Spotrebak.cz - sponzor E-komerce
 Sponzoři 
 Hledání 
 Reklama 
 Diskuze 
 Bez komentáře 
Reklama
Užitečné informace pro kutily.

ICT branže v Německu se postupně uzdravuje

Konečně dobré zprávy, alespoň z oblasti ICT, oznámil BITKOM. Německé ICT společnosti letošní rok označují za bod zvratu, neočekávají se další ztráty. Pro rok 2004 navíc prognóza slibuje nárůst obratu.

Jak informuje společnost BITKOM (berlínské spolkové sdružení pro informatiku, telekomunikace a nová média), na základě svého již pátého výzkumu "Barometr branže", trh informačních a telekomunikačních technologií se pomalu vzpamatovává z nedávné hospodářské krize.

Podle předsedy představenstva BITKOMu, pana Bernharda Rohlendera, se pro rok 2003 počítá na německém trhu ICT s černou nulou a obratem ve výši 132 miliard EUR. Informační a telekomunikační firmy nyní uzavírají konsolidační procesy, které přispívají k vyšším obratům a většímu počtu uzavřených smluv.


Jaké jsou prognózy expertů BITKOM pro rok 2004?

Všeobecně se počítá s nárůstem výdajů v ICT sféře v rozmezí jednoho až tři procenta. To ovšem v závislosti na hospodářských a politických podmínkách. V západoevropské ICT branži se očekává nárůst cca o 4%.


Co může tento vzrůstající trend ohrozit?

Jak vidíme z následující tabulky, největším problémem je politická situace v Německu. 64,7% všech dotázaných firem uvedlo, že to je největší překážka v dalším rozvoji ICT branže. Avšak podle Bernharda Rohlendera političtí zástupci již rozpoznali a pochopili, že je třeba ubírat se jiným směrem, který je pro rozvoj ICT tak potřebný.

Faktory ovlivňující růst ICT
Politika
Domácí poptávka
Finanční trhy
Export
Nedostatek odborných pracovníků
Červen 2001
15,4%
14,1%
32,2%
10,7%
45,6%
Červen 2002
24,3%
48,6%
21,7%
21,1%
41,3%
Červen 2003
64,7%
57,8%
47,7%
25,5%
12,2%

Na druhou stranu, ještě v nedávných letech velký nedostatek kvalifikovaných pracovních sil dnes už není překážkou. O to větší problémy přináší stále slábnoucí domácí poptávka.

Otázkou zůstává, zda prognózy společnosti BITKOM se vyplní a jak velkou roli zaujme v "uzdravování" ICT branže právě politika.
Autor: Lucie Chrenková
Datum: 18. července 2003 Profil autora  

Lucie Chrenková Sdílet článek  
Facebook Facebook   Jagg Jagg.cz   Linkuj Linkuj.cz