Spotrebak.cz - sponzor E-komerce
 Sponzoři 
 Hledání 
 Reklama 
 Diskuze 
 Bez komentáře 
Vše pro váš digitální fotoaparát!

Zájem o služby mapového serveru stále roste

Mapový server, jehož služby jsou integrované s Portálem veřejné správy publikuje garantované, aktualizované a metatadatově popsané informace.

Mapový server, jehož služby jsou integrované s Portálem veřejné správy publikuje garantované, aktualizované a metatadatově popsané informace. V současné době nabízí celkem 20 tématických vrstev pomocí nichž je možné snadno se dobrat informací především z oblasti agend spojených s geologií a ekologií. Nově lze využít úlohy hranic územně správního členění ČR.

Zájem veřejnosti o využívání mapového serveru roste. V listopadu využilo služeb mapového serveru v průměru 6 852 návštěvníků denně, k 20. prosinci 2005 pak průměrný počet návštěvníků překonal hranici 7 000. Od září 2005, kdy je návštěvnost sledována, tak již využilo služeb mapového serveru více než 500 000 návštěvníků, kteří shlédli více než 4 miliony stránek.

Žhavou novinkou platnou od 19.12. 2005 je zpřístupnění vojenských map na internetu. Na Portálu veřejné správy najdeme tzv. klasické topografické vojenské mapy v měřítku 1:1 000 000, 1:500 000 a 1:250 000, které jsou publikovány v prostředí internetu jako neskenované a transformované obrazy. Tyto obrazy/mapy slouží jako podklady při vyhledávání detailu v mapovém okně prohlížeče, který uživatele přivede až k vektorové mapě s názvem Digitální model území, který je tvořen v měřítku 1:25 000. Tato vektorová mapa, či přesněji digitální databáze mapových prvků, je zatím tou nejlepší mapou území ČR se kterou se může uživatel internetu setkat. Každý prvek v mapě má svůj parametr, atribut či popis, který je zobrazován pomocí funkce „Informace“ v levém menu internetové prohlížečky. Příklady informací o územních prvcích: nadmořská výška vrstevnice, název vodního toku, hloubnice vodní ploch, typ produktu v produktovou, napětí elektrického vedení, typ a povrch komunikace, šířka a nosnost mostu atd. Z příkladu je asi patrné, že nejde již o klasický, „jednoduchý“ obraz mapy, ale že se tímto dostáváme k sofistikovanému informačnímu systému.

Doporučujeme vyzkoušet odkaz: „Vojenské mapy“ na mapovém serveru Portálu veřejné správy: (http://geoportal.cenia.cz/mapmaker/cenia/portal/index.php?lang=cz&mode=tasks&win_size=1&dict_shifter=&ptz_shifter=&adres_shifter=&ptz_filter_id_active=&adres_filter_id_active=&kod_obj=&rect=-920000%3A-1260000%3A-420000%3A-910000&xy=&xy_label=&use_user_rect=&tree_dict_idobj_active=&tree_dict_parent_active=1&tree_name_active=&dict_idobj=&lokal=-920000%3A-1260000%3A-420000%3A-910000#kotva).

Práce s vojenskými mapami na Portále veřejné správy vyžaduje soustředění a vytrvalost, systém není opravdu zcela jednoduchý, ale stojí za to. Uživateli odměnou bude zvládnutí jedinečného územně analytického zdroje o území ČR a jeho okolí. Jak je u vojenských map zvykem, nekončí na státních hranicích, ale poskytují orientaci i v území sousedních států přibližně ve dvacetikilometrovém pásu podél hranic. Tato „vlastnost“ předurčuje vojenské mapy jako ideální podklad mimo jiné pro krizové plánování a řízení.
Autor: Redakce
Datum: 27. prosince 2005

 Sdílet článek  
Facebook Facebook   Jagg Jagg.cz   Linkuj Linkuj.cz