Spotrebak.cz - sponzor E-komerce
 Sponzoři 
 Hledání 
 Reklama 
 Diskuze 
 Bez komentáře 
Vše pro váš digitální fotoaparát!

Hodnota a struktura polského IT trhu

40 milionový polský trh je velkým lákadlem i pro celou řadu IT firem z České republiky. Přinášíme aktuální přehled základních informací o velikosti a struktuře tamního IT trhu.

Hodnota polského IT trhu v roce 2001 lehce přesáhla 3 miliardy amerických dolarů. Celková hodnota je zhruba stejná, změnila se však struktura ve prospěch služeb a softwaru. Jejich podíl totiž v loňském roce poprvé překročil 50%, cituje společnost PMR výzkumnou agenturu Dis, která ve své nové zprávě musela poopravit své předpovědi směrem dolů.

Podle dat nashromážděných od 420 největších polských firem v IT oboru, se zvedla celková hodnota trhu o půl procenta dolarové hodnoty. Poprvé za posledních 10 let však klesla jeho hodnota vyjádřená v domácí měně a to o 5.34 procenta.

Ze 420 analyzovaných firem, 280 zaznamenalo zvýšení příjmů, 140 ohlásilo pokles. Navzdory evidentní stagnace trhu, počet zaměstnanců se ve zhruba čtyřech stovkách polských IT společností zvedl z 34 000 na 36 000.


Služby táhnou

Podle Dis zůstávají nejdynamičtější oblastí IT trhu služby. Největší podíl v oblasti služeb získaly implementace a integrace, technická podpora a konzultace. I když se celkový růst IT trhu výrazně zpomaluje, trh služeb vzrostl o 24.17%.

Mezi společnosti, které v roce 2001 generovaly největší příjmy patří dot-comy, telekomunikační operátoři, systémový integrátoři v oblasti telekomunikací, bankovnictví a velké koncerny.

Podle předpovědi Dis dosáhne v letošním roce hodnota polského IT trhu 3.2 miliardy USD, což znamená 5% růst.
Autor: Pavel Hrůza
Datum: 17. května 2002 Profil autora  

Pavel Hrůza

Partner společnosti 24Snails.com Media Production.
Konzultant v oblasti webových služeb a marketingu.


 Sdílet článek  
Facebook Facebook   Jagg Jagg.cz   Linkuj Linkuj.cz