Spotrebak.cz - sponzor E-komerce
 Sponzoři 
 Hledání 
 Reklama 
 Diskuze 
 Bez komentáře 
Reklama
Užitečné informace pro kutily.

Na poli placených vyhledávačů je horko

America Online ukončila spolupráci s vyhledávačem Overture, jehož služby vyměnila za vyhledávacího přeborníka Google. Do značné míry se tím změnil poměr sil na poli placených vyhledávačů.

Overture.com, dříve známý jako GoTo.com, patří mezi lídry trhu placených vyhledávacích serverů (zákazníci platí za umístění odkazu do databáze - pay-for-placement model). S jeho masívní reklamní kampaní jste se mohli setkat ne většině velkých zahraničních webů zaměřených na internetové podnikání. Nyní ztratil důležité pozice, když společnost America Online (AOL) oznámila, že nadále bude pro poskytování placených odkazů v USA využívat služeb společnosti Google, konkrétně služby AdWords. V tiskovém prohlášení COO společnosti AOL Time Warner Bob Pittman uvedl, že "Goodle je úřadující šampión v online vyhledávání".

Podle dohody bude vyhledávací technologie Google nasazena na stránkách Aol.com, Compuserve a Netscape.com. Konkurenční Overture, který má platné smlouvy s MSN a Yahoo!, bude nadále poskytovat placené odkazy AOL v Evropě. V budoucnu bude veškeré vyhledávání na stránkách AOL svěřeno technologiím Google v USA i globálně.

I když Overture ztratil důležité strategické pozice na trhu v USA, globálně je stále považován za vedoucího poskytovatele placených odkazů a jeho představitelé věří, že rok 2002 bude pro jejich společnost velmi úspěšný. Overture také rozšířil spolupráci s Microsoftem, na další tři roky získal věrnost dalšího klíčového partnera, společnost Yahoo!.

Představitelé Overture očekávají příjmy za letošní rok ve výši 530 - 570 milionů USD a zisk ve výši 60 - 65 milionů USD, což je více než předchozí odhady. Svůj výhled na příjmy za druhý kvartál 2002 však museli redukovat z 16 milionů USD na 14 milionů. Odklon AOL od Overture není třeba podceňovat. Microsoft (MSN) a AOL tvořili dosud pro Overture polovinu jeho businessu. Litý boj na poli placených vyhledávačů podle analytiků mimo jiné naznačuje, o jak lukrativní trh se jedná.
Autor: Pavel Hrůza
Datum: 3. května 2002 Profil autora  

Pavel Hrůza

Partner společnosti 24Snails.com Media Production.
Konzultant v oblasti webových služeb a marketingu.


 Sdílet článek  
Facebook Facebook   Jagg Jagg.cz   Linkuj Linkuj.cz