Spotrebak.cz - sponzor E-komerce
 Sponzoři 
 Hledání 
 Reklama 
 Diskuze 
 Bez komentáře 
Reklama
Užitečné informace pro kutily.

Mobilní web: zpravodajství

Zpravodajství je základním kamenem mobilního webu. Podíváme se na 6 mobilních verzí webů se seriózním zpravodajstvím. Jak to zvládají?

Napřed bychom si měli říci, co považuji za "mobilní web". Obecně jsou to stránky/aplikace, které jsou upraveny pro prohlížení v browserech/prostředí mobilních telefonů. Docela pěknou definici najdete zde. Pro mobilní web se stalo nepsaným pravidlem URL začínající http://m. namísto obvyklého www. Počet uživatelů mobilního webu roste exponenciální řadou a ještě nějakou dobu strmě poroste. Mají ale k dispozici odpovídající obsah?


Zpravodajství

Při přípravě toho seriálu nebylo nutné uvažovat, čím začít. Seriózní zpravodajství je jedním z hlavních motivů, proč si uživatelé pořizují mobilní připojení k internetu. Tzv. infotainment postihuje uživatele bez rozdílu věku či pohlaví.

Přiložené screenshoty jsou vždy v pořadí Opera Mini 10 na Symbianu S60 5th, v témže Symbianu zabudovaný internetový prohlížeč, který se sám hlásí jako BrowserNG/7.2.6.9 a poslední je iOS 4.1 Browser na iPhone 4. Všechny prohlížeče jsou v původní konfiguraci, což u Opery znamená zvětšení stránky na 140%. To má za následek větší a lépe čitelné písmo. Ale na screenshotech díky tomu uvidíte obrázky v horší kvalitě. Na maličkém displeji mobilního telefonu to však není k rozeznání. Naopak na obrazovce počítače vypadají screenshoty z iPhonu velké a písmo téměř obrovské. Ostatně, podívejte se sami.


http://m.aktualne.czVelikost stránky - 62 kB
Zobrazení - korektní ve všech prohlížečích
Řazení obsahu stránky - Hlavní zprávy (4), Právě se děje (5), Nejhledanější a Hledání, Sport (3), Ekonomika (3), Celebrity (3), Kultura (3), Rubriky
Reklama - ano
Hodnocení - 3

Adresa m.aktualne.cz končí na m.aktualne.centrum.cz. Asi proto, aby na portál Centrum nezapoměly ani poslední zbytky jeho příznivců. Díky aspoň za to, že tu dlouhou adresu nemusím vypisovat celou. Velký počet rubrik a obrázků má za následek, že stránka byla v našem testu největší ze všech.


http://m.idnes.czVelikost stránky - 37 kB
Zobrazení - korektní ve všech prohlížečích
Řazení obsahu stránky - Hlavní zprávy (5), Nejnovější (10), Rubriky, Služby
Reklama - ano
Hodnocení - 1

Jednoduchá skladba stránky mobilnímu webu prostě sluší.


http://m.ihned.czVelikost stránky - 58 kB
Zobrazení - korektní ve všech prohlížečích
Řazení obsahu stránky - Rubriky, Hledání, Nejnovější zprávy (5), Domácí (5), Zahraniční (5), Ekonomika (5), Finance (5), Blogy (5), Digi a věda (5), Kultura (5), Sport (5), Komentáře (5), Rozhovory (5), Cestování (5), Auto (5), Jídlo (5), Kurzovní lístek
Reklama - ano
Hodnocení - 2

Stránka odkazuje na 70 (!) článků. To jsem ale zjistil až při přípravě tohoto testu, na mobilním telefonu jsem tak daleko nikdy nescrolloval. Mám pocit, že méně by bylo více.


http://m.lidovky.czVelikost stránky - 26 kB
Zobrazení - korektní ve všech prohlížečích
Řazení obsahu stránky - Hlavní zprávy (4), Nejnovější události (10), Rubriky, Počasí
Reklama - ne
Hodnocení - 1

Na velikost nejmenší stránka v našem testu, stručná a přehledná.


http://m.novinky.czVelikost stránky - 41 kB
Zobrazení - přetékající obrazovka v Opeře Mini, podstatně větší písmo v BrowserNG, větší písmo i na iOS 4.1 Browser
Řazení obsahu stránky - Hlavní zprávy (4), Stalo se (5), Hledání, Rubriky
Reklama - ne
Hodnocení - 2

Novinky.cz čarují s kódem stránky a výsledkem je sice příjemně větší písmo v zabudovaném webovém prohlížeči, ale také problematické zobrazení v Opeře Mini. Za to vše o stupeň horší známka.


http://m.tyden.czVelikost stránky - 40 kB
Zobrazení - korektní ve všech prohlížečích
Řazení obsahu stránky - Hlavní zprávy (4), Nejnovější (6), Rubriky, Hledání
Reklama - ne
Hodnocení - 1

Jednoduché a přehledné, barevně sladěné zobrazení.


Shrnutí

Vzhledem k možnostem malé obrazovky a ceně datových přenosů kladu důraz na jednoduchost a přehlednost. Z tohoto pohledu jsou vítězi testu m.idnes.cz, m.lidovky.cz a m.tyden.cz.

Ale ani ostatní na tom nejsou špatně. Zpravodajské servery pochopily význam mobilních čtenářů a rychle se přizpůsobily situaci na trhu. Všechny testované stránky byly funkční a plnily své poslání.


Autor: Emil Čelustka
Datum: 1. října 2010 Profil autora  

Emil Čelustka

Redaktor serverů e-komerce.cz a světNotes.cz.


 Sdílet článek  
Facebook Facebook   Jagg Jagg.cz   Linkuj Linkuj.cz