Spotrebak.cz - sponzor E-komerce
 Sponzoři 
 Hledání 
 Reklama 
 Diskuze 
 Bez komentáře 
Vše pro váš digitální fotoaparát!

U VerticalNetu rušno

Verticalnet je průkopníkem v oblasti B2B tržišť. V dnešní době jich spravuje přes 50 v různých oblastech, od znečišťování, přes umělé hmoty až po komunikace. Před nedávnem došlo k dramatické změně ve strategii Verticalnetu. Ve vedení této firmy si řekli: "Když může Ariba a Commerce One vydělávat tak obrovské peníze prodejem a licencováním softwaru, proč bychom to nemohli dělat také?"

A nový plán byl na stole. Správce vortálů (vertikálních portálů) se rozhodl jít jinou cestou než doposud. Chce více tržeb získávat budováním samotných tržišť než-li jejich provozem a dostat se tak do businessu vysokých marží.

Investoři donutili restrukturalizovat VerticalNet cenou jeho akcií na burze. Dnes se pohybují okolo 5 dolarů za kus, 96% pod jejich maximem 148 dolarů, čím jasně dali najevo svoji nespokojenost.

Prvním krokem ve změně strategie je prodej jeho tržiště pro elektronické komponenty NECX konsorciu Converge (bývalý eHitex) složeného z Hewlett-Packard, AMD, Compaqu, Solectronu, Hitachi a dalších. NECX produkoval pro Verticalnet 53% všech tržeb i přesto, že byl jen jedním tržištěm z 55. To jasně dokazuje jeho váhu v portfoliu. VerticalNet dostane za NECX 60 milionů dolarů a zhruba 20% podíl v Converge. Converge se dále zavázal, že zaplatí VerticalNet Solutions, což je divize Verticalnetu, 107,5 milionu dolarů v příštích třech letech za vybudování technologie pro obchodování na novém marketplace. Tento deal je prvním stavebním kamenem v nové strategie VerticalNetu a bude na něm stát celá další budoucnost této B2B firmy.

CEO Joe Galli označil softwarový obchod za veliký úspěch, který umožní VerticalNetu vstoupit do businessu s vyššími maržemi než je provoz samotných B2B tržišť. Marketplace Converge bude pro VerticalNet jakousi výstavní skříní a upozorní na kvality naší obchodní platformy, což povede k zařazení VerticalNetu mezi takové firmy jako jsou i2 Technologies, Commerce One nebo Ariba.

Zajímavou věcí ohledně Converge je 20% podíl VerticalNetu v tomto tržišti, stane se tak největším akcionářem. Kolik může tento podíl mít cenu? Zástupci firem odmítají toto téma komentovat, cena se nedá stanovit, protože Converge není veřejně obchodovanou firmou. O ceně se tedy dá jenom spekulovat. CEO Converge Bob Lewis říká, že plánují v blízké budoucnosti IPO na Nasdaqu, které má měřit síly s Covisintem, konsorciem Fordu, General Motors a DaimlerChrysler. Podle mne je to ale trochu nadsazené.

Celý B2B sektor teď prochází velice těžkou dobou, nejvíce jsou postižení správci B2B tržišť jako jsou Ventro, Sciquest, PaperXchange nebo PurchasePro.com. Důvodem je pomalé přizpůsobování se e-komerci u firem, všechno jde pomaleji než se očekávalo a tržiště nejsou schopna vytvořit potřebnou likviditu obchodů. Tyto firmy se denně setkávají s pesimismem investorů na burze, kteří nechtějí jejich akcie ani vidět. Ceny jejich akcií se tak obchodují na velice nízkých hodnotách. Prodejci softwaru jsou na tom o něco lépe, těží totiž z pravidla, že při zlatokopecké horečce na Yukonu nevíce zbohatli prodejci lopat a stanů a ne zlatokopové.
Autor: Jan Barta
Datum: 12. ledna 2001 Profil autora  

Jan Barta

Jan Barta je obchodním ředitelem agentury B3net, přední společnosti působící v oblasti mobilního marketingu.


 Sdílet článek  
Facebook Facebook   Jagg Jagg.cz   Linkuj Linkuj.cz  
 Seznam komentářů  
Vypsat
Od
Téma
Datum

Jan Barta
mala aktualizace
12.01.2001 20:49