Spotrebak.cz - sponzor E-komerce
 Sponzoři 
 Hledání 
 Reklama 
 Diskuze 
 Bez komentáře 
Vše pro váš digitální fotoaparát!

Optimistické tóny na poli e-komerce

Ano, něco takového skutečně existuje. Zazněly na výroční tiskové konferenci firmy SAP, pořádané minulý týden v Praze. Zúčastnili se jí nejvyšší představitelé firmy v ČR a optimismem přímo překypovali. A to je dnes i v mezinárodním měřítku u technologických firem věc dost neobvyklá.

Nutno dodat, že právem. Výsledky firmy za poslední rok jim dávají k optimismu pádný důvod. Generální ředitel SAP ČR Martin Bednár přítomným novinářům s radostí přednesl statistiky z výroční zprávy za poslední rok. Přikládám jen stručný výčet těch nejdůležitějších informací:

  • Tržby v roce 2000 vzrostly o 12% na 1,38 miliard korun.
  • Obrat z e-business software tvoří 40% z celkového obratu (e-business řešení nabízeno pouze poslední 4 měsíce).
  • Podle IDC je SAP s 64% podílem největším dodavatelem podnikového aplikačního software v ČR.
  • Během loňského roku bylo zahájeno 20 e-business projektů.
  • Počet zákazníků dosáhl v roce 2000 čísla 183.
  • 52 z TOP 100 českých firem jsou dnes zákazníky SAP.

Pro čtenáře e-komerce bude určitě zajímavá účast SAP na největším e-business projektu v České Republice. Jedná se o B2B elektronické tržiště, budované Českým Telecomem pod názvem CenTrade. SAP ve spolupráci s CommerceOne je dodavatelem technologického řešení. CenTrade se snaží být tržištěm pro nákup a prodej produktů a služeb napříč všemi průmyslovými odvětvími. Podle slov finančního ředitele Českého Telecomu Juraje Šedivého bude tržiště přístupné všem firmám, živnostníkem počínaje, mezinárodním koncernem konče, nezávisle na používaném back-office systému. Pochopitelně je nejsnadnější připojení uživatelů SAP aplikací.

Účast na projektu přislíbila Citibank a PriceWaterhouseCoopers. Momentálně probíhá pilotní provoz tržiště na bázi spolupráce Českého Telecomu a jeho dodavatelů. Na dotaz, kolik takových tržišť má šanci přežít na českém trhu, bylo diplomaticky vysvětleno, že na tak malém trhu jich určitě nebude mnoho, ale CenTrade má všechny předpoklady pro to stát se jedním z úspěšných projektů. Určitou zárukou je samozřejmě pozice a kvalita všech partnerů CenTrade.

Český Telecom je ovšem významným klientem SAP i v jiných oblastech. Řešení e-procurement, zprovozněné v ČT od ledna 2001, je největší instalací svého druhu v ČR. V současnosti již počet registrovaných uživatelů dosáhl 4000 s 400 nákupy denně, od počátku provozu to činí 20000 uskutečněných nákupů.

Teď jenom zbývá popřát všem výše zmiňovaným firmám i nadále hodně optimismu a doufat, že se pozitivní zprávy ze světa e-businessu budou v budoucnu vyskytovat častěji.

Autor: Ľubica Domanová
Datum: 9. dubna 2001 Profil autora  

Ľubica Domanová

Zakladatelka české pobočky Ashburn International
Business Development Director Ashburn International
Poradce pro oblast internetového podnikání


 Sdílet článek  
Facebook Facebook   Jagg Jagg.cz   Linkuj Linkuj.cz