Spotrebak.cz - sponzor E-komerce
 Sponzoři 
 Hledání 
 Reklama 
 Diskuze 
 Bez komentáře 
Vše pro váš digitální fotoaparát!

Letuška.cz jede na plné obrátky

Zpráva o tom, že server zaměřený na on-line prodej letenek; Letuska.cz, dostal jako první v České republice certifikaci od GRS Amadeus, mne nijak nepřekvapila. Ne, že bych tvrdil, že Letuska.cz je tak dobrý server (přece jen pro mou osobu, která má fobii z létání nemá téměř žádný smysl), ale proto, že zkrátka společnost Asiana Global Travel Service ví, jak na to.

Jak si vůbec "po lopatě" vyložit předchozí oznámení? Zcela jednoduše. Pokud už jste člověkem, který má zkušenosti s nákupem jakéhokoliv zboží přes internet, jistě víte, že existují servery, kde si lze rezervovat letenky. Letuska.cz je jedním z těchto serverů. Jako ostatní, i tento server ovšem nenabízí jen on-line prodej letenek. Ale to je v tomto případě vedlejší.

Server totiž nabízí možnost zapojit se do prodeje letenek serverům, které mají odpovídající složení návštěvníků. Dále také nabízí tuto možnost portálům a cestovním kancelářím.

"Servery mohou službu využít pro své interní účely, pro takzvaný backoffice, kdy je v procesu stále zainteresován fyzický operátor, který pro klienta vše vyřizuje. Je zde také možnost nabídnout služby "Letušky" svým zákazníkům on-line na svých stránkách. Zde je možné přizpůsobit vzhled, aby ladil se stránkami provizního prodejce," uvedl projektový manažer Asiana Global Travel Service Rostislav Litvin.

Pokud si tedy objednám letenku u nějakého serveru, který je napojen na "Letušku", mé peníze budou rozděleny mezi samotný let, společnost Asiana GTS a mnou vyvolený server. Ten dostane od Asiana GTS provize. Letuska.cz v tomto případě figuruje jako Aplication Service Provider.

Jako proviznímu prodejci, který vlastní server se stálou klientelou, by se mi tato služba nejspíš vyplatila. Důležitá informace je zde však i pro nákupčí letenek. Lépe napsáno, ne zas tak důležitá, nicméně informace o dobrém reklamním tahu. Rostislav Litvin totiž dodal, že firma IBM, která je dodavatelem hardwarového řešení, odmění každého STÉHO klienta, který přes "Letušku" zakoupí letenku, osobním asistentem IBM WorkPad v hodnotě patnáct tisíc korun.

Schéma systému z pohledu provizních prodejců:

Schéma


  Automatický operátor - UNIXový daemon, který se stará o komunikaci se systémem Amadeus. Sanží se postupovat stejně jako klasický "živý" operátor, napojený do systému Amadeus pomocí terminálu. Jednotlivá uživatelská rozhraní komunikují s automatickým operátorem pomocí specificky definovaného XML jazyka.

  WWW interface - Uživatelské rozhraní je odděleno od vyhledávacího jádra systému (automatického operátora). Tím je umožněno použití více různých rozhraní ve více designech. Rozhraní mohou být součástí jíných serverů.

  WAP interface - Protože je celý systém vícevrstvý, je velmi jednoduché změnit www rozhraní na WAP rozhraní. Vše zůstává stejné, jen generování HTML se změní na generování WML.
  Autor: Jiří Juránek
  Datum: 29. srpna 2001   Profil autora  

  Jiří Juránek Sdílet článek  
Facebook Facebook   Jagg Jagg.cz   Linkuj Linkuj.cz