Spotrebak.cz - sponzor E-komerce
 Sponzoři 
 Hledání 
 Newsletter 
 Reklama 
 Diskuze 
 Bez komentáře 
Reklama
Užitečné informace pro kutily.

Vrátí se mikroplatby na trh?

Včera proběhla v prostorách PriceWaterhouseCoopers v Praze konference E-Forum 2003: Internet & Business LIVE na téma Budoucnost elektronických plateb v ČR. Z pohledu mikroplatebních systémů byla nejzajímavější přednáška zástupce Ministerstva informatiky ČR.

Tématu mikroplatebních systémů v ČR a důsledkům aplikace Zákona o platebním styku jsme se na našem serveru věnovali již několikrát v článcích: Konec elektronických peněženek v Česku?, DirectPay.cz prodáno, Konec elektronických peněženek v Česku 2 a Je doporučení ČNB bankám pro smích?. Zajímavý pohled na věc prezentoval pan Dalibor Veřmiřovský, právník Ministerstva informatiky, zaměřující se na právní předpoklady rozvoje elektronického obchodu. Jeho přednáška je k dispozici registrovaným uživatelům First Tuesday CZ zde. (Link bude doplněn později, v době vzniku článku prezentace ještě nebyla v systému umístěna).

Pan Veřmiřovský podrobil Zákon č. 124/2002 Sb., známější jako Zákon o platebním styku, vcelku věcné kritice, když přinesl srovnání s doporučeními obsaženými ve Směrnici 2000/46/ES. Doslova šokující je zjištění, že Česká národní banka (ČNB) zašla při přípravě Zákona o platebním styku dál než bylo nutné a nevyužila možností specifikovaných ve článku 8 Směrnice 2000/46/ES. Ten definuje podmínky, za kterých je možné udělit výjimku, pokud:

    • celková částka vydaných elektronických peněz nepřesahuje 6 mil. EUR, tj. přibližně 180 mil. Kč
    • elektronické peníze jsou používány pouze v rámci holdingu
    • elektronické peníze jsou přijímány jako platební prostředek pouze omezeným okruhem podniků

Za hlavní rozdíl mezi Zákonem o platebním styku a Směrnicí 2000/46/ES je podle pana Veřmiřovského možné považovat požadavek Zákona o platebním styku na současné splnění všech uvedených podmínek. Dle Směrnice je ale dostačujícím důvodem pro udělení výjimky, v Zákoně o platebním styku definované jako Předchozí souhlas ČNB, splnění alespoň jediné z uvedených podmínek. Zákon o platebním styku tak do Česka přinesl výrazně tvrdší podmínky, než jak to vyplývá z direktivy EU. To společně s citací zástupců ČNB, kteří se podle pana Veřmiřovského ještě před několika dny hájili slovy: "Mikroplatby? Co to je? To je nějaký český výmysl.", přináší tristní obraz výsledků práce ČNB. A tak se není co divit, že se zástupci ČNB odmítli konference aktivně účastnit.


m-platby od T-mobile

Další zajímavou informaci prezentovali zástupci jednoho z hlavních partnerů konference, společnosti T-mobile. 14 dnů stará novinka nese název m-platba a slibuje mnoho zajímavých funkcí. Očekávání internetových obchodníků ovšem zchladila odpověď na neodbytný dotaz jednoho z přítomných novinářů ohledně výše provize. Vyslovených 20% vyvolalo u účastníků konference pobavení. Připomnělo mi to skoro totožnou situaci, která nastala při prezentaci internetového platebního systému CCS zakládajícímu fóru APEK. Představa CCS o provizi byla 15%. Že právě díky nepřijatelně vysoké provizi platební systém CCS nedosáhl prakticky žádného rozšíření je všeobecně známé. T-mobile má však v rukávě trumf v podobě spolupráce s vydavatelstvím PK62, které vydává mj. erotický časopis Leo a provozuje jeho internetovou variantu. Ať se nám to líbí nebo ne, erotika na Internetu táhne. A tak je otázkou, zda erotika pomůže rozvoji české m-komerce?

Autor: Emil Čelustka
Datum: 27. května 2003 Profil autora  

Emil Čelustka

Redaktor serverů e-komerce.cz a světNotes.cz.


 Sdílet článek  
Facebook Facebook   Jagg Jagg.cz   Linkuj Linkuj.cz  
 Seznam komentářů  
Vypsat
Od
Téma
Datum

Vladimir Vlach
Cesku chybi platby
04.06.2003 00:46