Spotrebak.cz - sponzor E-komerce
 Sponzoři 
 Hledání 
 Reklama 
 Diskuze 
 Bez komentáře 
Vše pro váš digitální fotoaparát!

ČR se zařadila mezi vyspělé IT trhy

Minimálně co do struktury výdajů na IT sféru, jak konstatovali analytici IDC CEMA na tiskové konferenci, kde prezentovali výsledky průzkumů celosvětově i v regionu střední a východní Evropy. Příští rok IDC očekává, že investice do trhu IT v ČR poprvé v historii přesáhnou magickou hranici 2 miliard USD.

Celkově nedošlo k žádnému překvapivému nálezu, ale někdy i očekávané pozitivní zprávy potěší. SVE (Střední a Východní Evropa) byla v roce 2001 jediným regionem, kde nedošlo k poklesu výdajů na IT sféru v důsledku událostí 11. září a jiných turbulentních politických událostí s nimi spjatých, ale pokračovalo období mírného a stabilního růstu (vyhlídkami e-komerce v tomto regionu jsme se zabývali ve zvláštním článku). Dle analytiků mají na tom zásluhu zejména dva faktory: jedním je stále ještě podinvestovanost do tohoto segmentu ve srovnání s vyspělými trhy, druhým je nepřetržitý tok přímých investic do regionu, který s sebou přináší investice do síťové infrastruktury a IT vybavení.

Zajímavé je srovnání jednotlivých států v absolutních číslech, Česká Republika je třetím největším trhem IT po Rusku a Polsku, což s přihlédnutím k její velikosti je výsledek pozoruhodný.

Zajímavé je i srovnání výdajů na IT jako podíl na HDP, kde je Česká Republika se svými 3.2% dokonce nad světovým průměrem (2.4%) a tím pádem absolutní jedničkou v SVE regionu. Zrovna tak je ČR i lídrem ve výdajích na IT na hlavu obyvatelstva.

Trh v ČR se přiblížil vyspělým státům hlavně co do struktury výdajů na IT. Investice do HW jsou na ústupu (představují méně než 50% celkových výdajů), zatímco velmi dynamicky roste trh IT služeb a SW. Tímto je situace naprosto srovnatelná se státy jako je Řecko nebo Portugalsko.

Méně potěší hlavně zájemce o e-komerci údaje o stavu Informační Společnosti, viz.následující tabulka:

Tabulka: Česká Republika – Informační Společnost

Infrastruktura ISBodyPořadí
Sociální93121
Informační1.14728
Internetová40230
Výpočetní technika28032

Zdroj IDC, 2002

Co se týče trhu s PC a servery, je zde docela pozoruhodný nárůst počtu mobilních PC (nebo-li notebooků). Z celkově prodaného počtu 350 tisíc jednotek v hodnotě 428 mil. USD bylo mobilních jednotek 62 000, meziroční růst byl 53%. Touto strukturou se ČR rovněž přiblížila vyspělým západoevropským trhům a se svými 18% notebooků předstihla dokonce i Irsko. Vliv na takový vývoj dle analytiků mělo hlavně uvedení modelů pod magickou hranicí 40.000 Kč, která umožňuje jednorázové odpisy.

Dle struktury prodaných PC podle výrobců trvá trend velkých značek, lví podíl mají tři největší výrobci, a sice COMPAQ, Dell a Autocont, kteří také zaznamenali největší nárůst prodeje v roce 2001.

Ohledně výhledu do budoucna je nejdůležitější fakt, že v posledních letech byly statistiky ovlivněny hlavně obřími projekty typu Česká Spořitelna, KB a Internet do škol, které se už nebudou opakovat.

Celkový prodej serverů činil 11.5 tisíc kusů, což představuje 8% meziroční růst. Prodávali se hlavně low-end servery do 10 tisíc USD a růst byl daleko mírnější než u PC, tento trend by měl pokračovat i v následujícím období.
Autor: Ľubica Domanová
Datum: 21. května 2002 Profil autora  

Ľubica Domanová

Zakladatelka české pobočky Ashburn International
Business Development Director Ashburn International
Poradce pro oblast internetového podnikání


 Sdílet článek  
Facebook Facebook   Jagg Jagg.cz   Linkuj Linkuj.cz