Spotrebak.cz - sponzor E-komerce
 Sponzoři 
 Hledání 
 Reklama 
 Diskuze 
 Bez komentáře 
Vše pro váš digitální fotoaparát!

Čeští manažeři jsou přepracovaní a na pokraji zhroucení

Podle celoevropského průzkumu zaměřeného na komunikaci mezi firmami a jejich zaměstnanci (B2E), který si objednala společnost NEXTRA, je u manažerů v České republice pravděpodobnější, že budou strádat z psychického napětí nebo poruch v důsledku pracovních postupů, než jak tomu je ve většině evropských zemí. 41% českých manažerů má pocit, že práce vážným způsobem ovlivňuje jejich duševní stav - díky tomu se Češi stali národem, který je v Evropě po Slovácích druhým nejnáchylnějším ke zhroucení.

Navíc 65% českých manažerů pracuje více než 45 hodin za týden, což je podstatně déle než ve většině ostatních evropských zemí.

Zmiňovaný průzkum dále zjistil, že u vedoucích pracovníků z České republiky je pravděpodobnější než u jejich evropských protějšků, že budou pracovat z domova. Celkem 48% Čechů pracuje z domova nejméně jednou týdně, což je podstatně více než v případě britských manažerů (24,4%), avšak méně než u švédských manažerů (51%).

Tyto statistiky vyplývají navzdory skutečnosti, že místní řídicí pracovníci zaostávají za svými evropskými protějšky v oblasti technologií, které mají pro práci z domova k dispozici. Zatímco jejich evropští pracovníci požadují vyspělé technologie, jako jsou virtuální privátní sítě (VPN) a služby poskytování aplikací (ASP), měly české společnosti více starostí s dostupností laptopů s modemem (23%) a vzdáleným přístupem do podnikových sítí (22%).

Hlavní bariéry, které podle českých manažerů brání pružnějším pracovním řešením, jsou nedostatek přidělovaných prostředků (41%) a technofobní zaměstnanci a koncoví uživatelé (33%). Tento trend bude pokračovat, protože 46% českých společností plánuje během příštích pěti let investovat do nových technologií, které mají umožnit práci z domova, méně než 50 000 britských liber. A hlavní nevýhoda, kterou čeští manažeři spojovali s pružnými pracovními řešeními, byla nedostatek důvěry v řízení (40%), což je o něco vyšší číslo, než je evropský průměr o hodnotě 37,5%.

Průzkum také zjistil typický profil českých manažerů. Je u nich pravděpodobnější, že jim bude více než 40 let (47%), než že jim bude méně než 40 let (28%), což je nižší věkový profil než u manažerů na Slovensku (69%, respektive 18%).

Mezi českými manažery je pravděpodobnější, že budou vystupovat jako orwellovští "velcí bratři" (45,3%), kteří svým zaměstnancům stále nahlížejí přes rameno, spíše než "kybernetičtí šéfové" (25,3%), kteří záhy zavádějí práci z domova, nebo "technofobní šéfové" (10,7%), kteří s technologií nejsou obeznámeni nebo se jí bojí. To posiluje názor, že vysocí čeští manažeři nevěnují dostatek pozornosti potřebě pružné pracovní technologie.

Graf: Dotazovaní, kteří pracují mezi 45 a 60 hodinami za týden



Tato zpráva se soustřeďuje na postoj evropských SMB (malé až středně velké podniky) jak vůči pracovním postupům ve své vlastní zemi a v dané společnosti, tak vůči pracovním obyčejům v jiných zemích. Výsledky byly získány na základě více než 800 telefonních rozhovorů provedených v osmi zemích během května a června 2001.

Účastníci patřili do střední až vyšší manažerské úrovně řízení svých společností, které měly v příslušné zemi mezi 50 a 1 100 zaměstnanci. Výsledný základ vzorku obsahoval směsici středních až vyšších manažerů napříč celou škálou oddělení - včetně IT (informačních technologií), financí a lidských zdrojů. Průzkum se zaměřil na společnosti technologické, mediální a telekomunikační (TMT), společnosti z oblasti finančního, státního a veřejného sektoru.

Autor: Redakce
Datum: 31. července 2001





 Sdílet článek  
Facebook Facebook   Jagg Jagg.cz   Linkuj Linkuj.cz