Spotrebak.cz - sponzor E-komerce
 Sponzoři 
 Hledání 
 Reklama 
 Diskuze 
 Bez komentáře 
Reklama
Užitečné informace pro kutily.

SSL - Technologie pro zabezpečený přenos informací

SSL(Secure Sockets Layer) je protokol, který umožňuje zabezpečenou komunikaci pomocí zašifrování. Používá technologii veřejného klíče. Pomocí SSL je možné navázat jedinečné zašifrované propojení mezi serverem a uživatelem. Tato technologie byla vyvinuta zejména pro obchodování přes Internet.

Klíče pro SSL
Většina lidí si dokáže dobře představit šifrování pomocí jednoduchého klíče. Použijeme-li dětský příklad, jednoduchým klíčem by mohlo být: "Čtěte vzkaz pozpátku a pouze každé druhé písmeno." Tento způsob, samozřejmě v mnohem vyspělejší podobě, se během historie používal pro většinu tajných zpráv. Je zde ale několik háčků, a to zejména při použití na Internetu. Takový klíč musí být nejprve bezpečně doručen druhé straně a také musíme druhou stranu dobře znát a důvěřovat jí. Předpokládejme, že si chcete koupit knížku v nějakém zámořském internetovém obchodě. Jak jim doručíte váš klíč? Jak si můžete být jisti, že váš klíč nedají někomu jinému? Mohli by se s vaším klíčem vydávat za vás?
SSL pracuje se sadou digitálních klíčů (key pair), kterou tvoří privátní (private-key) a veřejný klíč (public-key). Privátní klíč je instalován na serveru a nikdo mimo majitele k němu nemá přístup. Naopak veřejný klíč je volně dostupný všem. Dohromady však tyto klíče tvoří unikátní kombinaci, která je potřeba k vytvoření SSL spojení. Pouze vlastník privátního klíče může rozluštit to, co bylo zašifrováno pomocí příslušného veřejného klíče. To chrání uživatelem poskytnuté údaje. Naproti tomu, pokud uživatel používá určitý veřejný klíč k získání informace na Webu, může si být jistý, že informace pochází od toho, kdo dal tento klíč k dispozici a že byla zašifrována pomocí příslušného privátního klíče.
Tyto klíče neslouží přímo k šifrování předávané informace. Jejich použitím se nastartuje zabezpečené spojení, ve kterém se k šifrování používá další klíč (session key), který je obvykle vygenerován Webovským prohlížečem uživatele. Kvalita tohoto klíče se měří v bitech a obvykle je délka takového klíče 40 bitů.

Jak probíhá komunikace
Nejprve je potřeba zdůraznit, že veškerá komunikace probíhá mezi pohlížečem Webu na straně uživatele a Webovským serverem na straně majitele privátního klíče. Vše se odehraje během několika sekund a uživatel se na celé operaci nijak nepodílí (seamless).
Samozřejmě jak Webovský server tak browser uživatele musí být vybaven schopností takové šifrované komunikace. Moderní browsery indikují zabezpečenou komunikaci zaklapnutým zámečkem někde na dolní liště.

Jak tedy probíhá komunikace?

  • Uživatelův prohlížeč pošle požadavek na zabezpečenou komunikaci (https://).
  • Server pošle klientovi veřejný klíč.
  • Browser uživatele vytvoří šifrovací klíč na jedno použití. K jeho bezpečnému odeslání použije veřejný klíč.
  • Je vytvořeno zabezpečené spojení mezi serverem a klientem. Uživatel si může v zaslaném certifikátu přečíst s kým opravdu komunikuje.

Chcete-li takovou konverzaci trochu lidově, prostým:
  • Nazdar servře! Chtěl bych si s tebou popovídat trochu důvěrně…
  • No jistě. Tady máš můj veřejný klíč. Je k dispozici každému, kdo chce právě mně sdělit něco velice důvěrného.
  • Díky. Posílám ti šifrovací klíč, abys rozuměl tomu co ti chci říct. Používám tvůj veřejný klíč k odeslání šifrovacího klíče, abych si byl jistý, že ho dostaneš jenom ty! Fajn, a můžeme si povídat, aniž by se do toho někdo jiný míchal.

Kvalita klíče
Kvalita každého klíče závisí samozřejmě na jeho délce. Můžete si to představit na klasickém klíči. Pravděpodobně je vám jasné že zámek pro klíč, který má 128 zoubků půjde případnému vetřelci mnohem hůře otevřít než klíč, který má "pouze" 40 zoubků. Zde jsou Češi oproti obyvatelům v Severní Americe v určité nevýhodě.
Software používající 128-bitové klíče je zakázáno vyvážet z USA a Kanady. Jde o tak kvalitní technologii, že se bezpečnostní složky USA obávají jejího zneužití. Je však možné použít například Internet Expoloer s 40-bitovým šifrováním pro připojení k serveru v USA, který používá 128-bitový klíč (Viz http://www.verisign.com/globalserver/).
Nedávno byla možnost pro používání 128-bitového klíče uvolněna za hranice USA a Kanady pro banky a americké korporace (Viz http://www.verisign.com/globalserver/).

Kdo klíče poskytuje
Sadu digitálních klíčů pro SSL si může vyrobit prakticky každý. Finta je ale v tom, že Webovský prohlížeč vás upozorní na to, že vystavitel certifikátu není důvěryhodný nebo není známý. Pokud chce obchodník působit důvěryhodně, musí si sadu klíčů koupit od uznávané autority. Taková instituce obvykle před vydáním klíčů ověří existenci toho, kdo klíče požaduje a zjistí, zda je tím, za koho se vydává. Používání takového klíče ale obchodníka může stát pár set dolarů ročně. Zdá se, že vedoucí společností v této oblasi je Verisign Inc. Zde je několik odkazů na organizace poskytující digitální certifikáty:

Verisign Inc.
GTE CyberTrust Solutions
Thawte Consulting
CertiSign Certificado Digital Ltda.
BelSign NV-SA
Keywitness Canada
BankGate CA

Autor: Jiří Štika
Datum: 16. června 1999



 Profil autora  

Jiří Štika



 Sdílet článek  
Facebook Facebook   Jagg Jagg.cz   Linkuj Linkuj.cz