Spotrebak.cz - sponzor E-komerce
 Sponzoři 
 Hledání 
 Reklama 
 Diskuze 
 Bez komentáře 
Reklama
Užitečné informace pro kutily.

Platební systémy na českém Internetu 1

Internetových obchodníků se bytostně dotýká otázka platby za zboží a platební systémy jsou předmětem každodenních diskuzí. Proto jsme pro vás připravili celý cyklus čláků, který problematiku platebních systémů podrobně mapuje.

Hned zkraje musím zklamat všechny ty, kteří by pod pojmem platební systémy na českém Internetu hledali recenzi internetového bankovnictví. I když tyto pojmy souvisejí, internetové bankovnictví představuje jednoduchý vztah zákazník banky - banka, zatímco platební systém charakterizuje spíše nástroj pro internetové podnikatele. Platební systém využívají zákazníci internetového podnikatele k jednoduché platbě za zboží či služby zakoupené v internetovém obchodě.

Platební systém - definice

Pod pojmem platební systém tedy rozumíme programové řešení na straně poskytovatele platebního systému, typicky banky nebo společnosti s velkým počtem zákazníků a vyřešeným způsobem finančního vyrovnání mezi zákazníkem a poskytovatelem platebního systému. Platební systém umožní zákazníkům poskytovatele jednoduchou platbu za zboží či služby nakoupené u internetového podnikatele/obchodu.

Jak to celé funguje?

Jako zákazník nakupujete zboží v internetovém obchodě. V rámci vyplňování objednávky volíte i způsob platby a vyberete některý z nabízených platebních systémů. Odesláním objednávky budete přesměrováni na stránky poskytovatele platebního systému, přihlásíte se do systému poskytovatele a autorizujete platební příkaz s předvyplněnými údaji. Pokud autorizace platebního příkazu proběhne, jsou z vašeho klientského účtu odečteny finanční prostředky a jste přesměrováni zpět na stránky internetového obchodu.

Co je potřeba udělat, abych mohl platit prostřednictvím některého z platebních systémů?

Především je potřeba stát se klientem poskytovatele platebního systému. Záměrně se zde vyhýbám pojmu stát se klientem banky, neboť jak vyplyne z následujícího textu, banky jsou mezi poskytovateli platebních systémů v Česku v menšině.

Co musím udělat, abych mohl přijímat platby prostřednictvím některého z platebních systémů?

Jako internetový podnikatel musíte implementovat programové rozhraní poskytovatele platebního systému. Neboť všechny popisované platební systémy jsou proprietární (vlastněné poskytovatelem platebního systému), musíte se připravit na spousty různých odlišností platebních systémů. Prakticky se dá říci, že budete muset implementovat každý jeden platební systém zvlášť. Typická implementace přitom není až tak složitá věc a kdyby se poskytovatelé platebních systémů dohodli na stejných parametrech, dala by se jedna implementace používat pro více poskytovatelů, ale v dohodu můžeme zatím jen doufat.

V případě, že poskytovatelem platebního systému je banka počítejte navíc s tím, že se budete muset stát zákazníkem této banky.

K čemu je to dobré?

Řeknete si, k čemu všechen ten humbuk okolo platebních systémů, když je to jen určitá automatizace platebního příkazu a nepochybně máte pravdu. Avšak používání platebních systémů je předvídána skvělá budoucnost a pro internetové podnikatele se z nabídky různých platebních systémů stalo lákadlo zákazníků - marketingový nástroj. Své opodstatnění má pouze u automatických on-line služeb jako je prodej hudby v elektronické podobě či elektronických knih. Zákazník zaplatí pomocí platebního systému a obchodník ihned po registraci platby, která proběhne v řádu vteřin, uvolní zboží ke stažení.

Platební systém je výhodný především pro svého poskytovatele, který si za jeho využívání nechává platit od obchodníka provizi ve výši 1 - 10% z placené částky. Vlastně je to celé úplně stejné jako přijímání platebních karet ve světě, jenže české banky oprávnění k přijímání platebních karet pro internetové objednávky nevydávají. Proto vyvíjejí ve světě prakticky neznámé nadstavby svých bankovních systémů zvané Platební systémy a tyto poskytují internetovým obchodníkům. A ti, protože nemají jinou možnost, implementují proprietární systémy...

Z porovnání cen za použití platebních systémů eBanky, Citibank a dobírkovného například České pošty vyplývá, že dobírka je lacinější pro objednávky v ceně nad 1.300 Kč (Citibank) respektive nad 3.100 Kč (eBanka). Pro objednávky vyšších částek je použití platebního systému pro obchodníka vysloveně nevýhodné. Za objednávku v hodnotě 10.000 Kč zaplatí 100 Kč eBance, 250 Kč Citibank a jen 31 Kč České poště. Rozdíl ještě naroste, pokud částka bude 50.000 Kč - 500 Kč eBance, 1.250 Kč Citibank, jen 41 Kč České poště.

Snad jedinou výhodou platebních systémů pro obchodníka oproti dobírce je určitá jistota převzetí zboží zákazníkem. V případě expedice předem zaplaceného zboží jakoukoli cestou (převodní příkaz, platební systém, platba kartou) je téměř 100% jistota, že zákazník zaplacené zboží převezme. Tato jistota u dobírky neexistuje, neboť zákazník může převzetí zásilky z jakéhokoli důvodu odmítnout.


A jak je to jinde ve světě?

Přestože si nekladu za cíl tohoto cyklu článků provést úplné a objektivní srovnání našich podmínek s tím, co je obvyklé v civilizovaném světě, nemohu se této otázce vyhnout docela. Především je nutné upozornit na rozdíly, které vyplývají z podmínek v USA či UK. Platební příkazy v podobě jak je známe u nás v těchto zemích neexistují. Chcete někomu převést peníze? Vypíšete šek. Mezibankovní clearingové centrum, tak jak u nás funguje ČNB, neexistuje.

Kdo alespoň jednou nakupoval v zahraničních internetových obchodech ví, že bez platební karty je nákup prakticky nemožný. Jiný, pro nás použitelný, způsob platby prostě neexistuje. A kdo Spojené státy navštívil ví, že bez platební karty si nepůjčíte ani auto. Bez platební karty totiž neexistujete. Nemáte totiž účet v bance, nemáte žádné příjmy a takovým se automobily nepůjčují.

(Daší díl: Platební systém eBanky)
Autor: Emil Čelustka
Datum: 18. června 2001 Profil autora  

Emil Čelustka

Redaktor serverů e-komerce.cz a světNotes.cz.


 Sdílet článek  
Facebook Facebook   Jagg Jagg.cz   Linkuj Linkuj.cz  
 Seznam komentářů  
Vypsat
Od
Téma
Datum

Michael Pikner
Objektivnost, prosím
18.06.2001 12:51
Emil Čelustka
RE: Objektivnost, prosím
18.06.2001 13:50
Frantisek Cimmer
Re: Objektivnost, prosím - Karty a ebanka ?
18.06.2001 19:20
Michael Pikner
RE: RE: Objektivnost, prosím
19.06.2001 09:13
Emil Čelustka
RE: Objektivnost, prosím
19.06.2001 10:17
Emil Čelustka
RE: Objektivnost, prosím
19.06.2001 10:28
Michael Pikner
Řešení?
20.06.2001 09:01
Emil Čelustka
RE: Řešení
21.06.2001 13:12
Michael Pikner
RE: RE: Řešení
26.06.2001 13:16
Emil Čelustka
RE: Řešení
26.06.2001 21:25
Milos Molnar
Celistka je jako pritel Ferdy mravence
29.06.2001 07:29
Emil Čelustka
RE: Celistka je jako pritel Ferdy mravence
29.06.2001 12:37
Miloš Molnár
Odpoved pro p.Celustku
03.07.2001 09:03
Emil Čelustka
Re: Odpoved pro p. Celustku
08.07.2001 21:00
Jaroslav Novotný
Online platby
16.02.2006 13:37