Spotrebak.cz - sponzor E-komerce
 Sponzoři 
 Hledání 
 Reklama 
 Diskuze 
 Bez komentáře 
Reklama
Užitečné informace pro kutily.

Právo a e-komerce

Pokud je e-komerci něco vytýkáno, pak je často právě její právní rámec. Ostatně, není se čemu divit. Právní prostředí, vymahatelnost práva a celková důvěryhodnost prostředí, jsou vnímány jako jedny z nejdůležitějších pilířů, nutných pro úspěšný rozvoj e-komerce. Na vzájemný vztah práva, e-komerce, elektronického podpisu jsem se proto zeptal právníka Mgr. Alexandra Krysla.

e-komerce.cz: Mnohý podnikatel se domnívá, že když přesune své obchody na internet, vyhne se tak nepříjemným právním ”malichernostem”. Jak hodně se plete? Existuje na internetu právní vakuum?

Krysl: Nemyslím si, že by podnikatelé utíkali do kyberprostoru před zákony. Ty si je najdou všude. Budu-li totiž například podnikat bez příslušného živnostenského oprávnění, dopustím se neoprávněného podnikání a budu nucen nést z toho vyplývající sankce. A je úplně jedno zda mám kamenný nebo internetový obchod. Totéž platí o trestných činech, daňových podvodech, správních deliktech atd. Na každého kdo porušuje zákony dříve či později dojde. Je pouze otázkou času než se vytvoří právní precedenty, které jednoznačně potvrdí, že podnikání na internetu je zcela rovnocenné s podnikáním klasickým, resp. že se realizuje za stejných právních podmínek.


e-komerce.cz: Co byste mohl poradit mnohým začínajícím start-up projektům, Na které ”záležitosti” si dát pozor,a kterých se přímo vyvarovat..?

Krysl: Uvedu pouze jednu radu. Nikdy nepodceňte právní stránku vašich aktivit. Pouze kvalitní právní ošetření sníží riziko budoucích sporů, ať už se jedná o spory mezi společností a vnějším prostředím nebo spory mezi společníky navzájem. Naprostá většina start-up projektů jsou podnikatelskými záměry se vším všudy, a proto je nutné k nim také tak přistupovat. Bylo by velkou škodou, kdyby se řada slibně vypadajících projektů utopila v právních sporech.

e-komerce.cz: Kde v které oblasti e-komerce(B2B, B2C) vidíte největší, dá-li se to tak říci, právní nejistotu?.

Krysl: Pokud se na e-komerci dívám stejně jako na jakékoli jiné podnikání, pak nevidím jiná nebezpečí než ta, která jsou notoricky známá. Rozhodně však varuji před unáhlenými kroky v případech, kdy si nejsme zcela jisti s kým jednáme. Činíme-li právní úkon, je nutné, aby subjekty vznikajícího právního vztahu byly vždy přesně individualizované. Proto není možné uzavřít platně smlouvu s non-subjektem, tzn. s někým kdo právně neexistuje. Pokud od někoho takového kupříkladu něco koupíte či využijete za úplatu jeho službu, uzavřete jakousi gentlemanskou dohodu, která nebude vynutitelná u soudu. Žalovat je totiž možné pouze toho, koho lze předvolat. V e-komerci je třeba dát si na uvedené dvojnásobný pozor. Z toho důvodu všichni s otevřenou náručí očekávají naplnění zákona č.227/2000 Sb., o elektronickém podpisu.

e-komerce.cz: Elektronický podpis se stává pomalu evergreenem v diskuzích zabývajících se rozvojem e-komerce. Jak hodně dokáže podle vás vnést do e-komerce onu potřebnou důvěru?

Krysl: Podle mého názoru se jedná o podobnou revoluci, jako když se člověk, podepisující se dříve nic neříkajícím křížkem, naučí psát a řádně podepsat. Jak snadné je podepsat smlouvu křížkem, jak snadné je nenést odpovědnost za své činy a jak těžké je křížku důvěřovat. Elektronický podpis a především zaručený elektronický podpis nám zaručí, že na druhé straně ”drátu” je jedinečný, přesně individualizovaný subjekt. Budu tedy moci vědět s kým právě jednám a to pokládám na poli e-komerce za revoluci. Uvedu další příklad. Chci-li uzavřít písemnou smlouvu, mohu nyní její návrh poslat e-mailem. Pošlu-li tedy zmíněný návrh a opatřím-li ho zaručeným elektronickým podpisem, činím právní úkon se všemi se všemi právními následky. Obdržím-li pak stejným způsobem podepsané přijetí mého návrhu, byla smlouva řádně uzavřena. Dojde-li pak ke sporu, mohu se bez obav obrátit na soud, aby dlužníka k plnění donutil. A žalobu mohu soudu odeslat stejným způsobem, třeba v pyžamu z postele. Co více může e-komerci pomoci?


e-komerce.cz: Uvedení digitálního podpisu bylo přes počáteční bouřlivé diskuze značně zdrženo. Stále se totiž čeká na prováděcí předpisy. Čím je to prodlení podle vás způsobeno?

Krysl: Myslím si, že hlavním důvodem celého zdržení ve vydání prováděcích předpisů je to, že technické řešení celé problematiky není jednoduché. Ani v EU nejsou na uvedenou problematiku zcela jednoznačné názory. Přesto jsem však optimista a věřím, že se tento nedostatek podaří brzy odstranit, neboť se již vytvořila relativně silná lobistická skupina, která zcela jistě požene úředníky Úřadu na ochranu osobních údajů vpřed.


e-komerce.cz: Instituce která by se měla o elektronický podpis starat stále není ustavena, stejně tak jako certifikační autorita. Není to podle vás právě ten důvod, kde hledat jisté ochlazení v přístupu k e-komerci?

Krysl: Nedomnívám se, že by tomu tak bylo. O ochlazení bych nemluvil, neboť zaručený elektronický podpis je odrazovým můstkem k dynamickému rozvoji e-komerce. Je-li tu již zákon, je to pro podnikatele výrazný stimul k novým aktivitám. Dobrý podnikatel již nebude moci před internetem zavírat oči. Myslím si, že mnoho lidí nosí v hlavě tolik nových podnikatelských záměrů, že menší zdržení s ustavením certifikační autorit jim pomůže dostatečně jejich plány propracovat. Přesto není možné zbytečně otálet v naplnění zákona. Jednou jsme právním státem, a proto si nemůžeme dovolit mít zákony, které nelze aplikovat.


E-komerce: Jak je to s vymahatelností práva v e-komerce, zvláště pak v nadnárodní variantě?

Krysl: O vymahatelnosti práva na poli e-komerce v České republice jsem se již zmínil. Co se týká vymahatelnosti v mezinárodním měřítku, pak připomínám ustanovení § 16 zákona o elektronickém podpisu. Ten upravuje uznávání zahraničních certifikátů. Pokud dojde ke splnění některé z podmínek zde vymezených, např. stanoví-li bilaterální nebo multilaterální mezinárodní smlouva, že uznává jako kvalifikované certifikáty, certifikáty které vydal určitý zahraniční poskytovatel certifikačních služeb, pak je takový zaručený podpis roven zaručenému podpisu našemu, se všemi důsledky, které z toho vyplývají. Co se týká samotné vymahatelnosti práva v případě sporu ze smlouvy se zahraničním partnerem, bude nutné postupovat podle konkrétních hraničních určovatelů mezinárodního práva soukromého, tak jak je tomu v klasickém mezinárodním obchodě.

E-komerce: Podle čeho (jaké normy) se pak řídí takto vzniklé obchodní vztahy?

Krysl: Právní režim smluv uzavřených za pomoci zaručeného elektronického podpisu je shodný s právním režimem smluv uzavřených klasickým způsobem. Obchodní vztahy se tedy budou řídit obchodním zákoníkem. Co se týká mezinárodního obchodu, pak právní řád, kterým se bude smluvní vztah řídit, stanoví mezinárodní právo soukromé, popř. dohoda účastníků. Není vyloučeno, aby jím byl za splnění určitých podmínek například vietnamský obchodní zákoník.
Autor: Karel Baláš
Datum: 25. ledna 2001



 Profil autora  

Karel Baláš

Student Fakulty humanitních studií na Západočeské univerzitě v Plzni, obor Teorie komunikace
Praxe: Multimédia team Škoda-auto, Expandia Banka


 Sdílet článek  
Facebook Facebook   Jagg Jagg.cz   Linkuj Linkuj.cz