Spotrebak.cz - sponzor E-komerce
 Sponzoři 
 Hledání 
 Reklama 
 Diskuze 
 Bez komentáře 
Vše pro váš digitální fotoaparát!

Internetová závislost

Dá se přežít bez Internetu? Ale jistě. Není to sice ono, ale asi by to bylo možné... Díky závadě jsem si to ostatně v praxi vyzkoušel i já. Dopadlo to naštěstí dobře a výsledkem dočasné ztráty kontaktu se světem je mimo jiné i toto krátké zamyšlení.

V pondělí ráno jsem "probudil" svůj notebook a stalo se něco, na co nejsem zvyklý - nenaběhlo ICQ. A protože jsem k Internetu připojen permanentně, začal jsem tušit, že něco není v pořádku. "Inu, restartuji počítač a ono to snad naběhne," řekl jsem si a hned jsem to také provedl. Jenže, ouha - nic se nestalo. Připojení bylo nefunkční. To, co následovalo už není podstatné - připojení už funguje (jinak byste nečetli tenhle článek) a já už zase můžu Internet používat, kdy se mi zachce. Mnohem významnější jsou pocity, které jsem si z relativně krátkodobého "nuceného odloučení" odnesl.

O tom, že je Internet důležitým komunikačním prostředkem, asi pochybuje jen málokdo (i když..., kdyby o tom pochyboval jen málokdo, nebyl by tak často podceňován význam internetových prezentací; ovšem to už je o něčem jiném). Internet je také významným zdrojem informací a znalostí. I s tím bude pravděpodobně mnoho lidí souhlasit. Že by ale bylo možné stát se na Internetu závislým? To snad ne, řeknete si možná. Ale ano, odpovím vám já.


Nezdravá závislost

Člověk může být závislý na ledasčem - na alkoholu, na drogách, na nikotinu, ba dokonce i na práci či na sexu. O závislosti na Internetu se zase ale tak často nemluví. Jenže je to reálný problém. Popíšu ho na vlastním příkladu, který je sice dost možná výjimečný, ale snad právě o to výmluvnější.

Už nějaký čas se zabývám především publicistikou a čas od času také poradenskou činností. Často přitom využívám Internet. Při komunikaci, při vyhledávání informací, při publikování článků a občas také ve svém volném čase. Přesto jsem si nikdy nepřipustil, že bych bez připojení k Internetu nemohl dost dobře existovat. "To by se nějak vyřešilo," říkal jsem si a spoléhal na ono klasické rčení: "Nevím jak, ale nějak se to udělá". Teď už ale vím, že se to "nějak" neudělá.

Výpadek, který všehovšudy trval nějakých 36 hodin zcela změnil můj pohled na svět. Zjistil jsem totiž, že bez Internetu bych brzy umřel hlady...

Jistě, internetová závislost, kterou popisuji je extrémní a týká se poměrně malého procenta uživatelů Internetu. Přesto si ale myslím, že i řada dalších lidí je případnou ztrátou potenciálně ohrožena (i když mnohem méně) a stejně jako já si toto riziko neuvědomuje. Dokud totiž Internet funguje, považuje to většina uživatelů za samozřejmost a nepřemýšlí, co by bylo, kdyby...


Dá se přežít bez Internetu?

Samozřejmě, že bez Internetu se žít dá. Dokonce si dovolím vyslovit hříšnou myšlenku, že život řady uživatelů by byl bez Internetu bohatší (například místo komunikace po Internetu by řada z nich určitě vyhledávala příležitost ke komunikaci z očí do očí, která je často mnohem příjemnější). Ovšem jak už to tak bývá, když už jsme si zvykli na komfort, návrat zpátky by jistě nebyl příjemný a navíc, řadě lidí by nastala vskutku prekérní situace, protože nic jiného než "Internet" dělat neumí.

Internet nabízí všechno možné a jen málokdo na něm nenajde to, co hledá. Na Internet se mnozí uživatelé spoléhají, když potřebují odpověď na nějakou otázku. Mnoho lidí na Internetu například hledá informace před cestou na dovolenou nebo jen tak, na výlet. Proč ne. Vždyť je to rychlé, snadné a je to zadarmo.

Na život bez Internetu by si mnozí lidé zvykali jen těžko. Ne, že by to bez něj nešlo, ale přišli by o pohodlí, na které si zvykli a berou ho jako samozřejmost. Tak jako já, než jsem si uvědomil, jak jednoduše a rychle může člověk o své pohodlí přijít a že není zase až tak snadné případný problém vyřešit (pokud není poskytovatel tak ochotný a rychlý, jako ten můj).
Autor: David Kozák
Datum: 25. února 2004 Profil autora  

David Kozák

Redaktor serveru e-komerce.cz
Novinář a publicista.


 Sdílet článek  
Facebook Facebook   Jagg Jagg.cz   Linkuj Linkuj.cz  
 Seznam komentářů  
Vypsat
Od
Téma
Datum

Harry
No a dál?
01.03.2004 11:01
David Kozák
Re: No a dál?
02.03.2004 10:40