Spotrebak.cz - sponzor E-komerce
 Sponzoři 
 Hledání 
 Newsletter 
 Reklama 
 Diskuze 
 Bez komentáře 
Vše pro váš digitální fotoaparát!

Očekávané trendy v segmentu malých a středních firem pro rok 2006

Shrnutí pěti hlavních trendů v oblasti informačních technologií, které se v letošním roce dají očekávat v segmentu malých a středních firem.

  Vyšší výdaje firem za informační technologie a zároveň poptávku po vyšší hodnotě za vložené peníze: V roce 2006 porostou výdaje malých a středních firem za IT produkty a služby, a to zejména v oblasti zabezpečení a mobilních zařízení. Podle prognóz analytické společnosti Gartner mají ve všech regionech investice firem do technologií během roku 2006 překonat výši investic, k nimž v podobných organizacích došlo během boomu tzv. dotcomů před pár lety (zdroj: Gartner, SMBs to Spend More in IT in 2006 Than During Dot-Com Boom [Malé a střední firmy v roce 2006 utratí za IT více než během boomu dotcomů], 11.května 2005). Očekáváme, že zákazníci sice budou víc utrácet, ale zároveň budou požadovat ještě větší hodnotu za své peníze, například ucelená řešení nebo licenční dohody zahrnující bezplatný nárok na nové verze.

  Větší zájem o ucelená řešení: Vzhledem k tomu, že jen málo malých a středních firem má čas nebo prostředky, aby byly schopny samostatně spravovat své rozličné nároky na IT, očekáváme zvýšený zájem o ucelená řešení, například o kombinace antiviru a antispywaru. Čím dál více malých a středních firem bude považovat za nejpraktičtější a nejvhodnější pořídit si jediný balík různých produktů a služeb od jediného dodavatele IT místo nákupu různých řešení od několika výrobců. Platí to hlavně ve třetině středně velkých firem a v 90 procentech malých firem, které nemají manažera IT. (Zdroj: Quocirca SMB Report, leden 2005)

  Vyšší důraz na zabezpečení: Využívání bezdrátových technologií v malých a středních firmách v posledních několika letech podstatně vzrostlo, protože firmy využívají volnost pohybu a relativní finanční úsporu spojenou s instalací bezdrátových sítí v domácnostech, kancelářských prostorách a na mobilních pracovištích. Mobilní zaměstnanci zároveň čím dál více využívají bezdrátové hotspoty po celém světě. Zvýšené využívání bezdrátových technologií s sebou ovšem přináší větší potenciální hrozbu v podobě virů, neoprávněných uživatelů a dalších bezpečnostních rizik. Například podle nedávné studie agentury Quocirca uvedlo 40 procent malých a středních firem, že jejich servery byly cílem útoků červů, a 20 procent bylo údajně konfrontováno s nepřátelskými pokusy o proniknutí do sítě. V důsledku toho se očekává, že malé a střední firmy budou v roce 2006 věnovat větší pozornost hodnocení své zranitelnosti a budou se více zajímat o to, jak předcházet aktuálním bezpečnostním hrozbám. (Zdroj: Quocirca SMB Report, leden 2005)

  Přímé licencování softwaru malým a středním firmám: Očekáváme, že v roce 2006 začne být přímé licencování softwaru malým a středním firmám ještě oblíbenější než dnes. S dozráváním softwarového průmyslu se větší měrou prosazují nové způsoby nákupu softwaru, například schémata úhrady pouze za využívané vlastnosti nebo licenční dohody, v jejichž rámci mají firmy bezplatný nárok na nové verze. Tyto možnosti nákupu jsou pro malé a střední firmy zvlášť výhodné, protože jim nabízejí vyšší flexibilitu při růstu a tím pádem větší hodnotu za vložené prostředky.

  Vyšší využívání mobilních zařízení: V malých a středních firmách se čím dál více prosazují mobilní zařízení jako například přenosné a kapesní počítače a proto v roce 2006 počítáme s dalším nárůstem jejich používání. Malé a střední firmy budou mít zejména zájem zpřístupnit uživatelům mobilních zařízení svá oblíbená řešení v prostředí Windows, například e-mail, kalendář a další firemní aplikace, systémy a databáze.
  Autor: Milan Mottl
  Datum: 18. dubna 2006   Profil autora  

  Milan Mottl

  Autor je Field Partner Manager společnosti CA


 Sdílet článek  
Facebook Facebook   Jagg Jagg.cz   Linkuj Linkuj.cz