Spotrebak.cz - sponzor E-komerce
 Sponzoři 
 Hledání 
 Reklama 
 Diskuze 
 Bez komentáře 
Reklama
Užitečné informace pro kutily.

Přinese ADSL snížení cen ostatních druhů připojení?

Otázka, která mě napadla již před měsícem dostala první a zcela jednoznačnou odpověď. ANO! odpověděla společnost TELE2 a ohlásila podstatné snížení ceny připojení.

Tak je to konečně tady!, zaradoval jsem se při čtení zprávy společnosti TELE2, která reaguje na příchod technologie ADSL podstatným snížením cen za své bezdrátové připojení v licencovaném pásmu 3,5 GHz. 25. února 2003 jsem jako zákazník této společnosti poslal následující dotaz:


Vazene obchodni oddeleni,

rad bych se dotazal na planovane zmeny cen Vami poskytovanych produktu (bezdratove pripojeni) s ohledem na nejnovejsi vyvoj cen na trhu. Mam na mysli nabidku Ceskych radiokomunikaci, pripadne ADSL. Oboji dela Vase produkty cenove neschopne konkurence.

Muzu jako stavajici zakaznik pocitat s vyhodnejsi cenou? Pokud ano, prosim alespon priblizne jakou a od jakeho data?


na který mi následující den přišla tato stručná odpověď:


Dobry den,

spolecnost TELE2 sleduje vyvoj trhu a bude na tento reagovat. O jakychkoliv zmenach budete informovani prostrednictvim nasich webovych stranek.


Ani ne měsíc poté přichází informace, která má vcelku pragmatický základ. Pokud TELE2 nechce veškeré své dosud neodepsané zařízení vyhodit, musí na nástup nové technologie reagovat. ADSL samotné tak nemusí být spásou pro zákazníky. Přináší ale podstatnou změnu v poměru výkon/cena, na kterou ISP budou muset reagovat. Ceny pevných linek i bezdrátového připojení značně klesnou. U TELE2 je to o 60% při současném navýšení rychlosti připojení, další budou následovat.


ISP s námi nehrají fér hru

Známe to všichni. Hledáte nabídku připojení do Internetu, ale ceník na webu ISP většinou nenajdete. Platí to o společnostech Aliatel, Contactel, Czech On Line, Český telecom/IOL, GTS, Nextra i Tiscali, kde jsem ceník hledal marně. Potenciální zákazníci jsou nuceni kontaktovat zástupce společnosti, který je patřičně vyškolen a tak se nikdy nezapomene zeptat, jaké připojení dnes máte a kolik za ně platíte. Smyslem této hry je prodat co možná nejdráž. Hlavní důvod absence ceníků to však není.

Tím hlavním důvodem jsou stávající zákazníci, kteří se pokud možno co nejdéle nesmějí dozvědět aktuální, neustále klesající, ceny za připojení. Chtěli by totiž snížit cenu kterou platí, případně při zachování cenové hladiny zvýšit rychlost. Poskytovatelé kalkulují s pohodlností svých zákazníků a doufají, že nejsou schopni každý měsíc obtelefonovávat jejich konkurenci. Není to nic milého ani snadného, páčit z neochotných obchodníků aktuální cenovou nabídku. Většina z nich neumí odpovědět na jednoznačnou otázku jednou větou. A tak je smutnou realitou, že většina firem platí podstatně víc, než je aktuální hodnota služby. Není žádnou výjimkou, že jedna firma platí za linku 256 kbit bez omezení tytéž peníze jako druhá firma za linku 128 kbit s omezením objemu přenesených dat.

Zveřejnění ceníku na webu by usnadnilo přístup k informacím a vytvořilo nežádoucí tlak na změny smluv. To by mohlo značně omezit příjmy poskytovatelů připojení.


Přichází ADSL

Příchodem ADSL se ale situace mění. Nová technologie vstupuje na trh a nejdiskutovanějším bodem je její cena. Prakticky všichni ISP mají na svých webech i ceníky za ADSL služby. Zákazník si tak logicky musí položit otázku, proč by měl nadále platit například 17 tis. korun za linku 128 kbit, když za necelých 6 tis. Kč může mít 512/128 kbit? Následkem bude obrovský tlak, kterému se poskytovatelé připojení budou moci bránit jedinou možnou metodou - snížením ceny stávajících linek. U bezdrátových technologií by to neměl být až takový problém, u pevných linek ale narazí na předražené služby Českého telecomu, který má na poslední míli prakticky monopol.

Další vývoj lze jen těžko předpovídat. Dá se předpokládat, že zákazníci, kterým vlastnosti a omezení vyplývající z vysoké agregace ADSL nebudou vadit, budou hromadně migrovat. Poskytovatelé jim v tom budou bránit přesvědčováním a předkládáním nejrůznějších argumentů. Neubrání se ale velkému snížení cen všude, kde to jen bude možné. Nejvíce ale na ADSL ztratí Český telecom. O předražené pevné okruhy přestane být zájem, dají se očekávat výpovědi smluv a zvýšený zájem o podstatně méně ziskové ADSL linky. Zareaguje ČTc snížením ceny datových okruhů? Pokud nebude chtít hodit do šrotu tisíce modemů a navazujících technologií, nic jiného mu nezbude. Otázkou je pouze kdy se tak stane a jak dlouho se bude ČTc dařit pozdržet nástup ADSL nejrůznějšími výmluvami a vytáčkami.


Co byste měli udělat vy?

Rozhodně se podívejte na svou smlouvu s ISP a najděte si kolik za svou stávající linku platíte. Vyplatí se vám informovat se na nové ceny, případně naznačit, že máte zájem o nahrazení stávající pevné linky linkou ADSL. Možná budete příjemně překvapeni, co všechno se dá s cenou za připojení udělat. A to i v případě, že nejste v oblasti, do které ČTc bude zavádět ADSL jako první.
Autor: Emil Čelustka
Datum: 20. března 2003 Profil autora  

Emil Čelustka

Redaktor serverů e-komerce.cz a světNotes.cz.


 Sdílet článek  
Facebook Facebook   Jagg Jagg.cz   Linkuj Linkuj.cz  
 Související články  
18.12.2001
03.10.2001