil autora  

Emil Čelustka

Redaktor serverů e-komerce.cz a světNotes.cz.


 Sdílet článek  
Facebook Facebook   Jagg Jagg.cz   Linkuj Linkuj.cz  
 Seznam komentářů  
Vypsat
Od
Téma
Datum

Pavel
Nodostatky systému
21.07.2001 18:39
Emil Čelustka
RE: nodostatky systemu
23.07.2001 13:08
Vit Kratina
RE: nodostatky systemu
25.07.2001 09:04
Pavel
Re: Nedostatky
27.07.2001 20:03
Emil Čelustka
RE: nedostatky
28.07.2001 22:02