Spotrebak.cz - sponzor E-komerce
 Sponzoři 
 Hledání 
 Reklama 
 Diskuze 
 Bez komentáře 
Vše pro váš digitální fotoaparát!

Březen vybídne k nákupům na internetu

Ukázkový internetový obchod na www.bezpecnynakup.cz je hlavní novinkou 8. ročníku Března – měsíce internetu. Zájemci si v něm mohou vyzkoušet, jak probíhá nákup na internetu, dozvědí se, jaká kritéria by měl splňovat seriozní internetový obchod.

Ukázkový internetový obchod na www.bezpecnynakup.cz je hlavní novinkou 8. ročníku Března – měsíce internetu. Zájemci si v něm mohou vyzkoušet, jak probíhá nákup na internetu, dozvědí se, jaká kritéria by měl splňovat seriozní internetový obchod. Aplikaci připravily Asociace pro elektronickou komerci (APEK) a ČSOB, které jsou se společností DIGI TRADE hlavními komerčními partnery BMI 2005. Dá se v ní vyzkoušet i bezpečná platba kartou, simulace různých situací, které mohou nastat při platbě několika druhy karet, a lze vyhrát i některou z hodnotných cen.

Podle lednového výzkumu společnosti Factum Invenio dosud nakupovalo na internetu 16 procent obyvatel ČR starších 15 let. Jen 4 % respondentů s více než pěti nákupy však lze považovat za pravidelné uživatele této formy nakupování, která přináší úsporu času, pohodlí, velký výběr zboží a také úsporu peněz, někdy v řádu stovek i tisíců korun.

Organizátoři z BMI sdružení připomínají, že nákup na www.bezpecnynakup.cz si mohou vyzkoušet i ti, kdo nemají připojení k internetu. Stačí navštívit například některou z 2500 veřejných knihoven připojených k internetu. Více než tři stovky z nich připravily na březen speciální slevy nebo bezplatný přístup k internetu, školení práce s internetem pro různé skupiny zájemců, jako jsou ženy v domácnosti, senioři, nezaměstnaní, uživatelé se zdravotním postižením, nebo třeba starostové malých obcí. Leckde nabízejí také seznámení s plnotextovými databázemi, ve více než dvou stovkách knihoven stráví děti 1. dubna pohádkovou Noc s Andersenem. Přehled aktivit knihoven je na www.brezen.cz v rubrice Akce knihoven.

Záštitu nad 8. ročníkem BMI poskytlo Ministerstvo informatiky, realizátor Národního programu počítačové gramotnosti (NPPG) a projektu Internetizace knihoven.

Ministr Vladimír Mlynář na dnešní tiskové konference k zahájení BMI oznámil rozhodnutí ministerstva rozšířit NPPG na zvláštní kurzy základů práce s počítačem a internetem pro těžce zdravotně postižené a potvrdil cíl ministerstva do konce roku 2006 připojit všechny veřejné knihovny k internetu. A jak Češi umějí s počítačem a internetem pracovat? "S cílem získat věrohodná data a ve snaze zmapovat to, čemu se říká počítačová gramotnost, jsme průzkum zadali odborníkům. Již dnes uskutečnili více než 3000 rozhovorů. Se souhrnnými výsledky prvního kola šetření vás seznámíme na konferenci ISSS v Hradci Králové," řekl ministr Mlynář.

Mediálními partnery BMI 2005 jsou Atlas.cz, Český rozhlas, Právo, Protext – PR servis ČTK, Springer Media CZ, Vogel Burda Communications, odbornými partnery FOR Internet a EPMA. Na aplikaci www.bezpecnynakup.cz se podílejí eProton.cz, HiFiShop.cz, Internet Mall, MShop.cz a Obchodní-dům.cz.

Během března se uskuteční také řada konferencí pro různé skupiny uživatelů. První bude hned 1. března v TOP hotelu Praha konference E-learning (www.e-univerzita.cz), která je určena personalistům, manažerům vzdělávání firem a dalším zájemcům. Večer 1. března se setkání technologických podnikatelů Business Tuesday (www.tuesday.cz) v Praze zaměří na otázky elektronického podnikání v retailu.

Šestý ročník konference Junior Internet, který si vymyslely a s pomocí BMI sdružení pořádají samy děti, členové Dětské tiskové agentury, proběhne v sobotu 5. března v Praze za účasti mladých zástupců z Litvy, Lucemburska a Slovenska a pod záštitou evropského komisaře Jána Figeľa a ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Petry Buzkové a za osobní účasti Vladimíra Mlynáře, který zde předá cenu ministra informatiky.

Na možnosti, jak využít internet k lepšímu uplatnění lidí se zdravotním postižením v zaměstnání a kvalitnějšímu zapojení do běžného života, se soustředí 12. března v Kongresovém centru Praha 5. ročník konference INSPO (www.helpnet.cz, rubrika INSPO). Budou na ní představeny některé nové technologie usnadňující práci s počítačem uživatelům se zdravotním postižením, například v ČVUT vyvinuté zařízení Memrec na ovládání počítače pohybem očí. Dojde i na vyhlášení výsledků literární soutěže Internet a můj handicap, která upozornila na mnohdy neuvěřitelné životní osudy, v nichž internet sehrává důležitou roli.

Sedmý ročník zlínské konference Internet a konkurenceschopnost podniku se zaměří 16.3. na pět tematických okruhů - elektronické podnikání, Internet a informační bezpečnost v podniku, intranet v podnikové komunikaci, Internet a management znalostí a poprvé i na Internet ve státní správě, samosprávě a regionálním rozvoji. Program a registrace je na e-konference.utb.cz.

Novinkou v programu BMI je konference Informační technologie ve výchově, péči a  vzdělávání dětí se zdravotním postižením, která se uskuteční 30. března v Novoměstské radnici v Praze. Je určena pro odborníky z řad speciálních pedagogů, lékařů, sociálních pracovníků, dále pro rodiče dětí se zdravotním postižením a studenty.

Kvůli velikonočním svátkům je termín tradičně březnové konference ISSS – Internet ve státní správě a samosprávě posunut až na 4. a 5. dubna., kdy se očekává v Hradci Králové kolem 2000 účastníků, kteří se těší na seznámení s aktuálním stavem informatizace veřejné správy a s připravovanými projekty. BMI sdružení zde při vyhodnocení soutěže o nejlepší webové stránky měst a obcí Zlatý erb předá Cenu veřejnosti.

Při zahájení BMI 2005 byly představeny také výsledky několika výzkumů. Podle společnosti Markent se zvýšil počet uživatelů internetu v ČR z loňských 36 na 38 procent dospělé populace v lednu 2005, což představuje 2,9 milionu obyvatel. DEMA sleduje dlouhodobě využívání internetu v domácnostech. Na konci roku 2004 měla možnost používat internet v domácím prostředí více než třetina občanů ČR starších osmnácti let (35 %), což je o 3 procentní body více než rok předtím.
Autor: Tisková zpráva
Datum: 4. března 2005

 Sdílet článek  
Facebook Facebook   Jagg Jagg.cz   Linkuj Linkuj.cz